Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Tadeusz Faliszewski Tadeusz Faliszewski – Piosenki z Lat Dwudziestych i Trzydziestych (1987)

Tadeusz Faliszewski – Piosenki z Lat Dwudziestych i Trzydziestych (1987)

User Rating: / 0
PoorBest 

Tadeusz Faliszewski – Piosenki z Lat Dwudziestych i Trzydziestych (1987)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 	Przytul Uściśnij Pocałuj   (Krupiński - Włast ) 	2:55
A2 	Szkoda Twoich Łez Dziewczyno  ( Gold ) 	3:25
A3 	Graj Skrzypku   (Lidauer - Zdrojowski ) 		3:30
A4 	Miasteczko Bełz  (Bernstein, Lith, Frey - Roman )	3:30
A5 	Jak Ty Mój Śnie  (Brodsky - Szmaragd ) 	3:10
A6 	Dzisiaj Tak Mi Jakoś Dobrze  (Brodsky - Szmaragd, May )	3:00
B7 	Bal U Starego Joska  (Gordon - Krzewiński, Brodziński )		3:15
B8 	Tango Andrusowskie  (Petersburski - Włast )	3:05
B9 	Zlota Pantera  (Kagan - Włast) 		3:30
B10 	Nie Będziesz Ty, To Będzie Inna  (Hemar )	3:20
B11 	Rebeka  (Białostocki – Włast)	3:30
B12 	Gdzie Twoje Serce  (Gold – Włast)	2:45

Tadeusz Faliszewski – vocals
Chór Czejanda – backing vocals

 

Piosenkarz, aktor, śpiewak operetkowy i reżyser. Uczył się w gimnazjum we Lwowie, a następnie studiował w Szkole Politechnicznej w tym mieście. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich w 1 pułku ułanów Władysława Beliny-Prażmowskiego. Po jej zakończeniu był oficerem łącznikowym przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. W 1922 r. zakończył służbę w stopniu porucznika rezerwy.

W 1922 r. poświęcił się pracy artystycznej. Kosztowną naukę śpiewu sfinansowała w całości jego matka, która w młodości próbowała swych sił jako śpiewaczka. Po raz pierwszy Tadeusz Faliszewski został zaangażowany przez dyrektora objazdowej Operetki Krakowskiej „Nowości” Tadeusza Pilarskiego. W sezonie 1924/1925 w teatrze „Nowości” w Poznaniu był już partnerem Lucyny Messal (październik 1924 r.). Następnie występował w teatrze w Kaliszu. W sezonie 1925/1926 występował w teatrze „Eldorado” w Warszawie. W następnym sezonie zaangażował go teatr „Nowości” w Częstochowie. W maju 1927 r. Faliszewski dokonał swych pierwszych nagrań płytowych dla „Syreny Record”. W latach 1927–1928 występował w teatrze muzycznym „Mignon” w Warszawie. Od 2 lutego 1929 r. do 24 lutego 1930 r. kierował nowo zbudowanym, największym w Warszawie kinoteatrem – „Hollywood”. 29 sierpnia 1930 r. wystąpił po raz pierwszy w teatrze „Nowy Ananas” w Warszawie. 6 października 1930 r. rozpoczął występy na scenie teatru rewiowego „Morskie Oko”. Jednocześnie wszedł w skład Chóru Henryka Warsa. W 1931 r. grał w „Nowym Ananasie”, potem w „Morskim Oku” i „Mignon”. Od lutego 1932 r. występował w kinoteatrze „Hollywood”, następnie śpiewał w nadprogramach w kinie „Collosseum”, a od września 1932 r. do początku 1933 r. był kierownikiem artystycznym „Mignon”. W październiku 1933 r. grał w teatrze rewiowym „Praskie Oko”. W 1934 r. kierował kinoteatrem „Splendid”, zaś w 1935 r. był reżyserem przedstawień rewiowych w teatrze „Bagatela” w Łodzi. Wiosną 1937 r. brał udział w Wieczorach humoru i pieśni w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy oraz w Gdańsku w Danziger Hotel. W sezonach 1937/1938 i 1938/1939 występował w teatrze „8.15” w Warszawie.

Stał się bardzo szybko popularnym piosenkarzem, wykonawcą wielu przebojów, a także cenionym śpiewakiem operetkowym oraz rewiowym. Współpracował ze scenami w Poznaniu, Kaliszu, Przemyślu, Radomiu, Częstochowie, Łodzi, Wilnie i Krakowie. Wystąpił m.in. w operetkach i komediach muzycznych Księżniczka czardasza, Dolly, Cnotliwa Zuzanna, Narzeczona zginęła, Baron Kimmel i Panna Wodna. Zagrał w filmie Królowa przedmieścia (reż. Eugeniusz Bodo).

W latach międzywojennych dokonał bardzo dużej liczby nagrań płytowych, najwięcej w „Syrenie Record”. Używał kilku pseudonimów: Jan Saskowski (przy swych pierwszych nagraniach z roku 1927), Jerzy Nowogródzki (pseudonim ten, raz tylko użyty, powstał od miejsca jego zamieszkania przy ul. Nowogrodzkiej 27); natomiast na płytach „Melodia Electro” wydawanych od 1935 r. używał pseudonimu Jan Pobóg (pseudonim pochodził od herbu rodziny Faliszewskich). Nagrywał również dla wytwórni „Odeon” i bardzo często dla „Lonory Electro” (pod własnym nazwiskiem oraz pod pseudonimem Jerzy Orowski).

24 sierpnia 1939 r. został zmobilizowany, następnie brał udział w kampanii wrześniowej. W marcu 1940 r. został aresztowany przez gestapo. Przez pięć lat więziono go w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Po wyzwoleniu przebywał przez pewien czas w Austrii w obozie DP; następnie został przeniesiony do 2 Korpusu armii generała Władysława Andersa. Służył w 5 Dywizji we Włoszech jako oficer oświatowy i reżyser w teatrze „Wilków”.

Po II wojnie światowej przebywał początkowo w Anglii, dawał recitale piosenkarskie. Później wyjechał do Włoch a następnie do USA. Mieszkał w Chicago, występował w programach organizowanych przez Feliksa Konarskiego – „Ref-Rena” – w Teatrzyku pod anteną; dokonał nagrań w firmie fonograficznej prowadzonej przez Jana Wojewódkę.

Tadeusz Faliszewski jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 15 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Z całą pewnością dokonał największej liczby nagrań spośród wszystkich polskich artystów nagrywających kiedykolwiek płyty gramofonowe – dowodem tego jest wykaz (zapewne i tak jeszcze nie pełny) jego dorobku w „Syrenie Record”, obejmujący około 1300 utworów. --- bibliotekapiosenki.pl

download: uploaded yandex 4shared mediafire solidfiles mega zalivalka filecloudio anonfiles oboom

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
 • 62 guests
Content View Hits : 97650016