Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Jozef Skrzek Józef Skrzek East Wind - Tryptyk Petersburski (2004)

Józef Skrzek East Wind - Tryptyk Petersburski (2004)

User Rating: / 0
PoorBest 

Józef Skrzek East Wind - Tryptyk Petersburski (2004)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Tysiace Planet.../Thousand Of Planets 	4:30
2 	Burza Nad Newa/The Storm Over Newa River 	8:05
3 	W Kolysce Dloni Twych/Ojcze Nasz .../In The Cradle Of Your Hands/Holy Father ... 	10:35
4 	Bezdroza Od Tarnopola/Pathless Near Ternopil 	9:25
5 	Preludium Z Wokaliza/Prelude With Vocal Theme 	4:00
6 	Rosa Na Wzgorzach Soliny/Dew On The Solina Heights 	11:45
7 	Planety Horyzontalne/The Horizontal Planets 	8:40
8 	Luiza/Louise 	4:15
9 	... Gdzie Serce Twoje - Pamieci Fryderyka Chopina/... There Is Your Heart - In Memory Of Frédéric Chopin 	12:05
10 	O Panie, Przebacz Mej Mysli/Oh Lord, Forgive My Thoughts 	6:00

Drums – Aleksandr Ragazanov
Grand Piano, Organ, Synthesizer, Keyboards, Vocals – Józef Skrzek
Percussion – Michal Giercuszkiewicz
Synthesizer, Vocals – Michail Ogorodov
Vocals – Roksana Vikaluk

 

Dokładnie w trzecią rocznicę trzech koncertów z Chorzowa, Warszawy i Poznania na płycie kompaktowej ukazuje się prawie 80 minut muzyki firmowanej przez formację o nazwie „Józef Skrzek East Wind”. Ten wiatr od wschodu to grono muzyków zza naszej wschodniej granicy, którzy w grudniu 2004 roku towarzyszyli liderowi SBB w koncertach w Planeterium Śląskim, Bazylice św. Krzyża w Warszawie oraz poznańskim klubie „Blue Note”: Roksana Vikaluk - pochodząca z Ukrainy i znana z wcześniejszej współpracy ze Skrzekiem wokalistka obdarzona bardzo interesującym głosem, Michaił Ogorodow - grający na klawiszach weteran petersburskiej sceny progresywno-rockowej oraz Aleksandr Ragazanov rosyjski perkusista o jazzowym rodowodzie. Wraz z nimi występował również Michał Giercuszkiewicz. To perkusista znany z działalności w wielu śląskich zespołach blues rockowych, z grupą Dżem na czele. Sam Skrzek zagrał na wielkich organach piszczałkowych, fortepianie i syntezatorach (minimoog, micromoog, GEM WS2), a także udzielał się wokalnie.

Trzy koncerty składające się na tytułowy tryptyk były wydarzeniami o całkowicie niekomercyjnym charakterze. Dlatego pełna rozlewającego się oniryzmu, rozmarzona muzyka, którą słyszymy na tej płycie, jest w dużej mierze efektem połączenia klasycznego brzmienia kościelnych organów z awangardowym brzmieniem syntezatorów. Na płycie usłyszeć można szereg nawiązań do twórczości macierzystej formacji Skrzeka, jak chociażby "Tysiące planet", a więc utwór SBB, będący ozdobą klasycznej już płyty „Ze słowem biegnę do ciebie”. Podany jest on tutaj w całkowicie nowej instrumentacji, ale jego wspaniały klimat pozostał. Takich przykładów jest zresztą więcej. Weźmy „W kołysce dłoni twych”, czy przepiękną „Pieśń o słońcu niewyczerpanym” do tekstu Jana Pawła II cudownie w pojedynkę zinterpretowaną przez Józefa Skrzeka. W ogóle na „Tryptyku petersburskim” króluje muzyka łącząca elektroniczną refleksyjność i zadumę znaną z solowych płyt Skrzeka z rockowym drivem i jazzowym feelingiem. Lecz zasadniczym wydźwiękiem albumu jest podniosła atmosfera przepełniona zadumą, spokojem, refleksją i dostojeństwem. W trakcie słuchania płyty niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że uczestniczy się w jakimś podniosłym misterium, nieomal w jakiejś uroczystej mszy. W tej muzyce nie ma absolutnie nic z komercji. To muzyka do przeżywania, do słuchania w skupieniu, do głębszego przemyślenia. Chłonąc te nastrojowe dźwięki odnosi się wrażenie, że świat staje lepszy niż w rzeczywistości, że nie ma na nim wojen, przemocy, kataklizmów i nieszczęść. Że niebo jest bardziej błękitne, a trawa bardziej zielona... Warto przez kilkadziesiąt minut, które trwa „Tryptyk”, pobyć w zupełnie innym świecie. ---Artur Chachlowski, mlwz.pl

 

A bit of an odd release this, from legendary Polish musician Józef Skrzek and 4 invited musicians.

Live recordings from three different locations showcase three rather different styles of music performed by this ensemble of musicians, but the main emphasis is on recordings from what I assume is a church in Warzaw - and the performances from that session are quite spectacular too.

Sacral music is the name of the game here; slow moving tunes dominated by the organ, with percussion and synths adding textures. And when the vocals kick in on those tunes, the sheer passion and beauty is stunning and breathtaking; if you appreciate this style of music. The mood and atmosphere is rather sombre and melancholy in nature; and there's a distinct religious tinge to these tunes; which may not be to everybody's taste.

Fans of church organ, good vocal performances and dark music will get lots of pleasure out of this release, and fans of the other aspects of Skrzek's musical output will to some extent get their needs catered for in the recordings not made in the church in Warzaw. ---Windhawk, progarchives.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

Last Updated (Tuesday, 14 May 2019 15:17)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 168 guests
Content View Hits : 109117616