Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Leszek Winder Leszek Winder – 3B (2015)

Leszek Winder – 3B (2015)

User Rating: / 0
PoorBest 

Leszek Winder – 3B (2015)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 Blues Z Serca Lasu 6:43
2 Zmrok 3:40
3 Miłość I Wolność 8:03
4 Live 4:25
5 Nasz Sen 15:48
6 Bezdomne Psy 4 6:37
7 Bezdomne Psy 3 8:45
+ Bezdomne Psy - Leśniczówka 1986
8 O Czwartej Rano 10:05
9 Krążąc Wokół Bluesa 7:18

Bass Guitar – Jerzy Kawalec (tracks: 6 to 9)
Bass Guitar, Vocals – Józef Skrzek (tracks: 1 to 3), Loco Richter (tracks: 4, 5)
Drums – Michał "Gier" Giercuszkiewicz
Electric Guitar – Leszek Winder 

Recorded in Studio Live at DPT "Leśniczówka"
In memory of Jerzy "Kawa" Kawalec (1954 - 2003) 

 

Płyta sygnowana jest nazwiskiem i imieniem głównego bohatera, ale tak naprawdę to nie jest jedyny bohater tej płyty. Pozostałe muzyczne indywidualności kryją się pod enigmatycznym tytułem „3B”. 3B - czyli trzech basistów: Józef Skrzek, Loco Richter i Jerzy Kawalec. Indywidualności, których raczej nie trzeba przedstawiać, gwoli ścisłości może jednak:

Józef Skrzek - wybitny śląski multiinstrumentalista, kompozytor i lider, wiadomo – SBB Loco Richter - niemiecki muzyk, chętnie współpracujący z polskimi formacjami jazzowymi i folkowymi ( m.in. z Staszkiem Soyką i zespołami: Maestro, Trytony, Dzieci z Brodą, Tie Break…)

Jerzy Kawalec - zmarł 9 września 2003 roku. Uznawany był za jednego z wybitniejszych polskich basistów rockowych. Basista grupy Krzak. Współpracował również z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Wojciech Waglewski, Martyna Jakubowicz, Zbigniew Hołdys, Irek Dudek…

Płyta podzielona jest wiec jakby na trzy części, na których udzielają się kolejno ci muzycy. Materiał ten wspólną klamrą spina gitara Leszka Windera , oraz perkusja Michała „Gier” Giercuszewicza (Śląska Grupa Bluesowa).

Jest to oczywiście materiał archiwalny. Nagrania zrealizowane zostały w Domu Pracy Twórczej „Leśniczówka” w latach 90. Jest to tak naprawdę wielkie jam session, muzyczna chemia, jaka zawiązała się na scenie pomiędzy muzykami. I mimo, że kompozycje bez wątpienia oscylują między bluesową konwencją, to tak naprawdę często wymykają się spod kontroli bluesowych konwenansów.

Najbardziej chyba słychać to w części, w której Leszkowi Winderowi towarzyszy Józef Skrzek. (trzy pierwsze kompozycje). Co prawda rozpoczyna się od klasycznego bluesa- „Blues z serca Lasów”, jednak gdy w drugiej kompozycji zapada tytułowy „Zmrok”, muzyka wymyka się spod bluesowej kontroli i robi się bardzo psychodelicznie (duża w tym zasługa brzmieniu syntezatorów Józka Skrzeka). Bluesowe, a nawet nieco funkowe rytmy, wracają w utworze „Miłość i wolność”, ale dzięki osobowości Józka Skrzeka i tutaj czuć nieskrepowaną, muzyczną aurę SBB.

Faza druga tej płyty - kiedy za gitarę basową ,ale także za mikrofon chwyta Loco Richter, to dwie kompozycje - „Live” i „Nasz Sen”. „Live, to bardzo nieskrępowany blues rock, zagrany wręcz z hard rockową werwą. Niesamowity klimat robi tutaj mocne, brudne, rzęsiste brzmienie gitary Leszka Windera (takiego brzmienia nie powstydziłaby się blues rockowa amerykańska formacja Gov’t Mule). Druga kompozycja z Loco Ricterem w składzie -„Nasz Sen”, to ponownie bardziej psychodeliczny, muzyczny odlot. Z pewną dozą egzotyki, jaki znaleźć można na solowych dokonaniach Roberta Planta.

Trzecia faza - dwa fragmenty z lat 1996-97, to bluesowe improwizacje zatytułowane „Bezdomne Psy 4” i „Bezdomne Psy 3”. Tutaj do głosu dochodzi gitara basowa nieodżałowanego Jerzego Kawalca. To najbardziej klasyczne bluesy (bez improwizowanych wycieczek w odleglejsze muzyczne rejony), w całym koncertowym zestawie. „Bezdomne Psy 3” utrzymane są jednak w bardziej funkowej aurze.

Płyta zawiera również dwa bonusowe nagrania formacji Bezdomne Psy („O czwartej rano”, „Krążąc wokół bluesa”).

Tytuł ostatniej kompozycji może posłużyć jako puenta tego archiwalnego materiału. Krążąc wokół bluesa, można tak naprawdę zataczać bardzo szerokie, muzyczne kręgi, wymykające się praktycznie wszelkim muzycznym konwenansom. ---Marek Toma, rockarea.eu

download (mp3 @ kbs):

yandex mediafire uloz.to gett

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 408 guests
Content View Hits : 134933273