Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Grzegorz Kapolka Grzegorz Kapolka Quartet – Blue Blues 2 (2001)

Grzegorz Kapolka Quartet – Blue Blues 2 (2001)

User Rating: / 0
PoorBest 

Grzegorz Kapołka Quartet – Blue Blues 2 (2001)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Honky Tonky
02. New Time
03. Mayby For Baby
04. Elegant Blues
05. Idą - muz. i tekst
06. Może jutro
07. For John Scofield
08. Przechodzą
09. For Rory Galagher
10. Umma Bumma
11. Fajla Mp3
12. Secret

Musicians:
Grzegorz Kapołka - guitar
Tomasz Pala - guitar
Dariusz Ziółek - bass
Grzegorz Poliszak - drums
+
Ewa Uryga - vocals
Tomasz Stańko - trupet
Kuba Badach - vocals
Bronek Duży - trombone
Henryk Gembalski - violin
Darek Janus – keyboards

 

Pochodzi ze Śląska. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich gitarzystów blues rockowych. Nieobce są mu również klimaty jazzowe. Współpracował z między innymi Irkiem Dudkiem, Grażyną Łobaszewską, Krystyną Prońko i Krzysztofem Ścierańskim. Starannie wykształcony muzyk – absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którego umiejętności zostały potwierdzone przez szereg lat czołowymi lokatami w rankingach polskich gitarzystów bluesowych i blues-rockowych, ma na swoim koncie cztery solowe płyty i imponującą listę współpracujących z nim artystów.

Z Irkiem Dudkiem wspólne działanie łączy Kapołkę już od 1985 roku. Od tamtego czasu muzyk udzielał się w różnych formacjach firmowanych nazwiskiem Dudka, między innymi - „lrek Dudek Blues Session”, „Big Boggie Band” czy „Shakin' Dudi”. Kapołka odegrał także niemałą rolę przy nagrywaniu dwóch solowych płyt Irka, „Irek Dudek No 1” i „Nowej Płyty”. Panowie koncertowali razem w Niemczech, Holandii oraz Luksemburgu.

W 1986 roku muzyk rozpoczął współpracę z grupą Young Power, którą zakończył dopiero w 1991 roku wspólny koncert w Berlinie. W ciągu tych pięciu lat Kapołka pomógł zrealizować album „Young Power” oraz wspierał formację na występach – po raz pierwszy zagrał z nimi w Sali Kongresowej na "Jazz Jamboree'86"

Rok 1987 przyniósł ze sobą kolaborację z Grażyną Łobaszewską przy płycie „Brzydcy”. Przez większą część swojego aktywnego życia zawodowego Grzegorz Kapołka skupiał się na pracy nad wspólnymi projektami z innymi muzykami. Grał między innymi u boku Krystyny Prońko w zespole Super Session, może pochwalić się także współpracą z Jarkiem Janusem, Ewą Urygą, Bronkiem Dużym, Jorgosem Skoliasem, Wojtkiem Staroniewiczem, Zbigniewem Jakubkiem, Krzysztofem Ścierańskim, Antymosem Apostolisem czy Jerzym Piotrowskim. Wraz z australijskim gitarzystą jazz-rockowym Frankiem Gambale i czołowym amerykańskim puzonistą Robertem Eubanksem nagrał album „Mr DJ”.

Pierwsza autorska płyta Kapołki pojawiła się dopiero w 1996 roku. Na albumie „I’m Believing” muzyka wspomagają między innymi Dariusz Ziółek (gitara basowa), Adam Buczek (perkusja) i Darek Janus (gitara). W tym składzie, jako Grzegorz Kapołka Band, muzycy koncertowali między innymi w Estonii i w Niemczech. Trzy lata po debiucie ukazał się drugi krążek, „Blue Blues”, wydany pod szyldem nowej formacji Grzegorz Kapołka Trio, w skład której oprócz Kapołka weszli Ziółek i Ireneusz Głyk (perkusja). Longplay ten został uznany przez czasopismo „Muzyk” za najlepszą polską płytę bluesową. W tym samym roku artysta pomagał przy realizacji pierwszego wydawnictwa zespołu Golec uOrkiestra i nagrał „Platynową Płytę” z formacją Irka Dudka „Shakin’ Dudi”.

W 2000 roku artysta zaangażował się w pracę nad dwoma krążkami – „Running For My Life” Ewy Urygi oraz „Golec uOrkiestra 2”. Rok później światło dzienne ujrzał jego trzeci autorski album „Blue Blues II”, tym razem jako wydawnictwo formacji Grzegorz Kapołka Quartet. Jako goście specjalni na płycie udzielali się między innymi Ewa Uryga, Tomasz Stańko, Kuba Badach czy Henryk Gembalski. „Blue Blues II” został przyjęty bardzo ciepło i w 2002 roku zgarnął tytuł dla najlepszej gitarowej płyty bluesowej w rankingu magazynu „Gitarowy Top”, a sam muzyk został uznany za najlepszego gitarzystę bluesowego w Polsce.

W 2008 roku miała miejsce premiera kolejnego autorskiego wydawnictwa. „Blue Blues III” sygnowany przez formację Grzegorz Kapołki. Trzeci jest uważany za najdojrzalszą realizację fonograficzną muzyka, na której prezentuje się on jako gitarzysta wszechstronny, swobodnie i z wdziękiem dialogujący ze stylistyką tak różnych mistrzów gitary jak Chet Atkins, Wes Montgomery, John Scofield czy Joe Satriani.

Aktualnie gitarzysta zaangażowany jest w nowy projekt, Grzegorz Kapołka & Big Bang Electric Jazz Group, będący próbą połączenia najnowszych trendów elektrycznego jazzu i bluesa z kompozycjami znanymi z autorskich wydawnictw artysty. Przy tej okazji u jego boku pojawiają się młodzi muzycy, absolwenci lub studenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach - Stanisław Sroka (gitara), Paweł Janik (bas) i Łukasz Kurek (perkusja). ---rmfon.pl

download: uploaded anonfiles yandex 4shared solidfiles mediafire mega filecloudio

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 161 guests
Content View Hits : 206837269