Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Miroslaw Czyzykiewicz Czyżykiewicz & Cisło - Pretekst live (2018)

Czyżykiewicz & Cisło - Pretekst live (2018)

User Rating: / 0
PoorBest 

Czyżykiewicz & Cisło - Pretekst live (2018)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1  Pieśń na powitanie
2  Giną ludzie
3  Bieg lat
4  Kochana
5  A jeśli będzie tak
6  Serce jest Twoje
7  Ach kiedy znowu ruszą dla mnie dni
8  Życie to nie teatr
9  Znów śniłaś się mi
10  Mama Ma
11  Kocham
12  Fiński nóż
13  Moja cygańska
14  Konie Narowiste

 

Czyżykiewicz & Cisło to projekt muzyczno-wokalny, który powstał wiosną 2017 roku jako efekt wieloletniej współpracy śpiewającego i grającego na gitarze Teryksa Mirka Czyżykiewicza z wirtuozem gitary barytonowej Witoldem Cisło. Zamysłem artystów było stworzenie nowych gitarowych aranżacji do wierszy wykonywanych niegdyś przez Czyżykiewicza z zespołem „Kameleon” bądź też solo takich autorów jak: Josif Brodski, Włodzimierz Wysocki, Thomas Hardy, Jacek Kaczmarski, Edward Stachura. W repertuarze można usłyszeć także autorskie piosenki Mirka Czyżykiewicza w nowych gitarowych opracowaniach oraz te z muzyką Witolda Cisło. Zwieńczeniem ponad rocznej wspólnej pracy jest nowa płyta pt. "Pretekst live". ---strefapiosenki.pl

 

Na płycie “Pretekst Live” Mirosława Czyżykiewicza i Witolda Cisło nie ma przypadku. I to począwszy od doboru repertuaru, środków wyrazu, aż po instrumentarium. Ten album to opowieści doświadczonego człowieka, który wie, co i jak chce przekazać. Bez wątpienia ważną częścią całości są także wokalne interpretacje Czyżykiewicza.

Pomysł nagrania tej płyty zrodził się w momencie możliwości przyłączenia barytonowej gitary Witolda Cisło do klasycznej Mirosława tj. Teryksa nr 17. Słuchając tego albumu można mieć wrażenie, że wszystko przyszło z łatwością. Swoboda przenikania się dwóch instrumentów staje się naturalnym odruchem niezwykle utalentowanych muzyków. Jednak praca nad ‘przearanżowaniem’ tych znanych kompozycji trwała… ponad rok.

Okazało się to artystycznym wyzwaniem, który stworzył nowe odniesienie do repertuaru z autorskich płyt Czyżykiewicza i dwóch projektów muzycznych Jerzego Satanowskiego. Stąd obecność na tym krążku chociażby jednego z najbardziej charakterystycznych utworów jakim są bez wątpienia “Konie narowiste”.

Trzeba jeszcze wrócić do samego brzmienia gitary barytonowej, sprowadzonej od fińskiego lutnika, mieszkającego niedaleko domu Św. Mikołaja. Ciekawostek związanych z nagraniem tej płyty jest znacznie więcej (do poczytania w środku albumu).

Najważniejszym staje się fakt, że całość prezentuje się bardzo naturalnie, może nawet nieco surowo, ale dzięki temu jesteśmy w stanie odnieść się do centrum emocji tych piosenek. Bo to one są w końcu najważniejsze. Oczywiście jest w tych utworach miejsce na głębszą refleksję, zmuszającą słuchacza do myślenia (“Znów śniłaś się mi”).

Okazuje się, że przy niewielkich środkach wyrazu można dokonać małego emocjonalnego wstrząsu i dotrzeć do pierwotnej potrzeby przeżywania czegoś ważnego (“Giną ludzie”). Tych kilka, na pozór skromnych opowieści muzycznych, podrasowanych brzmieniem wyżej wspomnianych gitar, potrafi wywołać więcej, niż wyszukane pomysły i silenie się na oryginalność. “Pretekst Live” staje się więc nie tylko płytą dla wielbicieli poezji śpiewanej i zaprezentowanego kunsztu instrumentalnego. Potrzebny album na dzisiejsze czasy. ---Łukasz Dębowski, polskaplyta-polskamuzyka.pl

download (mp3 @VBR kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
 • 151 guests
Content View Hits : 114089807