Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Zdrowa Woda Zdrowa Woda – Wino (1993)

Zdrowa Woda – Wino (1993)

User Rating: / 1
PoorBest 

Zdrowa Woda – Wino (1993)


1 Wino 
2 Zart 
3 Zadyma 
4 Ja i ty 
5 Szklana milosc 
6 Lina 
7 Garniesz sie do mnie 
8 Prowincja 
9 Przy czwartym stole 
10 Stas pan 
11 Knockin' on heaven's door

Muzycy:
Marek Modrzejewski - wokal
Sławek Małecki - gitara
pARTyzanT - gitara
Sławek Jagas - gitara basowa
Dawid Leszczyk – perkusja

 

Zespół Zdrowa Woda to jedna z legend polskiej muzyki bluesowej. Wielokrotnie nagradzany na przeróżnych festiwalach już od ponad 20 lat cieszy się niesłabnącą popularnością a członkom formacji Zdrowa Woda udało się uniknąć problemów, z jakimi zmagały się inne niezmiernie zasłużone dla tego gatunku polskie grupy.

Alkohol i narkotyki nigdy nie okazały się dla muzyków wywodzącej się z Ciechocinka Zdrowej Wody ważniejsze od samej muzyki. Jak wspominał założyciel zespołu, Sławomir Małecki, Zdrowa Woda powstała na wiosnę 1988 roku z myślą o występie na słynnym festiwalu Rawa Blues. Grupa w ciągu zaledwie trzech tygodni nagrała dwie piosenki, które wysłali na konkurs młodych talentów. Okazało się, że nagrania przypadły organizatorom do gustu i formacja miała okazję zaprezentować się na jednej z największych ówczesnych polskich imprez. Zdrową Wodę od początku na tle innych grup ze sceny bluesowej wyróżniało granie autorskich piosenek.

- Może to dziwne, ale my od samego początku graliśmy swój własny repertuar - przyznał Małecki w rozmowie z "Tylko Rockiem". - Nigdy nie bazowaliśmy na standardach, jak to zazwyczaj bywa z zespołami bluesowymi, które zaczynają. Owszem, czasem braliśmy na warsztat standardy czy covery, ale tylko na próbach, nigdy podczas prezentacji publicznych. Muzyka grupy wykorzystywała elementy bluesa, rocka, delikatnie zahaczając też o funk. Teksty Zdrowej Wody miały najczęściej humorystyczny, pozytywny wydźwięk. Artyści tłumaczyli to naturalną chęcią dania fanom w trudnych czasach transformacji ustrojowej pretekstu do uśmiechu.

Zasadnicza kariera Zdrowej Wody rozpoczęła się od występu w 1989 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki, gdzie został zakwalifikowany do "Złotej Dziesiątki" polskich zespołów młodzieżowych. Dobre wrażenie spotęgowali udziałem w koncercie finałowym Festiwalu Opole '89.

Płytowy (a w zasadzie kasetowy, bo takie to były czasy) debiut zespołu to rok 1990 i materiał zatytułowany "Piwo". Tytułowa piosenka lotem błyskawicy obiegła Polskę i stała się wielkim przebojem. - Kiedy nagraliśmy pierwszą kasetę dla wytwórni Waltera Chełstowskiego, na której znalazło się "Piwo", nigdy nie sądziliśmy, że ten utwór będzie cokolwiek znaczył - raz jeszcze Małecki dla "Tylko Rocka". - Traktowaliśmy go bardziej jako żart muzyczny, głównie od strony tekstowej. I nagle ten numer stał się znany. Słuchany był na różnych imprezach, ogniskowych, domowych, oblewanych i nieoblewanych.

Lata 1991 - 1996 były niezwykle aktywne dla muzyków. W latach 1991 - 1993 zespół był związany z agencją Zjednoczone Słonie Chełstowskiego. W 1992 roku, wspólnie z Jerzym Owsiakiem, grupa rozpoczęła akcję Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Muzycznie ten okres zaznaczył się albumami "Wino" (1993) oraz "Zdrowa woda" (1996), które umocniły pozycję kapeli na polskiej scenie muzycznej. Jest to o tyle interesujące, że twórczość formacji miała charakter niszowy a jej obecność w mediach była śladowa.

Od stycznia 1997 do Zdrowej Wody dołączył trzeci gitarzysta - Partyzant, związany wcześniej z zespołem Dżem. Ta roszada mocno wpłynęła na charakter muzyki, który zyskał dużo potężniejsze, pełniejsze brzmienie. W nowym składzie grupa zadebiutowała wydawniczo w Walentynki 1998 roku, wydając krążek "Nie bój się miłości". Gościnnie pojawili się na nim bardzo ważni dla polskiego bluesa artyści: klawiszowiec Paweł Berger (Dżem), grający na harmonijce ustnej Sławek Wierzcholski z Nocnej Zmiany Bluesa oraz skrzypek Tomek Kamiński. Dwa lata później w sklepach pojawił się kolejny album formacji, "Dziwne myśli". Przyniósł on spore zmiany w brzmieniu i tekstach. Muzyka była owszem, zakorzeniona w bluesie, ale miała mocny, dynamiczny rockowy charakter. Jeśli chodzi o warstwę liryczną, było w niej mniej humoru, a więcej gorzkich spostrzeżeń. Członkowie Zdrowej Wody tłumaczyli to chęcią zwrócenia uwagi słuchaczy na ważne kwestie, o których zapomniano odrobinę w czasach pogoni za pieniądzem. Jeszcze dobitniej słychać to na wydanym w 2005 roku "Między mężczyzną a kobietą", ostatnim jak dotąd krążku zespołu. Aż trzy utwory z tej płyty stały się sporymi przebojami. Łączył je silny polityczno-społeczny charakter, co oddawały już ich tytuły: "Idzie kryzys", "Nie ufam politykom" i "W pobliżu biedy".

Twórczość Zdrowej Wody od ponad 20 lat znajduje szerokie grono fanów, którym najbliższy jest blues. Na koncertach grupy spotkać można zarówno osoby 15- jak i 55-letnie. To za sprawą uniwersalnych, dających do myślenia tekstów oraz stojącej na międzynarodowym poziomie muzyki. Klasę zespołu doceniono wieloma nagrodami. W lutym 1997 roku, jako jedyny zespół bluesowy w Polsce, grupa otrzymała Nominację do Fryderyka '96 w kategorii muzyka tradycji i źródeł. --- muzyka.wp.pl

download:   uploaded ziddu 4shared divshare mediafire

back

Last Updated (Sunday, 03 February 2013 14:15)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 174 guests
Content View Hits : 119649966