Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Jan ‘Kyks’ Skrzek Jan Kyks Skrzek - Bo takie sa dziewczyny (2004)

Jan Kyks Skrzek - Bo takie sa dziewczyny (2004)

User Rating: / 1
PoorBest 

Jan Kyks Skrzek - Bo takie są dziewczyny (2004)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 JAN "Kyks" SKRZEK	Bo Takie Są Dziewczyny 				
2 JAN "Kyks" SKRZEK	Śpiewam Pieśń Dla Bluesa 				
3 JAN "Kyks" SKRZEK	Wczoraj Byłem W Kinie 				
4 JAN "Kyks" SKRZEK	Blues O Śmierci 				
5 JAN "Kyks" SKRZEK	Przy Ulicy Mariackiej 				
6 JAN "Kyks" SKRZEK	Obiecali A Nie Dali 				
7 JAN "Kyks" SKRZEK	Blues Dla Kawy 				
8 JAN "Kyks" SKRZEK	Swingulec 				
9 JAN "Kyks" SKRZEK	Bugi 				
10 JAN "Kyks" SKRZEK	Co My Z Tego Mamy 				
11 JAN "Kyks" SKRZEK	Ty Kroiłaś Nam Chleb

Musicians:
Podstawowy skład:
Jan Skrzek "Kyks" – harmonica, piano, vocals	
Jacek Gazda – bass guitar	
Michał Giercuszkiewicz	- drums
Mirosław Rzepa – flute, piano	
Leszek Winder	- guitar

 

Długo bo aż 7 lat kazał nam czekać na swoją nową płytę Jan Kyks Skrzek,. Poprzednią, „Modlitwa bluesmana w pociągu” powszechnie uważa się za szczytową w jego karierze. Z tym większym zainteresowaniem czekałem na tę kolejną. Towarzyszą mu, tak jak od kilku lat na koncertach, muzycy tworzący Śląską Grupę Bluesową. Tytułowy utwór wykonywany już od pewnego czasu, z miejsca zyskał sobie status kolejnego, „kyksowego” przeboju. Utrzymany w modnym ostatnio soul – bluesowym stylu, przykuwa uwagę od pierwszych dźwięków. Motoryka sekcji Giercuszkiewicz – Gazda sprawia, że utwór rozkręca się z dźwięku na dźwięk. Zwraca też uwagę postęp jaki Janek poczynił jako pianista. Jego gra rozwinęła się niesłychanie, a kilka solówek w innych utworach tej płyty plasuje go w gronie pianistów o o wiele szerszym horyzoncie niż dotychczas. Szczególnie widać to w utrzymanym w klimacie Take Five Dave’a Brubecka utworze Obiecali a nie dali i w Swingulcu gdzie z kolei Kyks pieści uszy piękną solówką w duchu Counta Basiego. Przyznam, że takiego obrotu sprawy po Janku się nie spodziewałem. Płyta poświecona jest pamięci Jurka Kawalca, co szczególnego znaczenia nabiera w dwóch instrumentalnych utworach Blues o śmierci i Blues dla Kawy. W obu utworach na wyżyny wznosi się Leszek Winder. W pierwszym, własnej kompozycji, raczy słuchaczy wysublimowanymi, łkającymi solówkami w klimacie Petera Greena, a w drugim (komp. zbiorowa zespołu) prowadzi wysmakowany dialog z pianinem Skrzeka. Ich gra w tym utworze zasługuje na najwyższą ocenę i zapewne nie raz jeszcze stanowić będzie punkt odniesienia.

Mamy też na płycie kilka bardzo osobistych w treści utworów Janka, choć napisanych przez Juliana Mateja. Autor ten nie raz już jednak pokazywał, że „czuje” Janka jak nikt inny. W Przy ulicy Mariackiej Kyks czyni rozrachunek ze swoją rodzinną przeszłością („Przy ulicy Mariackiej miołech pokój i żonę, ...miołech życie wyśnione, ... miołech córka i kota, harmonijki do bluesa i obrączki ze złota. Lecz przebrała mi sie miarka bo, pieronie, piwa, piwa było za dużo. Nie mom teraz żony i córki, wszyscy czarno mi wróżą”). W Ty kroiłaś chleb Janek śpiewa wyłącznie z towarzyszeniem fortepianu (na którym gra ... Mirek Rzepa) o swoich rodzicach ich życiowych zasadach, jakie przekazywali synom ( „Ojciec mój godoł mi, że mom być taki jak łon. Godać prowda i robić na zmiany. Ty kroiłaś nom chlyb i patrzałaś czy łoba z szychty wracomy. Łojcec moj twardo mioł pięść i niejeden poznoł jej siła. I jo takim tyż chciołbym być, silnym i sprawiedliwym. Gdy na dole stało się coś, to Ty z innymi stołaś pod bramą, Jo wrocołech, bo wiedziołech, że Tobie serce pękło by Mamo”). Utwór ten w swej atmosferze jakoś dziwnie przywodzi mi na myśl Laurel Canyon Blues Johna Mayalla, a jego fragmenty wykorzystane zostały przed paroma laty z filmie Kazimiera Kuca, „Śmierć jak kromka chleba”. Z kolei Co my z tego mamy jest refleksją na temat sytuacji muzyka bluesowego w średnim wieku („Przyjaciele nom umierają, kobiety już nos nie chcom”), podobnie jak przebojowa Wczoraj bylem w kinie i monumentalna, lekko gospelowa Śpiewam pieśń dla bluesa.

Płytę zamyka animowany clip autorstwa Małgorzaty Mrzygłód z tytułowym utworem. Cały zaś krążek na pewno stanie się ważnym wydarzeniem wydawniczym i doskonałą ilustracją pojęcia „śląskie brzmienie”. --- infomusic.pl

download:   gett 4shared

back

Last Updated (Saturday, 31 January 2015 13:23)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 194 guests
Content View Hits : 114343527