Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Ryczace Dwudziestki Ryczące Dwudziestki - Top Twenties (1995)

Ryczące Dwudziestki - Top Twenties (1995)

User Rating: / 0
PoorBest 

Ryczące Dwudziestki - Top Twenties (1995)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Hiszpańskie dziewczyny
2. Grenlandzcy wielorybnicy
3. Paddy West
4. Stormy
5. Branka (Press gang)
6. Lowlands, Lowlands, Lowlands Low
7. Shenandoah
8. Co się zdarzyło jeden raz
9. Szklany Jasio
10. John Cherokee
11. Ciągnij go Joe
12. Miasto
13. Corner Sally
14. Aloha
15. Van Dieman's Land
16. Ranzo
17. Johnny Is Gone To Hilo
18. Molly Malone
19. Wielorybie stada
20. Johnson Girls
21. Stary Malarkey
22. Wzgórza Walii
23. The Cruel Ship's Captain
24. Billy Riley/ Sally Racket
25. Hej! Wielorybnicy
26. Lowlands Away
27. Santiana
28. Stary wrak
29. Stormy

 

Omawiana płyta zawiera materiał z dwóch pierwszych kaset Ryczących Dwudziestek (w skrócie od angielskiego Roaring Twenties - RO 20`s). Została też wydana w formie płyty przez firmę Starling (wydawce jednej z kaset), jako "Top Twenties". W wydaniu Starkinga przemieszano utwory, zaś tu znajdują się one w kolejności takiej, w jakiej były na kasetach.

Kapela RO 20`s jest jednym z najbardziej znaczących zespołów w nurcie piosenki żeglarskiej. Zawartość tej płyty, to piosenki, które od wielu lat są obecne zarówno na scenach, jak i w domowych kolekcjach miłośników morskiego śpiewania. Ich repertuar, z czasów kiedy zarejestrowano te nagrania, zawiera w sobie polskie i angielskie wersje szant, irlandzkich piosenek folkowych i współczesnych utworów o tematyce żeglarskiej.

Tych pierwszych utworów jest tu najwięcej. Pieśni takie jak "Hiszpańskie Dziewczyny", "Branka (Press Gang)", "Shenandoah", "Stormy", "John Cherokee", "Ciągnij go Joe", czy "Santiana" to klasyczne już dziś utwory, należące do kanonu szanty w Polsce. Wykonania RO 20`s stały się jednymi z najbardziej znanych, zaryzykuję nawet stwierdzenie że wychowało się na nich kolejne pokolenie wykonawców dziś próbujących swych sił w piosence morskiej.

Inne tradycyjne morskie pieśni, być może nie tak znane, jak te wspomniane wyżej, ale też dość popularne, to: "Lowlands, Lowlands, Lowlands Low", "Szklany Jasio", "Corner Sally", "Ranzo", "Johnny Is Gone To Hilo", "Johnson Girls" i "Lowlands away". W części z nich już słychać zapowiedź późniejszych wokalnych popisów zespołu. Świetnym tego przykładem jest pieśń "Hej! Wielorybnicy" zaśpiewana przez Henryka Czekałę - "Szkota". Również "Van Dieman`s Land" po prostu wali na kolana. Dziwnie brzmi za to eksperyment w postaci wykonania dwóch szant jednocześnie - "Billy Riley/ Sally Racket". Ciekaw jestem jaki cel przyświecał twórcom.

Z tego pierwszego rodzaju pozostało jeszcze kilka piosenek, którym troche bliżej do folku, a są zdecydowanie morskie. "Grenlandzcy Wielorybnicy", "Paddy West", "Co się zdarzyło jeden raz" i "Wielorybie stada" to właśnie takie utwory. Melodie te spotkać można czasem w repertuarze sespołów folkowych, choćby takich jak The Pogues, czy Steeleye Span.

Folkową Irlandię reprezentuje tu kilka piosenek, na czele z "Molly Malone". Myślę jednak, że wokalne wykonanie RO 20`s zaskoczyłoby niejednego Irlandczyka. Warto posłuchać takiej wersji. Ciekawostką jest też piękna ballada "Miasto". W oryginale nosi ona tytuł "The Town I Loved So Well" i jest współczesną pioską irlandzką, napisaną przez Phila Coultera i sprawnie przetłumaczoną przez "Szkota". Pod tytułem "Wzgórza Walii" ukrywa się irlandzka ballada "Red is the Rose", nieco inspirowana tekstem oryginału. Ale tak to już czasem z tymi polskimi wersjami jest, że niekiedy nie mają nic, albo tylko niewiele wspólnego z oryginałem. "Wzgórza Walii" udowadniają, że i tak wersje te mogą być bardzo ładne.

Piosenkę autorską reprezentuje tu tylko utwór "Timeraire", piękna ballada, która zapowiada w przyszłości romans zespołu z bardziej współczesnymi piosenkami. Trudno jednoznacznie oceniać tą płytę, bo zawiera materiał, który przetrwał próbę czasu. Samo to świadczy o nim lepiej, niż jakakolwiek ocena. ---Taclem, folkowa.art.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto cloudmailru gett

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 205 guests
Content View Hits : 225941221