Bizony - Gwiazdy Polskiego Big Beatu (2013)
Bizony - Gwiazdy Polskiego Big Beatu (2013)
01. Lepiej Późno Niż Wcale 02. To Ziemia 03. Wiatr Od Klimczoka 04. Zostań Tam Gdzie Ja 05. Na Wierchach Wieje Wiatr 06. Nie Wiem Czy To Deszcz Czy Płacz 07. Spacer Dziką Plażą 08. Czarna Woda Biały Wiatr 09. Nie Spada Z Nieba Los 10. Zobacz, Wiosna Przyszła Już 11. Siła Kwiatów 12. Nie Pójdę Za Tobą 13. Nasze Wędrowanie 14. Żeby Uciec Trzeba Mgły 15. Kto Odpowie Mi 16. Niech Świeci Słońce 17. Pójdziemy Tam, Gdzie Prawdy Ślad 18. Bądź Mi 19. Patrzą Na Mnie Twoje Oczy 20. Annabella 21. I Don’T Care Who Knows Śpiewają: Zdzisława Sośnicka (8,16,19), Zbigniew Bizoń (10,17) Stan Borys (1,2,3,4,5,6,7,9,11,12,13,14,15,18,) Dempsey Knight (20,21) Grają: Bohdan Kendelewicz, Krzysztof Bańkowski, Zbigniew Bizoń, Wiesław Ejssymont, Andrzej Dorawa, Jerzy Tumodajski, Janusz Mieszek, Ryszard Gromek, Paweł Manfred Niezgoda, Mirosłwa Męczyński, Krzysztof Lipczyński, Janusz Stefański, Henryk Kowalski.
Zespół Bizony powstał w 1968 roku z inicjatywy dwóch muzyków grających w Tajfunach - Bohdana Kendelewicza i Zbigniewa Bizonia. Za oficjalny debiut Bizonów uważa się ich występ w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, 12 marca 1968 roku. Bizony zaprezentowały tam kompozycję „Lepiej późno niż wcale" zdobywając pierwsze miejsce. Śpiewany przez Stana Borysa utwór stał się pierwszym przebojem grupy. W tym czasie zespół tworzyli: Bohdan Kendelewicz na gitarze, Krzysztof Bańkowski - gitara basowa, Jerzy Tumidajski na perkusji, Andrzej Dorawa na puzonie, Wiesław Ejssymont na trąbce i Zbigniew Bizoń, grający na instrumentach klawiszowych i pełniący funkcję kierownika muzycznego. Właśnie od jego nazwiska grupa przyjęła swą nazwę. Rok 1968 był udanym w karierze zespołu; oprócz kilku przebojów, które udało im się wylansować, jeszcze kilkakrotnie wystąpili w programach telewizyjnych: w Tele Variete z Bizonami śpiewali Stan Borys, Alibabki i Andrzej Bychowski a w Telewizyjnym Ekranie Młodych, obok Borysa, który był głównym solistą zespołu, na scenie pojawił się też Maciej Kossowski. W połowie roku grupa wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Estradowych w Olsztynie, zdobywając nagrodę „Srebrnego Kormorana". Popularność zanotowały też kolejne nagrane przez Bizony piosenki: „Na wierchach wieje wiatr", „Siła kwiatów", „Zostań tam gdzie ja", a zwłaszcza „Spacer dziką plażą". Śpiewany przez Stana Borysa utwór został radiową piosenką miesiąca w czerwcu 1968 roku i do dzisiaj uważany jest za przebój-wizytówkę grupy.
Na początku 1969 roku Bizony nagrywają dla Polskich Nagrań album To Ziemia. Obok znanych już tytułów na płycie można usłyszeć nowe, premierowe piosenki: „Nasze wędrowanie", „Wiatr od Klimczoka", „Kto odpowie mi". W nagraniach Bizonom towarzyszyły Alibabki. Zmienił się też skład zespołu - nowym perkusistą został Ryszard Gromek (znany z Czerwono Czarnych), na trąbce grał Paweł Manfred Niezgoda, a nowym puzonistą został Janusz Mieszek. Bizony koncertują w kraju, ruszają też na tournee po Związku Radzieckim. Po powrocie śpiewają na VII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i biorą udział w XII Festiwalu Jazz Jamboree. Śpiewa z nimi Marianna Wróblewska, brawurowo wykonując „Save Me" czy Respect. Wśród nowych nagrań Bizonów warto wymienić: „Bezmiar wód", „Bądź mi" i „Pójdę w dolinę".
W 1970 roku od zespołu odchodzi Stan Borys, funkcję wokalisty przejmuje wówczas Zbigniew Bizoń (na naszej płycie możemy go usłyszeć we własnej kompozycji „Pójdziemy tam, gdzie prawdy ślad"). Nową solistką zostaje Zdzisława Sośnicka, która śpiewa m.in. „Niech świeci słońce", „Patrzą na mnie twoje oczy", „Czarna woda biały wiatr". W dwóch utworach kończących naszą płytę Bizony towarzyszą aborygeńskiemu pieśniarzowi, który wtedy, (w 1969 roku) odwiedził nasz kraj, sporo koncertując (m.in. z Czesławem Niemenem). Nagrał też z Bizonami singla dla Polskich Nagrań. Obok muzyków Bizonów w nagraniach gościnnie wziął udział Henryk Kowalski na wiolonczeli. Grupa Bizony przestała istnieć w połowie 1970 roku.
Last Updated (Thursday, 28 July 2016 19:32)