Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Piersi Piersi - Piersi i Przyjaciele 2 (2013)

Piersi - Piersi i Przyjaciele 2 (2013)

User Rating: / 0
PoorBest 

Piersi - Piersi i Przyjaciele 2 (2013)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Bałkanica
02. Pigułka szczęścia
03. Huana
04. Ciacho
05. Kowalscy
06. Komornik
07. Cymbały
08. Idą zbójcy
09. Pali się
10. Kiedy jadę
11. Meksykańska fala
12. Miłość w rytmie disco
13. Dubstepolo
14. Skóra 2013
15. System
16. The USA
17. Smooth pigułka

  Adam "Asan" Asanov - wokal
  Marek "Mały" Kryjom - wokal, instrumenty perkusyjne
  Adam "Hans" Kłos - gitara, wokal
  Zbigniew "Dziadek" Moździerski - gitara basowa, instrumenty klawiszowe, wokal
  Marcin "Manio" Papior - perkusja
  Marcin "Rospor" Respondek - puzon
  Erwin Żebro – trąbka
+
  Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak - gościnnie wokal (2)
  Trebunie-Tutki - gościnnie (8)
    Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, wokal
    Andrzej Polak - gościnnie wokal, skrzypce
    Jan Trebunia-Tutka - gościnnie wokal, skrzypce, wokal
    Anna Trebunia-Wyrostek - basy podhalańskie
  Andrzej Polak - gościnnie wokal (8)
  Andrzej Nowak - gościnnie wokal (10)
  Tomek "Lipa" Lipnicki - gościnnie wokal (11)
  Rafał "Jezioro" Jezierski - gościnnie wokal (14)
  Paweł Golec - gościnnie puzon (2, 4, 9)
  Łukasz Golec - gościnnie trąbka (2, 4, 9)

 

Piersi bez Pawła Kukiza, a jednak przez większą część tej płyty nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia właśnie z Piersiami. Ten zespół słynął z żonglowania stylistykami, zamiłowania do pastiszu – tak jest i tutaj, a różnorodność jeszcze wzmocnił udział licznych gości, niekiedy z innych muzycznych kręgów. Jednak w propozycjach formacji zawsze był wspólny mianownik za sprawą głosu wokalisty i odpowiedniego wyważenia kpiarstwa i rockowej, czadowej estetyki. Wobec zawartości Piersi i Przyjaciele 2 (najwięcej muzyki napisali basista Zbigniew „Dziadek” Moździerski i nowy frontman Adam „Asan” Asanov, również autor znakomitej większości tekstów) mylący jest przebój Bałkanica – nie ma w nim rockowego pazura, drapiącego w wielu innych nagraniach. Jest za to biesiadno-tanecznie. Hitową piosenkę skomponować trudno, doceniam więc chwytliwość, aczkolwiek taka estetyka (plus przekaz tekstowy, z tym: Przynieście dla mnie wina dzban/ Potem ruszamy razem w tan) to nie moje klimaty. Pigułka szczęścia jest już rockowa, ale utwór, śpiewany przez Jacka Jędrzejaka z Big Cyca, przypomina wczesne poczynania tego właśnie zespołu (tym bardziej, że tekst jest ironiczny wobec polityków).

Dalej robi się już stricte piersiowo. W niby-latynoskiej, pełnej trąbek Huanie (pierwszy z trzech numerów z udziałem braci Golców), w Idą zbójcy, z opracowaniem tradycyjnego motywu i pierwszoplanową rolą zespołu Trebunie Tutki („góralszczyzna” była zawsze w muzyce Piersi obecna), a także w czadowym Kiedy jadę, gdzie z „motocyklowym” tekstem idealnie współgra udział Andrzeja Nowaka z TSA i Złych Psów. Owszem, znajdziemy kilka utworów przeciętnych, jak Pali się, Ciacho czy The USA (z wiele razy słyszanym, udawanym amerykańskim akcentem), ale i kompozycje znakomite! System zawiera partie dęciaków podobne w klimacie do tych z Bałkanicy, lecz także ostre riffy i fragmenty niczym z ludowej przyśpiewki (la la la la laj, biegnie chłopak do dziewczyny przez zielony gaj). Wesołe? A skąd. To rzecz z mocnymi wersami: A gdyby tak choć raz powiedzieć wojnie pass, zaprzestać w imię Boga zniewalać i mordować czy wybornie ironicznym: Interes się nie kręci, zmartwieni prominenci.

Nowy wokalista na całej płycie daje dowód umiejętności śpiewania „plastycznego”, a tu mamy rewelacyjne zdzieranie gardła. Zakochany chłopak nie dobiegł, gdyż kula szybsza jest, zaś puenta utworu brzmi: Chory jest ten świat, żeby za dolara brata zabił brat. Odlot – ale już na innym poziomie przekazu – to Komornik. Utwór niemal w całości „zrobiony paszczami”: grobowe bim-bam naśladuje bicie dzwonu, ale pochodzi także od czasownika „bimbać”. Bohater bimbał całe życie, więc komornik zabrał mu telewizor, pralkę i dvd... a co jeszcze, posłuchajcie sami. Kolejny strzał: Dubstepolo. Tytuł mówi wszystko o rytmie i partii klawiszy (brawo za połączenie!), zaś owo Zaraz ci przyniosę fiołków pięć/ Bo na miłość z Tobą miałbym chęć – zaśpiewane z zaangażowaniem, którego nie powstydziłby się frontman zespołu Akcent – sprawia, że numer jest jednocześnie chwytliwy i zabawny. W Miłości w rytmie disco jest tanecznie, ale i z rockowym drive'em (a najpierw zapowiedzią, że gra zespół Cellulitis). Są jeszcze Kowalscy, gdzie po orientalizującym wstępie wchodzi heavy riffowanie, a refren to... reggae (połączenie, okazuje się, wcale nie karkołomne), ponadto Skóra 2013 (z udziałem i współautorstwem byłego muzyka Piersi, Rafała „Jezioro” Jezierskiego, wcale nie nowa wersja Skóry Ayi RL) i wreszcie Meksykańska fala, z udziałem Tomka Lipnickiego i jego tekstem, montypythonowsko-gombrowiczowskim: Gwizdek sędziego, to druga połowa/ Meczu na więcej kultury w głowach. Wyobrażacie sobie tłumy szalikowców, które zgodnie recytują na stadionie Staffa, Miłosza czy Szymborską? ---Paweł Brzykcy, terazrock.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire cloudmailru oboom uplea

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
 • 553 guests
Content View Hits : 135042552