Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Ryczace Dwudziestki Ryczące Dwudziestki - Nie tylko Rio... (2002)

Ryczące Dwudziestki - Nie tylko Rio... (2002)

User Rating: / 0
PoorBest 

Ryczące Dwudziestki - Nie tylko Rio... (2002)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Sztorm
2. The Matthew
3. Paddy West
4. A Ty Ciąg
5. Lody Grenlandii
6. Ballada O Rio...
7. Skjala
8. Jasnowłosa
9. Wielka Ryba
10. Ale Jutro...
11. Bydgoska Wenecja
12. Hand Over Hand

Wojciech "Sęp" Dudziński - śpiew
Andrzej "Qnia" Grzela - śpiew, gitara
Andrzej "Martinez" Marciniec - śpiew, gitara basowa
Bogdan "Bodzio" Kuśka - śpiew, gitara
Łukasz Drzewiecki - śpiew (bas), elektornika

 

Grupa powstała w 1983 roku w Bytomiu. Jej członkowie należeli wówczas do I Drużyny Wodnej tamtejszego Hufca ZHP. Ponad dwadzieścia lat pracy na scenie piosenki żeglarskiej ugruntowało ich pozycję jako jednej z czołowych kapel ruchu szantowego.

Początkowy repertuar grupy stanowiły tradycyjne pieśni morskie i folkowe utwory o tematyce żeglarskiej. Niekiedy też grupa sięgała po klasykę rodzimego nurty piosenki wodniackiej, stąd w ich repertuarze pojawiały się czasem piosenki Jerzego Porębskiego, czy Witolda Zamojskiego.

Pierwsze nagrania (kasety "Top Twenties" i "Hiszpańskie Dziewczyny" - wydane później na płycie "Ryczące Dwudziestki") nosiły też ślady silnej fascynacji muzyka celtycka. Pierwszy etap muzycznej drogi zespołu udokumentował płyta "Live", będąca dokumentacją koncertu, a jednocześnie przekrojem przez różne zainteresowania zespołu. Wraz z nagraniem płyty "By The Waters" grupa przeszła swoistą metamorfozę. Ryczące Dwudziestki zaistniały w szerokiej świadomości przede wszystkim jako grupa wokalna. Album ten, zawierający w większości repertuar gospel i spirituals spotkał się z dobrym odbiorem wiernej zespołowi publiczności szantowej. Był to jednak pierwszy krok do zaistnienia również w szerszym kontekście.

Kolejny album był powrotem do tematyki ściśle morskiej i to w najlepszym możliwym wydaniu. Płyte "Co się zdarzyło jeden raz..." grupa nagrała wraz z Markiem Siurawskim, najbardziej znanym polskim popularyzatorem szant, liderem zespołu Stare Dzwony. Charakterystyczny głos Marka i szkolone, ale mocno brzmiace wokale Dwudziestek dały nader ciekawy efekt. Na tej, jak i na kolejnych płytach ("Nowe Progi", "Dalej w morze", "Nie tylko Rio") grupa pokazuje też swoiste podejście do tematyki folkowej. Mozna tam znaleźć sporo aranżacji wokalnych znanych tematów, jednak nie ma wątpliwości, że grupa zawsze robi je po swojemu.

Dyskografię zespołu uzupełniają płyty: "20 na 20" - wydana z okazji okrągłych urodzin grupy i "Rejs na Czystą Wyspę" - zawierająca piosenki dla dzieci, promujące akcję "Czysty Kraków".

Dziś Ryczące Dwudziestki mają spore grono oddanych fanów i całkiem dużą liczbę naśladowców. Myślę, że każdy kto zna choć trochę ich styl jest w stanie wskazać kilka kapel, które mają u Dwudziestek duży dług. ---folkowa.art.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 382 guests
Content View Hits : 206637981