Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Swietliki Swietliki - Zle Misie (2001)

Swietliki - Zle Misie (2001)

User Rating: / 0
PoorBest 

Świetliki - Złe Misie (2001)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Złe Misie 	4:20
2 	Freeeedom 	4:38
3 	Elektra 	4:08
4 	Neuro	4:50
5 	Delikatnienie 	3:33
6 	Gadanie/Golenie 	6:07
7 	Leżenie	3:45
8 	Kochanie 	4:36
9 	Druga Komunia 	3:15
10 	Ćwierkanie 	3:21
11 	Zabijanie 	3:42
12 	Złe Misie (cz. 2) 	4:05

Bass, Acoustic Guitar – Grzegorz Dyduch
Drums, Percussion, Keyboards – Marek Piotrowicz
Guitar, Acoustic Guitar – Tomasz Radziszewski
Guitar, Keyboards – Artur Gasik
Keyboards – Michał Bobo Szubiga (tracks: 6, 8)
Vibraphone, Percussion – Marek Olma (tracks: 1, 4, 9)
Vocals – Katarzyna Nosowska (tracks: 1, 8, 12), Marcin Świetlicki
+
Additonal Vocals - Lech Janerka (tracks: 4)
Additonal Vocals - Gabriela Frycz (tracks: 7)

 

Świetliki po raz kolejny usiłują uciec od przylepionej im swego czasu etykiety grupy akompaniującej swojemu frontmanowi, Marcinowi Świetlickiemu. Tym razem wyszło im to znacznie bardziej efektownie.

Mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, że longplay "Złe misie" stanowi chyba najbardziej atrakcyjną pozycję w dyskografii bandu od czasu debiutanckiego krążka "O.gród K.oncentracyjny". Właśnie on przyniósł formacji sławę i sprawił, że wiersze Świetlickiego zaistniały w świadomości nie tylko wąskiego grona wielbicieli współczesnej poezji. Niestety, nieprzeciętna osobowość Marcina zdominowała nieco całe przedsięwzięcie i na nic zdały się deklaracje wszystkich muzyków, że Świetliki stanowią zespół z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko kombinację: "poeta plus kapela grajków". Nie potwierdziły tego dwa kolejne albumy krakowian: "Cacy cacy fleischmaschine" i "Perły przed wieprze". Oba wyraźnie ustępowały swojemu poprzednikowi.

Materiał "Złe misie" utrzymany jest w dotychczasowej stylistyce kwartetu, wzbogaconej jednak o kilka nowych elementów. Najbardziej zaskakującym są... wokalizy Świetlickiego. Proszę sobie wyobrazić, że w kilku przypadkach (choćby w kompozycji "Delikatnienie") oprócz typowej dla niego melorecytacji mamy do czynienia z autentycznym śpiewem. Wprawdzie jako wokalista Marcin niewiele ma do zaoferowania, jednak warto pogratulować mu odważnego eksperymentu. Plusem płyty jest także zaproszenie do nagrań Kasi Nosowskiej, która uatrakcyjniła dość ascetyczne brzmienie grupy.

Zasadniczy minus płyty to nierówny poziom utworów. Obok niezwykle udanych "kawałków" (obie wersje piosenki tytułowej, "Ćwierkanie", "Gadanie / Golenie") jest również kilka, oględnie mówiąc, nie najlepszych. Na przykład "Elektra", oparty na fragmencie dramatu Eurypidesa w tłumaczeniu skandalizującej Marianny G. Świeduchowskiej. Rozumiem, że panowie Grzegorz Dyduch i Świetlicki uwielbiają twórczość tej kontrowersyjnej autorki, lecz nie zmienia to faktu, że "numer" do pozostałych pasuje jak pięść do nosa.

Cieszy fakt, że formacja Świetliki nie spoczęła na laurach i wydała kolejny dobry longplay - i to nie tylko za sprawą doskonałych wierszy Świetlickiego. ---kultura.onet.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 150 guests
Content View Hits : 112042001