Polski Rock – Historia 1957 – 1961
Polski Rock – Historia 1957 – 1961
001- Chór Czejanda - Tańcz i spiewaj rock and roll. (1957) Bogusław Wyrobek i Rhythm and Blues 002 – Rock-a-Beatin Boogie (1959) 003 – Mambo Rock (1959) 004 – Wyjdę w deszcz (1959) Marek Tarnowski i Rhythm and Blues 005 - Butterfingers (1959) 006 – Elevator Rock (1959) 007 – Michaj Burano i Rhythm and Blues – Big Boogie-Woogie (1959) Bogusław Wyrobek i Zespół Instrumentalny Zygmunta Wicharego 008 – Love me (1961) 009 – Two Hound Dogs (1960) 010 – First in Line (1961) 011 – Dixieland Rock (1961) 012 – Shake, Rattle and Roll (1961) 013 - Marek Tarnowski i Czerwono-Czarni – When The Saints Go Rock 'N' Roll (1961) Janusz Godlewski i Czerwono-Czarni 014 – Sweet Little Sixteen (1961) 015 - Apron Strings (1961)
Historia polskiego rocka to długa opowieść dlatego postaram się to przedstawiać w przystępny w miarę krótki sposób.
Trochę o samym słowie „rock”. Każdy kto chodź trochę zna angielski wie, że to słowo znaczy „skała”. To jest właściwie skrót zwrotu „Rock and Roll” które znaczy „kołysać i kręcić się” dlatego przyjmujemy „rock” jako „kołysać się”.
Co ciekawe w Polsce rock pojawił się w dosyć specyficznych czasach, mocno wpłynęła na niego ówczesna sytuacja w Polsce. Początki datuje się mniej więcej na koniec lat 50. I trwał właściwie do połowy lat 90. To tym okresie gatunek ten przestał się rozwijać. Nastąpiła duża komercjalizacja rynku muzycznego i został on przejęty przez trendy wytwórni fonograficznych.
Ale zacznijmy od początku.
Pominę sprawę kluczową, od kogo w ogóle się zaczęło, skupie się raczej na naszym kraju. W latach 60 wielkim solistą rockowym w Polsce był znany i ceniony po dziś Czesław Niemen. Pierwszy zespół, uważany za rockowy to Rythm and Blues później jako Czerwono-Czarni. Przez bardzo długi czas rywalizowali oni z grupa Niebiesko-Czarni. Warto wspomnieć także o innych. Czerwone Gitary czy Skaldowie to również ten okres, powstanie tych zespołów była dosyć naturalne jak na całym świecie. Jednak Czesław Niemen wydał album „Dziwny jest ten świat” z piosenka o tym samym tytule. Był to jego protest song na sytuacje Polski w tamtym okresie. Piosenka zdobyła wielką popularność w Polsce otrzymał za ten album jako pierwszy w historii Złotą Płytę. Dużymi czynnikami było powstanie Polskiego Radia Programu 3 oraz koncert The Rolling Stones w Warszawie.
Druga fala zespołów to przełom lat 70 i 80. tak zwana „muzyką młodej generacji”. To w tym okresie powstało najwięcej zespołów. Bardziej znane to: Republika, Brygada Kryzys, Aya RL, Tilt, Siekiera, Klaus Mitffoch, Lech Janerka, Kult, Maanam, Rezerwat, Made in Poland czy Obywatel G.C.. Wszystkie te zespoły były kontrolowane przez cenzurę. Zaowocowało to falą sprytnie ukrytych w tekstach protest songów krytykujących władzę i opisujących niepokój społeczeństwa.
Po roku ’89 muzyka którą porywała ludzi do walki o swoje prawa i bezpieczeństwo w kraju, przestała być już potrzebna. Pozostały szczątki, wytwórnie płytowe sterują wizerunkiem zespołów, ale wśród takich produkcji jak Feel czy Doda można dzisiaj znaleźć jeszcze perełki. I własnie dlatego powstał ten blog aby pokazać wam takie zespoły.
To tyle w bardzo dużym skrócie, wspomnę jeszcze że jeśli nie znasz jakiegoś zespoły z tych które wymieniłem polecam posłuchać. Chcesz dowiedzieć się więcej? Polecam film dokumentalny „Historia polskiego rocka” lub coś ciekawszego „Beats of Freedom – Zew wolności” obydwa reżyserii Leszek Gnoiński i Wojciech Słota. ---rockpolski.wordpress.com
download (mp3 @VBR kbs):