Feel the Blues with all that Jazz
Merry Christmas and Happy New Year!


English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Orkiestra z Chmielnej Orkiestra z Chmielnej - Kantrydans (2001)

Orkiestra z Chmielnej - Kantrydans (2001)

User Rating: / 0
PoorBest 

Orkiestra z Chmielnej - Kantrydans (2001)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Panna Andzia ma wychodne
2. Syn ulicy
3. Piwko na syrku
4. Bal na Gnojnej
5. Jadziem panie Zielonka
6. Hanko
7. Białe bzy
8. Cicha woda
9. Tęsknota
10. Murka
11. Kogutka w ogonek
12. Tango milonga
13. Ballada bokserska
14. Szklarz Urbanek

Jan Mulewicz – vocals
Jerzy Jastrzębski – accordion
Kamil Jastrzębski – keyboards
Sebastian Jastrzębski – guitar
+
Danuta Błażejczyk - vocals
Sylwester kozera – banjola
Ireneusz Kozłowski – double bass
Apoloniusz Piętkowski – clarinet, saxophone

 

Początki Zespołu, to lata 26 - 27 ubiegłego stulecia, kiedy to w Bielańskiej knajpie „U Bochenka" zagrała po raz pierwszy grupa młodych muzyków, pod wodzą braci Jaworskich, Gienia i Władka. Tak się ich muzykowanie spodobało, że sypnęły się zamówienia na wesela, chrzciny, /czasem w odwrotnej kolejności/, imieniny, a bywało, że i pogrzeby. Jako, że był to czas wielkiego kryzysu, grosza wciąż brakowało, chadzało się na tak zwaną „hauzerkę", czyli granie podwórkowo-uliczne w licznym i doborowym gronie połykaczy ognia, kobiety-gumy, czarodziejów, akrobatów i klaunów. W ten sposób kapele uliczne zdobyły sobie stałe miejsce w panoramie Warszawy.

Kiedy wybuchła II wojna, kapele w zmniejszonych ze względów bezpieczeństwa składach, stały się ważnym ogniwem walki konspiracyjnej, grając na ulicach, podwórkach i w tramwajach patriotyczne i satyryczne piosenki, które po wojnie trafiły do filmu „Zakazane piosenki". Nagrała je grupa braci Jaworskich.

Po wojnie sytuacja stała się co najmniej dziwna, bo tak zwana „władza ludowa", nie bardzo wiedziała co zrobić z licznie działającymi grupkami muzyków, którzy nadmiernie korzystali z wolności słowa, przyprawiając rządzących o ból głowy. Mimo jednak szykan, przepędzania z ulic i stosowania wszelkich możliwych utrudnień, muzyczna ferajna dotrwała do roku 56, kiedy to zaczęła się sławetna „odwilż" i nastąpił w temacie „piosenka uliczna", zwrot o 180 stopni. Wówczas kilka oddzielnie grających grupek muzycznych połączyło się i zaczęło grać na ul. Chmielnej. Tej dużej, bo 17 osobowej grupie przewodzili również bracia Jaworscy. Wtedy to pojawił się w zespole Gienio Fedorczuk, muzyk o uznanej pozycji, nagrywajacy w Polskim Radiu i zaprotegował grupę jedynemu wówczas producentowi fonograficznemu- Polskim Nagraniom. Był rok 60, nagrania szły pełną parą, ale zespół nie miał nazwy. Wówczas ktoś powiedział:- skoro gramy na Chmielnej, to jesteśmy "Orkiestra z Chmielnej". I tak już zostało do dziś. W 62 roku została nagrana druga płyta - „Zakazane piosenki" i obie uzyskały status „Złotej płyty", co w tamtych czasach oznaczało sprzedaż minimum 200 tys. egzemplarzy każdego tytułu.

Niewątpliwy sukces edytorski stał się podstawą do dalszych występów, tym razem już bardziej oficjalnych, a od roku 70, kiedy to z ramienia Stołecznej Estrady, a potem Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych - potentatów na rynku estradowym, nastąpił ciąg występów w całej Polsce a także za granicą.

Obecnie orkiestra mimo licznych występów estradowych, zaproszeń na koncerty z całego kraju, pozostała wierna swojemu pochodzeniu. Czasami muzycy wychodzą na podwórka i ulice: Chmielną, skąd wywodzi się ich nazwa, warszawskie Stare Miasto i grają stare, sentymentalne przeboje, starszym słuchających z ich z ogromną nostalgią i radością, młodszym aby wiedzieli, poznali, zrozumieli. I trafiają do tych wychowanych na ich przebojach i do tych słuchających muzyki rockowej i popowej. --- orkiestrazchmielnej.pl

download (mp3 @320 kbs):

oboom yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

Last Updated (Wednesday, 23 December 2015 17:52)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 741 guests
Content View Hits : 253961160