Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Kompilacje Morowe Panny (2012)

Morowe Panny (2012)

User Rating: / 0
PoorBest 

Morowe Panny (2012)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Dla Marysi - Dore/Paresłów & Mona
2. Za wolność... - Halina Mlynkova
3. Drzewo - Lilu
4. Strach - Ania Brachaczek
5. Poranek - Paulina Przybysz
6. Zadania Znamy - Paresłów
7. Idziemy w noc - Marika
8. Rubin - Katarzyna Groniec
9. Spacer po cienkiej linie - Mona & Marika
10. Przesłuchanie - Jadwiga Basińska
11. Upnij we włosach - Fala/Presłów & Ania Bachraczek
12. Rota - Lilu
13. Jesli nie wrócę - Anita Lipnicka & John Porter

 

Nasza historia coraz częściej inspiruje rodzimych muzyków. Tym razem mamy arcyciekawą propozycje spojrzenia na Powstanie Warszawskie okiem kobiet i z ich perspektywy.

Od lat marzy mi się, by jakiś amerykański reżyser, najlepiej Ridley Scott, wybrał sobie jakiś fragment bogatej, burzliwej historii Polski i nakręcił film. Albo niech by nawet zrealizował adaptację "Krzyżaków", obsadzając w roli Jagiełły Russella Crowe'a. Innymi słowy marzy mi się spojrzenie na nasze dzieje bez tej cierpiętniczej mentalności, bez martyrologii. Na składance "Morowe panny" Russella Crowe'a co prawda nie ma, ale jest fajna, ciekawa, kolorowa muzyka i znakomite teksty. Jest reggae, nieco jazzu, folk, hip-hop, elektronika oraz fantastyczne wokalistki (Lilu, Marika, Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Paulina Przybysz). Kapitalne bogate, organiczne brzmienie (głośne brawa dla Malejonka), ze świetnie wykorzystanymi instrumentami dętymi, akordeonem (w "Jeśli nie wrócę"), ale i współczesnymi aranżacjami. Są tu piosenki melancholijnie rozbujane ("Za wolność..."), smutne i kruche ("Rubin"), acz również skoczne ("Strach" z kapitalną Anią Brachaczek) czy mocne i dumne (genialna hiphopowa "Rota" z cytatami wiersza Marii Konopnickiej robi wielkie wrażenie).

Oczywiście, teksty są gorzkie, trudne. Opowieści o zwykłych, młodych dziewczynach, którym przyszło żyć w naprawdę ciężkich czasach. Zakochanych ("Drzewo", "Poranek"), wystraszonych ("Zadanie znamy"), zdeterminowanych ("Spacer po cienkiej linie"), przedwcześnie pozbawionych młodości ("Przesłuchanie"). To absolutnie nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe historie, przedstawione z należytym szacunkiem, z zaangażowaniem, czasem przerażeniem, ale przede wszystkim z podziwem, z wdzięcznością, o czym zresztą mowa w otwierającym "Dla Marysi".

Tu nie chodzi o rozdrapywanie ran, o rozpamiętywanie nieszczęść, utyskiwanie na nasz los. To hołd i wspomnienie, zdrowy, szczery patriotyzm w znakomitej, bardzo różnorodnej muzycznej oprawie. --- muzyka.onet.pl

download: uploaded anonfiles yandex 4shared solidfiles mediafire mega filecloudio

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 185 guests
Content View Hits : 111617150