Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Ahimsa Ahimsa - Ducha nie gaście (1994)

Ahimsa - Ducha nie gaście (1994)

User Rating: / 2
PoorBest 

Ahimsa - Ducha nie gaście (1994)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Ahimsa  [0:04:22.33]
02. Ciemnosc  [0:04:26.13]
03. Strumien  [0:05:37.89]
04. SMH  [0:03:32.64]
05. Ducha Nie Gascie  [0:05:22.26]
06. Maziless  [0:02:45.02]
07. Dziewiaty  [0:02:47.40]
08. Prosba  [0:02:58.53]
09. Wspomnienie  [0:06:11.80]
10. EMO  [0:03:00.53]
11. Laleczka (bonus I)  [0:03:19.10]
12. Spotkania (bonus II)  [0:03:24.69]
13. Strumien II  [0:04:21.06]

Mirosław Grewiński - bass
Tomasz Grewiński - drums
Paweł Krawczyk - vocals
Andrzej Mazurowski - vocals
Tomasz Sierajewski "Tolly" – guitar

 

Zespół jest działającym w pierwszej połowie lat 90 przedstawicielem sceny niezależnej. Ahimsa to słowo pochodzące z hinduizmu i oznaczające etyczną zasadę niewyrządzania zła. Muzycy są wierni tej zasadzie; przykładem tego był np. występ w programie telewizyjnym "Animals", a także udział w demonstracjach i pikietach przeciw wiwisekcji i corridzie oraz w akcjach antyfutrzarskich. Grupa powstała w Warszawie w 1990 r. Inicjatorem powstania i autorem większości tekstów formacji był Tomek "Tomik" Grewiński (perkusja). Prócz niego w składzie Ahimsy znalazł się gitarzysta Tomek "Bolek" Sierajewski, a wkrótce dołączył do nich młodszy brat Tomika - Mirosław "Miro" Grewiński (gitara basowa).

W październiku 1990 roku w poznańskim klubie Eskulap miał miejsce debiut sceniczny zespołu. Miesiąc później odbyły się trzy koncerty w Czechosłowacji. W kwietniu 1991 r. grupa dała koncert... urodzinowy na warszawskim Dworcu Głównym; wśród gości znaleźli się: Alians, Schizma i Inkwizycja. Występ formacji w Suwałkach został uwieczniony kasetą "Słońce świeci dla wszystkich" (91). Dalszy ciąg 1991 r. to kilkakrotne występy we Włoszech i Czechach oraz trasa koncertowa ze szwajcarskim Lougarnoo po squatach i centrach kultury niezależnej Szwajcarii, Niemiec i Danii.

W ostatni dzień 1991 roku miał miejsce koncert w Bernie nagrany na kasetę "Live Reitschule" (92). Rok 1992 to następne trasy u boku Lougarnoo we Francji, Włoszech, Austrii, Czechach i Polsce. We wrześniu Ahimsa poprzedziła w warszawskim Fugazi grupę Assassins Of God. Do 1993 roku zespół miał problemy ze znalezieniem odpowiedniego wokalisty (w pewnym momencie działalności grał nawet wyłącznie muzykę instrumentalną). Jeden z kolejnych wokalistów Paweł "Gruby" Krawczyk - śpiewający na "Live In Reitschule" - został drugim gitarzystą zespołu, a obie kasety, jak również winylowe EP-ki ("Daleko", "Sami przed sobą" i "I Expert"), zostały wydane własnym sumptem przez specjalnie utworzoną firmę Harmony Records. Problemy te zakończyło dojście wokalisty Andrzeja "Maziego" Mazurowskiego.

W 1995 r. została wydana płyta "Ducha nie gaście". Zawierała ona głównie materiał znany z wcześniejszych wydawnictw i była przekrojem kilku lat działalności zespołu. Najciekawszymi fragmentami płyty były utwory: "Ahimsa" (z tekstem mówiącym o obronie wszelkich form życia), instrumentalne "Maziless", "EMO" oraz "Wspomnienie" (imponujące ilością zmian tempa). Album - zawierający elementy ciężkiego rocka (czasem spod znaku Black Sabbath), funku a nawet art rocka - sprawiał przykre wrażenie niespójności. Ciekawostkę stanowił anonimowy udział w sesji Kasi Nosowskiej. W tym samym roku Ahimsa wystąpiła na Przystanku Woodstock, a jej nagrania znalazły się na kasecie "Czymanowo '95 - Przystanek Woodstock Live vol. l"; pokazała się na Małej Scenie Odjazdów.

W 1996 r. grupa także uczestniczyła w Przystanku Woodstock, co "potwierdził" dokumentujący imprezę album, zawierający "Czyś byłś tyś"; przez kolejne dwa lata (96, 97) wsparła także Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wspomniane wcześniej nagranie "Czyś byłś tyś" trafiło również na (już lepszą od "Ducha nie gaście") płytę "HokusPokus" (97). Materiał na niej zamieszczony nie charakteryzował się już (poza "Czyś byłś tyś") wieloma zmianami tempa, ale dzięki temu stał się bardziej "przejrzysty", wręcz przebojowy (szczególnie chodzi o "Kiedy nadejdzie dzień"), a przy okazji zachowywał charakterystyczną dla grupy psychodeliczną aurę. Warto zauważyć, że muzycy umiejętnie wykorzystali dorobek tuzów grunge'u (zwłaszcza Kyuss i Soundgarden). Autorką dwóch tekstów była Kayah (wówczas partnerka życiowa Tomika), gościnnie zaśpiewał znany z Illusion Tomasz "Lipa" Lipnicki.

Jednak mimo tych niewątpliwych zalet "HokusPokus" nie zdobyło szerszej popularności i w roku 1997 Ahimsa zawiesiła działalność. W sierpniu 1994 r. Tomik, Bolek, Miro i Gruby dołączyli do zespołu Houk, z którym nagrali płytę "Generation X", po czym Miro i Tomik zakończyli współpracę z Malejonkiem. Drugi z nich został menadżerem Kayah. Natomiast Gruby od 1997 roku jest współpracownikiem Nosowskiej, a od 1999 również członkiem Hey. --- mepmr.w.interiowo.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire uloz.to cloudmailru gett

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
 • 322 guests
Content View Hits : 133975437