Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Passaty Passaty 1965–1968, 1987

Passaty 1965–1968, 1987

User Rating: / 0
PoorBest 

Passaty 1965–1968, 1987

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Gdyby tak zmienil się świat
02. Góralka
03. Kołysanka zza siódmej góry
04. Choćbyś chciał (zbyteczny trud)
05. Czasem wszystko na opak (nowy wstaje dzień)
06. To niby takie proste
07. O panie Betowenie
08. Gitar głos
09. House of the rising sun
10. For your love
11. And i love her
12. Game of love

Wojciech Ginko – gitara
Stefan Kotapka – śpiew
Jacek Wyrobiec – gitara
Zbigniew Skupnik – gitara basowa
Grzegorz Ratajski – perkusja

 

... Nazwaliśmy się Passaty. Początkowo, z konieczności, skłanialiśmy się w stronę naśladowania Shadowsów, bo nikt z nas nie odważyłby się zaśpiewać, ale kiedy pojawił się Stefan Kotapka (zmarł w marcu tego roku - przyp. red.), złapaliśmy wiatr w żagle. Stefan zdecydował się na technikum budowlane w Tychach, które miało mu dać (i dało) lepszy start do studiów na tym kierunku, więc fakt, że graliśmy w Tychach i w dodatku przy pełnych salach, był dla niego argumentem, żeby do nas dołączyć. Nocą uczyliśmy się nowego przeboju z listy "Top Twenty", potem moja nieoceniona mama pisała polski tekst i już po kilkunastu dniach prezentowaliśmy ze sceny tyskiego domu kultury - gdzie co tydzień graliśmy do tańca - kolejny hit w polskiej wersji. Pisane przez nią słowa miały morał i szlagwort ze stosownym żarcikiem. Po wojnie przeżytej w Wilnie bez wywiezionego na wschód męża, nie była entuzjastką powszechnie uwielbianego systemu. W jednym z tekstów (o chłopaku, który wciąż zakochiwał się na nowo i zaraz potem kolejna miłość go rzucała) była w refrenie fraza "I znowu partia przegrana" - ci, którzy pamiętają lata sześćdziesiąte, mogą sobie wyobrazić, jak grzały się długopisy cenzorów, którzy kontrolowali wszystko, co miało być pokazane, napisane, zaśpiewane albo powiedziane. Potem Stefan i tak wykonywał pierwszą wersję, ale jakoś przechodziło - pewnie nikt z Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk nie słuchał nas na żywo, naiwnie wierząc w skuteczność swoich skreśleń.

Sztandarowy przebój Passatów ("Góralka Halka") z okropnym tekstem i łzawą muzyką nie był naszym dziełem. Nigdy nie poznaliśmy autora jednego ani drugiego, ale chwała im, bo gloria tego disco polo anno Domini 1965 spłynęła na nas. Tym przebojem wprowadził się do nas Romek Dubaniowski (klawisze) - chociaż sam też nie bardzo wiedział, skąd go zna... ---Wojciech Ginko, katowice.wyborcza.pl

 

Zespół wokalno-instrumentalny Passaty powstał jesienią 1964 r. przy Domu Kultury "Górnik" w Tychach z inicjatywy gitarzysty Wojciecha Ginko i perkusisty Grzegorza Ratajskiego. Dołączyli do nich: Stefan Kotapka - śpiew; Jacek Wyrobiec - gitara; Zbigniew Skupnik - gitara basowa oraz od 1968 r. Roman Dubaniowski - pianino. Grupa zadebiutowała 28 lutego 1965 r. w Rybniku na Turnieju Zespołów Polski Południowej. Dwa miesiące później zdobyła jedno z 8 wyróżnień podczas przeglądu "Rytmy Katowic"

Właściwym początkiem kariery Passatów stał się ich udział w eliminacjach do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w 1966 r., w których zwyciężyli w okręgu katowickim.. Najlepszym polskim zespołem okazali się także w maju na II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach, gdzie S. Kotapka triumfował indywidualnie w kategorii wokalistów. Solistę wyróżniono również w finale Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków. W efekcie zespół zaproszono na sesję nagraniową do Młodzieżowego Studia "Rytm". Część nagrań ukazała się na płytach składankowych.

W 1967 r. Passaty zajęły 3 miejsce na III Ogólnoposkim przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. Po przeglądzie, zespół dokonał kilku nagrań dla Programu III PR oraz wystąpił w Telewizyjnym Klubie "Po Szóstej". W repertuarze grupy znajdowały się m. in. ballada z elementami folkloru (Góralka) oraz protest-song (Gdyby tak zmienił się świat). Passaty istniały do 1968 r. W listopadzie 1970 r. S. Kotapka, po powrocie z wojska, reaktywował zespół pod nazwą Pasaty (przez jedno "s") przy klubie Gwarek w Gliwicach. Grupę tworzyli: Franciszek Piróg - gitara; Czesław Zieliński - gitara basowa; Zdzisław Żbikowski - organy; Ryszard Bentkowski - perkusja (wszyscy czterej eks- Rytm Redivivus). Ta mniej znana grupa zadebiutowała w styczniu 1971 r. w "Rytmach Katowic". Później dokonała też nagrań radiowych. W 1972 r. F. Piróga i R. Bentkowskiego zastąpili: Rafał Kawalec - gitara i Benedykt Musioł - perkusja. Zespół rozwiązał się w lipcu 1974 r. po koncertach w NRD. --- polskibigbitinietylko.blogspot.com

download (mp3 @128 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea ge.tt

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 267 guests
Content View Hits : 233421191