Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Andrzej Rosiewicz Andrzej Rosiewicz - Gwiazdy polskiej piosenki (2008)

Andrzej Rosiewicz - Gwiazdy polskiej piosenki (2008)

User Rating: / 1
PoorBest 

Andrzej Rosiewicz - Gwiazdy polskiej piosenki (2008)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Najwięcej witaminy
2. W Lubartowie
3. Chłopcy radarowcy
4. Samba wanna blues
5. Czy czuje Pani cza-czę
6. Zenek blues
7. Jak przyjemnie pokowboić
8. Paryzie tango
9. Ballada o Mary Brown
10. Usta Mariana

 

Andrzej Rosiewicz (ur. 1 czerwca 1944 r. w Warszawie) - polski piosenkarz estradowy, kompozytor, gitarzysta i choreograf.

Ukończył SGGW w Warszawie na Wydziale Melioracji Wodnych. Karierę estradową rozpoczął jeszcze w dzieciństwie w 1953 roku, w zespole pieśni i tańca Dzieci Warszawy, z którym to współpracował do 1964 roku. W okresie studiów w latach 60. XX-wieku występował w warszawskich klubach jazzowych i restauracjach. Między 1963 a 1965 rokiem związany był z zespołem Pesymiści. W latach 1967-1968 związał się z formacją jazzową Old Timers, a następnie w latach 1970-1978 tworzył muzykę, teksty oraz występował z zespołem Asocjaca Hagaw. W latach 1971, 1974 i 1977 występował na festiwalu Jazz Jamboree. Występował także na licznych festiwalach w Opolu i Sopocie. Od 1978 roku poświęcił się karierze solowej.

Autor i wykonawca takich piosenek jak Najwięcej witaminy, Chłopcy radarowcy, Wieje wiosną ze wschodu (utwór napisany na cześć Michaiła Gorbaczowa). Polityczne piosenki Rosiewicza miały wielką skuteczność, gdyż atakowały bez wrogości lecz z przyjaznym humorem, dzięki czemu przeciwnicy akceptowali je, przyjmując je za swoje. Było tak w przypadku “Chłopców radarowców”, chętnie śpiewanych także przez milicjantów, podobnie “w najwyższej politycznej skali” w przypadku “Wieje wiosną ze wschodu”, gdzie Rosiewicz zwrocił się do Gorbaczowa - po mistrzowsku - nie z polskiego czy z zachodniego punktu widzenia, ale apelując o kontynuowanie “Pieriestrojki” z punktu widzenia rosyjskiego patriotyzmu, pięknie parafrazując rosyjską pieśń “Eto ruskaja staronka, eto rodina maja”. Według (prawdopodobnej) legendy Gen. Jaruzelski posłał nagranie (niektorzy twierdzili ze samego Rosiewicza) do Michaiła Gorbaczowa, ktory wysłuchał tę piosenkę ze wzruszeniem.

Na początku lat 90-tych XX wieku próbował powrócić na scenę muzyczną, tworząc utwory w gatunku disco polo. Zna płynnie dwa języki obce: angielski i rosyjski. Obecnie Andrzej Rosiewicz związany jest z Radiem Maryja, dla którego tworzy piosenki satyryczne, komentujące scenę polityczną (odtwarzane często w trakcie audycji “Rozmowy niedokończone”). ---last.fm

download (mp3 @VBR kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

Last Updated (Saturday, 18 May 2019 20:56)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 217 guests
Content View Hits : 206906152