Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Gooral Gooral - Ethno Electro (2011)

Gooral - Ethno Electro (2011)

User Rating: / 0
PoorBest 

Gooral - Ethno Electro (2011)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Nadzieje sieje (łąka)
2. Karczmareczka
3. Plan
4. Who is your god?
5. W moim ogródecku
6. Zboojnicki
7. Music for a while
8. Taveler
9. Krywaniu
10.Dopad (wysoko górka)
11.Ja siedze robie muze
12.Piyrso godzina
13.Gronicek
14.Nadzieje sieje

Mateusz Górny - GOORAL - keyb, synth, voc.
Staszek Karpiel-Bułecka - goralski voc.
Tomasz Łapka "Japko" - skrzypce góralskie

 

Polacy przejawiają raczej wstydliwy stosunek do własnej muzyki etnicznej. Choć jest ona dla nas ważnym elementem dziedzictwa narodowego, traktujemy ją często jako przaśny i niewygodny relikt przeszłości. Swym debiutanckim krążkiem Gooral zrywa z tym stereotypem. Producent z Bielsko-Białej, znany już z kolektywu Psio Crew, zaprezentował w „Ethno Elektro” unikatowy mariaż muzyki góralskiej ze współczesną elektroniką. Prężna trasa koncertowa rozprzestrzeniła hype wokół muzyki Goorala z Beskidów na cały kraj.

Trudno ustalić konkretny rewir muzyczny, w którym Mateusz Górny porusza się najchętniej. Ten etniczny album otwiera instrumentalny utwór „Nadzieje sieje (łąka)”, w którym aksamitny dźwięk fletu uzupełnia kaskadę bitów. Potem Gooral gna już coraz szybciej. Selekcję rozkręca skoczna „Karczmareczka” – sprawdzona na melanżach w całej Polsce. 8-bitowy „Plan” zachęca rześkim rytmem z akcentem skrzypiec w rękach Tomasza „Jabusko” Łapki.

Utwór „Krywaniu” jest ciekawą interpretację tradycyjnej pieśni góralskiej. Jej tekst pochodzi z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Rzewny, ale i mocny wokal Staszka Karpiela-Bułecki przywołuje aurę górskiej hali. Świeży efekt całego albumu daje właśnie zdobienie muzyki tanecznej śpiewem góralskim. Okazuje się, że góral może być pełnoprawnym MC, który z powodzeniem zagrzeje publikę z klubowej sceny.

Na „Ethno Elektro” składają się również trzy tytuły anglojęzyczne. W piosence „Who is your god?” nie zachwyca dość miałki głos wokalistki. O wiele lepiej odbiera się nastrojową piosenkę „Traveler”, w której dzwonki i wolny rytm kreują atmosferę dalekiej wyprawy. Zaletą albumu Górnego jest szerokie spektrum wokalne, czego przykładem są chór mieszany w utworze „W moim ogródeczku” i falset Jana Mędrali w podniosłej kompozycji „Music for a while”.

Gooral przyznaje, że pomysły czerpie również z (wszechobecnego teraz) dubstepu. Paralele te są jednak odległe. Najlepszym nośnikiem lansowanej przez Górnego idei ethno elektro jest „Wysoko górka”, przepełniona cyfrowym chaosem niczym kawałki Boys Noize. Wspólnym mianownikiem dla większości utworów jest raczej klasyczny drum & bass. Piosenki będące ukłonem w stronę tego gatunku wydają się właśnie najciekawsze i to tym tropem artysta powinien dalej podążać. --- muno.pl

download: uploaded yandex 4shared mediafire solidfiles mega zalivalka filecloudio anonfiles oboom

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 755 guests
Content View Hits : 249820597