Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Marek Grechuta Marek Grechuta – W Malinowym Chruśniaku (2001)

Marek Grechuta – W Malinowym Chruśniaku (2001)

User Rating: / 0
PoorBest 

Marek Grechuta – W Malinowym Chruśniaku (2001)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Łąka (Czy pamiętasz, jak głowę wynurzyłeś z boru...) 		
2. W malinowym chruśniaku 				play		
3. Taka cisza w ogrodzie 		
4. Śledzą nas 		
5. Nie umawiaj się ze mną pod żadnym jaworem... 		
6. Hasło nasze 		
7. Zazdrość moja 		
8. Wyszło z boru 		
9. Czasami mojej ślepej posłuszny ochocie 		
10. Ty pierwej mgły dosięgasz 		
11. Zazdrośnicy 		
12. Ani zmora z jeziora, ani sen skrzydlaty... 		
13. Zmienionaż po rozłące 		
14. Zmienionaż po rozłące (finał instrumentalny) 		
15. Ogród Luizy 		
16. Nie pomogły spacery 		
17. Nie zapomnisz tej mojej tęsknoty 		
18. Mów do mnie jeszcze 		
19. A kiedy będziesz moją żoną 		
20. Po coś dał nam tę głębokość wejrzeń 		
21. Pozwól, że Amor tej nocy 		
22. Matko skrzydlatych miłości 		
23. Śmierci, która uczysz mówić człowieka 		
24. Słuchaj okrutna... 		
25. Gaj 		
26. Rajski deser 		
27. Muza pomyślności 		
28. Wesele						play 		
29. Niepewność 		
30. Będziesz moją panią 		
31. Nie dokazuj 		
32. Polowanie na muchy

Wykonawcy:
Marek Grechuta (spiew, fortepian, recytacje, instrumenty klawiszowe)
Krystyna Janda (spiew, recytacje)
zespol instrumentalny pod dyrekcja Zbigniewa Gracy
Maryla Rodowicz (spiew)
Elzbieta Stefanska-Lukowicz (klawesyn) [Krakowskie Trio Barokowe]
Barbara Swiatek (flet) [Krakowskie Trio Barokowe]
Jerzy Klocek (wiolonczela) [Krakowskie Trio Barokowe]
Teresa Haremza (spiew)
Jan Kanty Pawluskiewicz (fortepian)
Michal Poltorak (skrzypce)
Pawel Scieranski (gitara)
Krzysztof Scieranski (gitara basowa)
Marian Bronikowski (perkusja)

 

Grechuta śpiewa Leśmiana… Chciałoby się powiedzieć: Nareszcie. Marek Grechuta zachwycał się już wcześniej wierszami jednego ze swoich ulubionych poetów i może musiało minąć jeszcze kilka lat, zanim "dojrzał” do tego trudnego zadania. Wcześniej zmierzył się z poezją Tadeusza Nowaka (PIEŚNI), bliskiego spadkobiercy Leśmiana w polskiej poezji, piewcy metafizycznej ludyczności, również wielkiego mistyka.

To Krystyna Janda namówiła Grechutę na skomponowanie cyklu pieśni do erotyków Leśmiana. Nie chce się wierzyć, ale te natchnione, nieporównane, trudne kompozycje powstały w ciągu paru dni i to w gmachu TVP na Woronicza! Grechuta komponował w pustym pokoju, zapisując gotowe aranżacje na papierze nutowym. Towarzyszyło tej pracy absolutne poczucie formy. Jak sam mówi "każdy z wierszy uzmysławiał potrzebę innej kompozycji i aranżacji”. Powstało dzieło w pełni ponadczasowe.

"Ten cykl erotyków Leśmiana był od młodości moim ulubionym” - mówi aktorka. "Zawsze traktowałam go jako historię, całość. Marzyłam, aby móc go zaprezentować. Namówiłam Marka na "Chruśniak”, bo uważałam, że jest on idealnym kompozytorem dla stworzenia muzyki do tych wierszy i wymarzonym interpretatorem tej poezji. Tak powstał "nasz Chruśniak”. Ja nadal jestem w Marku zakochana. W barwie jego głosu, we wrażliwości, delikatności, muzykalności. Nie rozstaję się z jego nagraniami.”

Album otwiera odegrany na fortepianie zarys głównego tematu na tle odgłosów łąki. Ona sama ("Łąka” to tytuł tomiku wierszy Bolesława Leśmiana, w którym znalazł się cykl prezentowanych tu erotyków) przedstawia się nagle głosem Krystyny Jandy. Wokalna wersja tej samej kompozycji, wykonana w duecie, jest najbardziej znanym tematem z całego wyboru. Senny nastrój sekwencji Taka cisza w ogrodzie ustępuje nagle nastrojowi niepokoju (Śledzą nas) - ktoś płoszy kochanków a gwałtowność tej sceny podkreślają niekonwencjonalnie użyte instrumenty perkusyjne. Hasło nasze to wspaniale zilustrowane oczekiwanie schadzki przez podnieconego kochanka - jakże celne okazało się użycie kontrabasu, podkreślającego swoją pulsacją bicie serca.

Kochanka lepiej maskuje swoje uczucia - z całym spokojem rozmawia o zazdrości, jasno formułuje swoje zarzuty (Zazdrość moja). Daje upust emocjom na osobności, co - zauważone przez kochanka - doprowadza do ekstatycznej eksplozji instrumentalnej. Ale prawdziwa eksplozja namiętności kochanków następuje dopiero we fragmencie Ty pierwej mgły dosięgasz - wiersz Leśmiana jest chyba najpiękniejszym w polskiej poezji opisem najwyższego miłosnego uniesienia. Dosyć radykalna zmiana nastroju w utworze Zazdrośnicy umotywowana jest żartobliwym charakterem samego wiersza.

Niekłamaną muzyczną rewelację zachował Grechuta na sam koniec: melodia "finału” (Zmienionaż po rozłące), powtarzająca się i obsesyjna, jest niewiarygodnie piękna - spotkanie kochanków po latach jest już indywidualnym dramatem każdego z nich… Przepiękna instrumentacja tego fragmentu - niemal żałobna w wymowie, w aranżacji sekcji smyczkowej przywołująca Partity Jana Sebastiana Bacha - sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych utworów orkiestrowych w całej polskiej muzyce popularnej.

Oto w serii "Świecie nasz” powtórna premiera "Łąki” w jej pełnej, oryginalnej postaci (doszły m.in. fragment recytowane), której przywrócenie - jak wierzymy - ucieszy zarówno miłośników poezji Leśmiana, jak obojga występujących artystów.

Doprawdy imponującą porcję nagrań dodatkowych przygotowaliśmy do tej edycji - wszystkim zaprezentowanym tu kompozycjom patronuje Muza Miłości. Rzecz jasna zakładając, że miłość niejedno ma imię, a kochać to nie znaczy zawsze to samo. --- empik.com

download:  4shared

back

Last Updated (Friday, 15 January 2016 20:26)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 210 guests
Content View Hits : 206573317