Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music IRA IRA - Znamie (1994)

IRA - Znamie (1994)

User Rating: / 0
PoorBest 

IRA - Znamię (1994)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. ZNAMIĘ (P. Łukaszewski - P. Łukaszewski)
2. ZMIENIĘ SIEBIE (P. Łukaszewski - A. Gadowski)
3. NIE WIERZĘ (P. Łukaszewski - A. Gadowski)
4. NA ZAWSZE (P. Łukaszewski - A. Gadowski)
5. STRACH (P. Łukaszewski - A. Gadowski)
6. WOJNA (P. Łukaszewski - A. Gadowski)
7. SKAZA (W. Owczarek, P. Sujka - A. Gadowski)
8. ZAKRAPIANE SPOTKANIE (IRA-kompozycja zespołu,
autor tekstu nieznany)
9. SOWA (P. Łukaszewski - A. Gadowski)
10. ZOSTAŃ TU (K. Pucisz - A. Gadowski) (Wersja Live 93)
11. ZEW KRWI (K. Pucisz - K. Pucisz) (Wersja Live 93) – bonus
Muzycy: Artur Gadowski - wokal, chórki Piotr Łukaszewski - gitara Jakub Płucisz - gitara Piotr Sujka - gitara basowa, chórki Wojciech Owczarek - perkusja Goście: Maciej Świtoński - instrumenty klawiszowe Dariusz Sadoś - chórki Grzegorz Zamorski – chórki

 

Najbardziej zaskakująca i niezwykła płyta w historii zespołu. Średnio udana, ale mimo wszystko ciekawa i szkoda, że praktycznie zapomniana.

Kojarzeni z komercyjnym, melodyjnym hard rockiem muzycy nagrywają nagle coś kompletnie innego. Pierwsze dźwięki tytułowego utworu mogą wprawić w konsternację - czy to na pewno IRA? Twarda jak skała perkusja, suche, ostre gitary, thrash metalowe brzmienie i te riffy. Za chwile wchodzi wokal i kolejny szok - Gadowski prawie rapuje! Wśród swoich inspiracji wymieniali głównie Biohazard, ale tutaj słychać przede wszystkim Rage Against The Machine - wściekle wykrzyczane wokale, piski gitary i potężne riffy w tle. A co najlepsze - ten utwór jest naprawdę świetny! Ma moc i energię, świetne partie gitar i chwytliwy refren. Wyjątkowo udany początek!

Dalej nie jest już jednak tak dobrze. Nadal dominują twarde gitary i mocna perkusja, ale brak jest temu wyrazistości i przebojowości. Za to instrumentaliści mogą pokazać na co ich stać. Nawet, jeśli grają lżej, jak w Nie wierzę, to pojawiają się ciekawe zagrywki, a w drugiej części wraca czad, połamany rytm i wykrzyczane, buntownicze teksty Gadowskiego. Podobnie Wojna - najpierw jest spokojnym, melodyjnym utworem, dość typowym dla starej IRY, żeby w refrenach zaatakować thrashowym riffem w stylu Metalliki. W ogóle ciekawych partii gitar jest tu mnóstwo. Szkoda tylko, że niekoniecznie ozdabiają dobre kompozycje. Zbyt często ma się wrażenie, że to granie dla grania, nie ma w tym za dużo treści. Chociaż zespół bardzo się stara, tworząc poważne, depresyjne teksty i generując specyficzny, duszny klimat. Dobrym przykładem jest Na zawsze - powolny utwór z ciężkim riffem, smykami z klawisza i niskim wokalem Artura - istne Type O' Negative. I tylko akustycznie zagrane, żartobliwe czy wręcz głupkowate Zakrapiane spotkanie wyłamuje się z tego ciężkiego klimatu.

Eksperyment ciekawy, ale jednak tylko częściowo udany. IRA zdecydowanie najlepiej czuje się w przebojowych, imprezowych klimatach. Czasem jednak brakuje mi tych świdrujących, ciężkich gitar na nowszych płytach zespołu. ---Rafał Biela, rockers.com.pl

download:  uploaded 4shared ziddu divshare

back

Last Updated (Sunday, 18 November 2012 21:26)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 347 guests
Content View Hits : 122502196