Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Przeglad Piosenki Prawdziwej I Przegląd Piosenki Prawdziwej – Zakazane Piosenki (CD3) [2014]

I Przegląd Piosenki Prawdziwej – Zakazane Piosenki (CD3) [2014]

User Rating: / 0
PoorBest 

I Przegląd Piosenki Prawdziwej – Zakazane Piosenki (CD3) [2014]

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Mario, Matko – Pomorzanie
02. Polonez Kościuszki – Piotr Szczepanik
03. Także i Ty – Leszek Długosz, (zapowiedź – Piotr Skrzynecki)
04. Już nas tak ta miłość nie obchodzi – Leszek Długosz
05. Historia pewnej podróży – Marek Grechuta, (zapowiedź – Piotr Skrzynecki)
06. Super ekspres – Marek Grechuta
07. Blues o starych sąsiadach – Pod Budą, (zapowiedź – Krzysztof Jaroszyński)
08. O la – ri – ja – Pod Budą
09. Majster Bieda – Wolna Grupa Bukowina, (zapowiedź – Jerzy Stuhr)
10. Bar na stawach – Wolna Grupa Bukowina
11. Między wschodem a zachodem światła – Zbigniew Sekulski, Jacek Kaczmarski (zapowiedź – Krzysztof Jaroszyński)
12. Kołysanka o nadziei – Piotr Pastor i Ryszard Riedel, (zapowiedź – Jerzy Stuhr)
13. Niech żyje wojna – Piotr Pastor i Ryszard Riedel
14. Abym mógł przed siebie iść – Ryszard Riedel i Aerobus, (zapowiedź – Piotr Skrzynecki)
15. Ostatni ciężki rok – Ryszard Riedel i Aerobus
16. Szare miraże – Maanam, (zapowiedź – Jerzy Stuhr)
17. 1984 – Maanam
18. Karuzela marzeń – Maanam
19. Rok Pierwszy Minął – Jonasz Kofta
20. Mury – Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński

 

Zaczynało się to różnie. Od piosenek w teatrach studenckich, które najpierw szły oficjalnie, a potem - na ogół dość szybko - traciły ,.zielone światło''. Od takich. które już były zdjęte przez cenzurę, ale jeszcze je czasem wykonywano "przez pomyłkę", poczym szef zespołu drapiąc się w głowę szedł na przykre rozmowy. Od programów, które puszczano tylko na festiwalach studenckich, zakładając, że widownia jest tu środowiskowa i ograniczona, a czasem ograniczając ją jeszcze do możliwie małej salki i wstępu za zaproszeniami. Od zespołów, które - jak Salon Niezależnych w początkach lat siedemdziesiątych - najpierw stały się głośne a następnie przestały istnieć, bo okazały się za głośne i za dobre. Od tekstów zdejmowanych także piosenkarzom - profesjonalistom, które jednak nie ginęły w szafach z aktami ani, w koszach na śmieci; śpiewali je autorzy prywatnie, wśród znajomych. I jakoś tak się działo - trudno powiedzieć jak - że znało te piosenki, coraz więcej ludzi, bawiło się nimi, cieszyło, cytowało zdania i zwrotki.

Potem, zwłaszcza po roku 1976, zaczęły krążyć inne jeszcze piosenki. Już całkiem nieoficjalne. Ostre, gorzkie, nie owijające spraw w bawełnę aluzji, aby jakoś rzecz przepchać - przeciwnie, mówiące o naszym życiu wprost, bez uników i metafor. Ich autorzy nie liczyli już na publiczne wykonania. Pisali je dla siebie i dla przyjaciół, wykonywali czasem na prywatkach, nagrywali na taśmę. Przegrywali je inni. Tak krążyły na przykład kasety z piosenkami Kelusa, autora niezwykle popularnego w wielu środowiskach, choć nie istniejącego oficjalnie. A równocześnie inne, niby "oficjalne" piosenki wiodły coraz bardziej zawiły żywot: to zakazywane, to nagle gdzieś puszczane przez radio, w jakimś pojedynczym programie kabaretowym - i znów okryte milczeniem. A wreszcie - w Sierpniu - pojawiły się piosenki zupełnie innego gatunku. Strajkowe. Często nieporadne tekstowo i muzycznie, śpiewane przez zupełnych amatorów - ale natychmiast podchwytywane przez ludzi, powtarzane, przepisywane, rozchodzące się gwałtownie i szeroko. Ponieważ mówiły o sprawach najważniejszych: o strajku, o walce robotniczej, o Polsce. Jedna z tych piosenek, anonimowa - dawna zresztą, z Grudnia - dopiero teraz stała się znana powszechnie. To "Ballada o Janku Wiśniewskim". Kończy ona film Wajdy "Człowiek z żelaza", rozpoczyna każdy z trzech dni naszego Przeglądu Piosenek Prawdziwych.

Bo Przegląd ten zrodził się po to, by cały ten nieoficjalny i "półoficjalny" repertuar ostatniej dekady oficjalnie wydobyć wreszcie z ukrycia. Zasługuje na to. Nie dlatego, że długo był zakazany, co może sugerować tytuł "Zakazane piosenki". Nie wszystkie zresztą z tych piosenek były - jak już wspomniałem - naprawdę zakazane, większość bywała, owszem, ale nie zawsze. Ważniejsze jednak, że to repertuar autentyczny: spontanicznie tworzony, próbujący mówić o wszystkich żywych, rzeczywistych sprawach, o tym co naprawdę obchodziło autorów i społeczeństwo. Dlatego tak popularny, choć często niejawny. Dobrze, że wyjdzie wreszcie w całości na światło dnia wraz z piosenkami najnowszymi. Bo jest to właśnie piosenka prawdziwa. ---Konstanty Puzyna, dolinaradosci.pl

download (mp3 @320 kbs):

uploaded yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 231 guests
Content View Hits : 134299392