Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Halina Frackowiak Halina Frackowiak - Zlote przeboje - Platynowa kolekcja (1999)

Halina Frackowiak - Zlote przeboje - Platynowa kolekcja (1999)

User Rating: / 0
PoorBest 

Halina Frackowiak - Zlote przeboje - Platynowa kolekcja (1999)


1.Mały Elf (1987), 
2.Dancing Queen (1987), 
3.Papierowy księżyc (1985), 
4.Serca gwiazd (1986), 
5.Tin Pan Alley (1986), 
6.Bądź gotowy dziś do drogi (1974), 
7.Napisz proszę (1970), 
8.Karolinka (1974), 
9.Julio nie bądź zła (1974), 
10.Panna pszeniczna (1974), 
11.Na sianie (1974), 
12.Bawimy się w życie (1974), 
13.Zabiorę cię ze sobą (1970), 
14.Za mną nie oglądaj się (1970), 
15.Ktoś (1970), 
16.Droga do gwiazd (1970), 
17.Nasza kompania (1988), 
18.Cień i ty (1974), 
19.Barwy ziemi (1970), 
20.Do końca świata (1974).

 

Zadebiutowała 10-go kwietnia 1963-go roku ( w dniu 16-stych urodzin), jako uczennica Technikum Ekonomicznego, w poznańskim Domu Kolejarza w ramach eliminacji do II Festiwalu Młodych Talentów. Przyszła właściwie na koncert „Czerwono-Czarnych” a że uczestnicy eliminacji wchodzili za darmo, jej koleżanka zadecydowała, że „Halinka na konkurs”. Zaśpiewała „Mister wonderful” z repertuaru L.Jakubczak, kwalifikując się do następnego etapu i otrzymując propozycję wspólnych koncertów z „Czerwono-Czarnymi”, z czego skorzystała. Dotarła do finału Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie zaśpiewała „I’m sorry“ Brendy Lee. Znalazła się w Złotej Dziesiątce Laureatów obok K.Sobczyk, Z.Sośnickiej, M.Wróblewskiej, M.Kubasińskiej, T.Nalepy.

W maju 1964 rozpoczęła występy w Klubie Stoczni Gdańskiej STER z zespołem „Tony” Ryszarda Poznakowskiego.Z tego okresu pochodzi wzmianka prasowa w tygodniku „Świat”, gdzie uznany krytyk muzyczny Jerzy Waldorff przewidywał jej wielką karierę piosenkarską, nazywając ją „drugą Demarczyk”... Na przełomie 1965/66 wróciła do rodzinnego Poznania, wchodząc w skład grupy „Tarpany”.

6-go czerwca 1966 dokonała pierwszego nagrania radiowego- pios. „Cień i ty” (muzyka i słowa Klaudiusz Maga). Wraz z zespołem zakwalifikowała się do finału Wiosennego Festiwalu Muzyku Nastolatków; udział w finale nie doszedł jednak do skutku ze względu na zaplanowane wcześniej występy w NRD. W rok później piosenka „Siała baba mak” zdobyła I miejsce w TV Giełdzie Piosenki. Nie była to jednak solowa piosenka Haliny; śpiewała w niej (wspólnie z H.Zytkowiak) chórki dla innego wokalisty „Tarpanów”- E.Hulewicza.

Rok 1968 to współpraca z zorganizowaną przez poetę E.Brylla i kompozytora M.Sarta grupą „Drumlersi”, w której Halina występowała pod pseudonimem SONIA SULIN. W tym roku po raz pierwszy wystąpiła na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu-pios.”Za nasz spokojny dom”; nagrała piosenki do filmu „Przygoda z piosenką” („Osiołkowi w żłóbek dano” i w duecie z B.Łazuką „Wiosną mi bądź”) użyczając swego głosu aktorce Poli Raksie; Wspólnie z M.Napieralskim skomponowała piosenkę „Lękam się, że ty odejdziesz”, którą włączyła do swego repertuaru K.Sobczyk; dokonała kolejnych nagrań radiowych: „Co ma piernik do wiatraka”, „Wymyśliłam nas” i „Cwaniara” (ta ostatnia piosenka stała się dość popularna). Zespół nawiązywał do tradycji polskiej muzyki ludowej, tzw.folkloru miejskiego, co nie bardzo pokrywało się z muzycznymi zainteresowaniami jego członków, pragnących grać rhytm and bluesa, albo soul... Doprowadziło to do rozwiązania działalności grupy pod koniec roku.

W latach 1972-1974 wokalistka występowała w NRD, Rumunii, Jugosławii, Bułgarii i Czechosłowacji. W 1975 H.Frąckowiak rozpoczęła współpracę z Józefem Skrzekiem, który skomponował dla niej m. in. "Brzegi łagodne" oraz nagrodzoną w 1976 na festiwalu w Opolu, gdzie wystąpiła z grupą Hokus, "Pieśń Geiry". W latach 1975-1978 wokalistka śpiewała m. in. z zespołami: Dzikie Dziecko, 26 - S, Spisek, Heam i Krater. Płyta "Geira", nagrana z grupą SBB, zawierała zbiór kompozycji J. Skrzeka do tekstów Juliana Mateja.

W 1979 przez trzy miesiące H. Frąckowiak koncertowała w USA z grupą Perfect. Później występowała z Kwartetem Marka Stefankiewicza (eks-Budka Suflera; fortepian), którego skład uzupełniali: Zbigniew Szularz (gitara), Wojciech Bruślik (gitara basowa), Aleksander Bem (perkusja). Na listach przebojów pojawiły się utwory: "Małe jeziora" i "Tam gdzie lekki wieje wiatr", śpiewany w duecie z Krystyną Prońko. Wokalistka kontynuowała współpracę z J. Skrzekiem, biorąc udział w realizacji jego płyty "Józefina" oraz nagrywając album "Ogród Luizy" z muzyką Skrzeka do wierszy K. Wierzyńskiego. Równolegle na krążku "Serca gwiazd" ukazały się nagrania radiowe z ostatnich lat. --- halinafrackowiak.pl

download:  uploaded ziddu 4shared divshare yandex

back

Last Updated (Saturday, 27 October 2012 12:01)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
 • 189 guests
Content View Hits : 235147382