Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Agnieszka Osiecka Krajewski Osiecka - Strofki (2018)

Krajewski Osiecka - Strofki (2018)

User Rating: / 0
PoorBest 

Krajewski Osiecka - Strofki (2018)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1-1 	A Jeśli 	
1-2 	Co Każdy Chłopiec Powinien Wiedzieć 	
1-3 	Kiedy Mnie Juz Nie Będzie 	
1-4 	Nie, Niełatwo 	
1-5 	Menażeria 	
1-6 	Długie Te Nasze Jesienie 	
1-7 	Jakżeś Niestała 	
1-8 	Ta Nadzieja 	
1-9 	Pod Niebami 	
1-10 	Śpiewka O Kamykach 	
1-11 	Śpiewka O Pięknym Sercu 	
1-12 	Śpiewka O Śmierci 	
1-13 	Polskie Życie 2 	
1-14 	Wesele Marii 	
1-15 	Kochać Za Młodu 	
1-16 	Buty Dwa 	
1-17 	Bratni Cień 

2-1 	Części Zamienne 	
2-2 	Nie Lubie Niedzieli 	
2-3 	Zielona Lipka 	
2-4 	Zabierz Mnie Stąd 	
2-5 	Noc Św, Łucji 	
2-6 	Diabły W Deszczu 	
2-7 	No Jakże Będzie Tam 	
2-8 	Luna Srebrnooka 	
2-9 	Polskie Życie 	
2-10 	Nie Uciekaj Do Mamy 	
2-11 	Tam Gdzie Kochają Nas 	
2-12 	Klucz Do Szczęścia

 

Wydawać by się mogło, że u progu lat 70. minionego wieku Seweryn Krajewski był królem życia.

Ten utalentowany młody człowiek pisał znakomite piosenki, grał na gitarze i śpiewał w superpopularnym zespole Czerwone Gitary. Pół Polski go kochało, drugie pół mu zazdrościło. A jednak czegoś Krajewskiemu brakowało. Czuł, że rock’n’roll - nad Wisłą znany jako bigbit - oprócz swych licznych zalet ma jedną wadę: zbyt dużo w nim banalnych tekstów.

Krajewski tymczasem chciałby mądrzej, piękniejszą polszczyzną, poetycko. Chciał, by słowa do jego melodii układała Agnieszka Osiecka. Zabiegałem o tę znajomość, bo od dłuższego czasu czułem, że powinniśmy wspólnie tworzyć piosenki. Maryla pomogła – przyznaje dziś Krajewski. - Agnieszka się wyróżniała. Jej teksty były bardzo "piosenkowe", okraszone prawdziwą, ale zarazem przystępną poezją.

Mało kto to potrafił. Jej teksty były wyjątkowe. Miała swój styl, a jest to niezwykle rzadkie. Osiecką się rozpoznaje, jak w muzyce rozpoznaje się Mozarta czy Chopina. To jest cud, który przytrafia się niewielu artystom, ale ona to miała. Marzyłem o tym, żeby układać muzykę do takich tekstów i to marzenie się spełniło.

Seweryn Krajewski współpracował z Agnieszką Osiecką do końca, aż do jej śmierci w 1997 roku. Stworzyli razem dziesiątki utworów. Niektóre z nich to klejnoty koronne polskiej muzyki rozrywkowej, by wspomnieć tylko "Niech żyje bal" czy "Uciekaj moje serce". Ale to tylko czubek góry lodowej. Nie, to złe porównanie – lód jest zimny, a piosenki napisane wspólnie przez Agnieszkę i Seweryna pełne są ciepła, liryzmu i życiowej mądrości.

Na początku lat 80. oboje zostali zaproszeni do współpracy z programem telewizyjnym "Z pamiętnika szalonej gospodyni". Osiecka pisała poetyckie odpowiedzi na listy od telewidzów, Krajewski układał do nich muzykę. Kiedy program zszedł z anteny, jego autorka, pani Krystyna Zielińska, zaczęła nalegać na wydanie tych piosenek na płycie – wspomina muzyk. - Najpierw wyszła jedna płyta, później postanowiłem to pociągnąć i na drugiej części "Strofek", zatytułowanej "Części zamienne", ukazały się piosenki z innymi tekstami.

Również autorstwa Agnieszki, ale już nie z programu. Dzisiaj "Strofki" ukazują się w komplecie: przejrzane, uporządkowane i uzupełnione. Czeka na nie miejsce w kanonie polskiej piosenki, ale autor muzyki i wykonawca ma nadzieję, że nie będą traktowane jako eksponaty muzealne, których nie wolno dotykać. Wręcz przeciwnie, liczy na ich nowe życie. Mam nadzieję, że kiedyś, być może za wiele lat, jakiś muzyk to odkryje i zrobi z tego większe piosenki. Dlatego nie chciałem tu robić żadnych aranżacji, chciałem żeby to było czyste i prowokowało innych do myślenia – mówi. - "Strofki" pomyślane są nie tylko jako płyty do słuchania.

To również źródło, z którego każdy może dowolnie czerpać. ---empik.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 168 guests
Content View Hits : 114441679