Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Andrzej Kolakowski Andrzej Kolakowski – Kontrrewolucja (2009)

Andrzej Kolakowski – Kontrrewolucja (2009)

User Rating: / 1
PoorBest 

Andrzej Kolakowski – Kontrrewolucja (2009)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.Ballada o Rzeczypospolitej
2.Tryptyk rewolucyjny: Wolność, Równość, Braterstwo
3.Ballada o nienaruszalności granic
4.Sen o Nowogródku
5.Powraca wiatr
6.Port Magadan
7.Ballada o czterech ścianach
8.Gimnastyka 2002
9.Ballada frontowa
10.Epitafium dla majora „Ognia”
11.Ballada dla Jana Krzysztofa Kelusa
12.Ballada Palestyńska
13.Ballada o szarych ludziach
14.Umarł Karel Kryll
15.Ballada o poetach współczesnych
16.Stacja I - Pan Jezus na śmierć skazany
17.Pieśń Dobrego Łotra
18.14 Nissan w Jeruszalaim
19.Ballada o dwóch drogach
20.Ballada o Moim Jezusie
21.Jezus był w naszym bloku
22.World Trade Center
23.Ballada o Jeźdźcach Apokalipsy

Muzycy:
Gitara i śpiew: Andrzej Kołakowski – gitara i śpiew
Kazik Zagórski – skrzypce

 

Muzykę graną przez A. Kołakowskiego zakwalifikować można do dwóch kategorii ballady. Mamy tu wiec ostre, gwałtowne pieśni, które nieodparcie kojarzą się z dokonaniami takich bardów jak Jacek Kaczmarski, Leszek Czajkowski, czy Włodzimierz Wysocki. Sporą cześć stanowią jednak utwory refleksyjne i nieco melancholijne.

Kaseta rozpoczyna się cyklem utworów o tematyce polityczno-historycznej, wśród których dominują piosenki poświęcone komunistycznemu zniewoleniu (okupacja sowiecka 1939-1941, gułagi) takie jak: "Sen o Nowogródku", "Powraca wiatr", "Port Magadan". Uwagę słuchacza zwraca również ostry "Tryptyk rewolucyjny" poświęcony Rewolucji (anty)Francuskiej. Następnie przychodzą kolejno: świetna, sarkastyczna "Ballada o czterech ścianach" oraz szydząca z konformizmu, ponadczasowa "Gimnastyka 2002". Ta ostatnia zainspirowana została jednym z utworów W. Wysockiego. W dalszej części usłyszeć możemy piękne i bardzo liryczne "Epitafium dla majora Ognia" poświęcone postaci słynnego partyzanta Józefa Kurasia oraz przejmującą "Balladę Palestyńską".

W wywiadzie udzielonym magazynowi "Phalanx" bard tak oto przedstawiał historię powstania ostatniego z tych utworów: "Balladę Palestyńską" napisałem, kiedy Jaser Arafat, był uwięziony w Ramallah , a cały świat się temu bezczynnie przyglądał. Napisałem też list z wyrazami solidarności i za pośrednictwem ambasady Palestyny, razem z piosenką wysłałem do Arafata. Nie wiem czy ją otrzymał, nie miałem żadnego odzewu ani z ambasady, ani z Palestyny. Piosenka i list to odruch ludzkiej przyzwoitości, wyraz niezgody na zbrodnie do których jakoś się tam przyzwyczajamy. Napisałem do Arafata, że być może ci sami żydowscy oprawcy, którzy niegdyś mordowali polskich patriotów, teraz dowodzą eksterminacją jego narodu. Zdaję sobie sprawę, że w kwestii poglądów na świat, wiele nas dzieli z Panem Arafatem, niemniej jednak rozumiem walkę Palestyńczyków i podziwiam ich determinację.

Na resztę kasety składają się w przeważającej części utwory o tematyce religijnej. Ich teksty w znacznej mierze nawiązują do Biblii - choć trzeba tu zaznaczyć, że Kołakowski woli własnymi słowami opisywać biblijne wydarzenia, niż posługiwać się bezpośrednimi cytatami ("Pieśń Dobrego Łotra", czy dramatyczna "Ballada o Jeźdźcach Apokalipsy"). Na kasecie znalazło się także kilka bardzo osobistych utworów opowiadających o codziennych spotkaniach z Bogiem. Moim faworytem jest tu piosenka "Jezus był w moim bloku".

Chyba jedynym zarzutem jaki można postawić całej kasecie jest zbyt duża ilość piosenek poświęconych tragicznym dziejom Polski i Europy, przez co materiał jest czasami nieco przygnębiający w odbiorze. Szkoda także, że nie znalazły się tu piosenki, które Andrzej Kołakowski nagrał na cześć słynnego Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". Miejmy jednak nadzieję, że już niedługo będziemy je mogli usłyszeć na kolejnej kasecie p. Kołakowskiego. A na razie pozostaje nam jedynie czekać na koncerty tego utalentowanego, prawicowego barda... ---Radosław Ostrzycki, antyk.org.pl

download (mp3 @256 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

Last Updated (Wednesday, 24 April 2019 20:45)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 131 guests
Content View Hits : 207006426