Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Skubas Skubas – Brzask (2014)

Skubas – Brzask (2014)

User Rating: / 0
PoorBest 

Skubas – Brzask (2014)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Diabeł
2. Plac Zbawiciela
3. Kołysanka
4. Rejs
5. Nie mam dla ciebie miłości
6. Brzask
7. Kosmos
8. Wyspa nonsensu
9. Ballada o chłopcu
10. Wątpliwość

Skubas - muzyka, teksty, śpiew, gitary, bas, syntezatory, programowanie bębnów
Basia 'Flow' Adamczyk - teksty
Adam Toczko - realizacja nagrań i miksy w Elektro Studio
Wojciech Sobura - bębny, cajon, kotły, inne instrumenty perkusyjne, fortepian
Marcin Gańko - saksofon
Filip Jurczyszyn - bas
Jan Stokłosa - wiolonczela
Wojciech Makowski - gitara
Przemek Momont - syntetyzator
Darek 'Struś' Plichta - puzon
Andrzej Smolik - fortepian
Maciej Starnawski - chórek

 

Po nowej płycie Skubasa, czyli Radosława Skubai, należało spodziewać się dużo. "Wilczełyko", czyli debiutancki album artysty wyróżniony został Fryderykiem, a utwór "Linoskoczek" zamieszał na paru listach przebojów.

Drugi album, "Na "Brzask" na szczęście udowadnia, że songwriterski talent, który objawił się na debiucie, absolutnie się nie marnuje. Bo właśnie umiejętność pisania piosenek jest najsilniejszą bronią Skubasa. Jego utworów po prostu świetnie się słucha, przy czym nie nazwałbym ich komercyjnymi. Muzyka zawarta na "Brzasku" to 10 balansujących między różnymi stylistykami piosenek, które wbrew tytułowi krążka, mają raczej przygnębiający klimat. Niewątpliwie nie uświadczymy tu rewolucji brzmieniowej - Radek dalej buduje swą muzykę "na pudle", dodając do tego bluesa, jakieś elementy folku i elektroniczne smaczki. Całość ma zaś, tak jak było na "Wilczymłyku", zdecydowanie grunge'owy posmak, choć da się usłyszeć pewne przesunięcie akcentów z muzyki bardziej energetycznej do nostalgicznych klimatów ("Kołysanka", singlowy "Nie mam dla Ciebie miłości").

Wyróżnikiem płyt bardzo dobrych lub wybitnych jest to, że ciężko wybrać z zamieszczonych na nich piosenek zdecydowanie najlepszą. "Brzask" jest właśnie taką płytą - może to jeszcze nie mistrzostwo świata, ale płyta niezwykle równa. Jeśli już miałbym wskazać, co podobało mi się bardziej, to byłby to pewnie klimatyczny "Diabeł" z samokrytycznym tekstem, oraz chłodny "Kosmos" oparty na symbiozie wokalisty i gitary akustycznej, z powalającym refrenem. Ale pewnie jutro podałbym inne tytuły. Muzyka Skubasa przywraca wiarę nie tylko w wartość prostych rockowych piosenek, ale również w siłę gitary. W muzyce (również rockowej) od dawna rządzi elektronika i mimo że powstaje sporo muzyki korzystającej z syntetycznych dźwięków, która mi odpowiada, to jednak tęsknię za prostolinijnym graniem bez wydumanych ambicji. A tak podchodzi do muzyki Skubas. W zasadzie elementy electro pojawiają się tylko w "Balladzie o chłopcu", ale nie rzucają się w uszy.

Poza muzyką należy zwrócić uwagę na teksty. Czy to wspomniany "Diabeł", w którym Skubas rozlicza się ze swych wad, czy powalający obojętnością wobec drugiej osoby "Nie mam dla Ciebie miłości", czy w ojcowskim wyznaniu do nienarodzonego dziecka w "Kołysance" - wszędzie słychać naturalność. A z nią idą historie, których zazdrościć mogą najlepsi.

"Brzaskiem" udało się Skubasowi potwierdzić, że na naszym rynku jest już człowiekiem instytucją, który dawno wyszedł z cienia Smolika (z którym był kojarzony przez jakiś czas, ze względu na współpracę obu Panów). Skubaja połączył smykałkę do pisania fajnych piosenek z umiejętnością zawierania niebanalnego i bardzo życiowego przekazu w tekstach, a dodać trzeba do tego wysoki poziom wykonawczy i ciekawy, męski wokal. To wszystko sprawia, że "Brzask" to jedna z tych zeszłorocznych płyt, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. ---Dominik Zawadzki, rockmagazyn.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea ge.tt

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 369 guests
Content View Hits : 235371621