Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music KAT KAT - Szydercze Zwierciadło (1997)

KAT - Szydercze Zwierciadło (1997)

User Rating: / 1
PoorBest 

KAT - Szydercze Zwierciadło (1997)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Cmok-cmok, mlask-mlask
02. Tak mi chce samotność
03. Łoże wspólne lecz przytulne
04. Szydercze zwierciadło
05. Spojrzenie
06. Czemu mistrze krzyż w tornistrze
07. Oczy słońc
08. Trzeba zasnąć
Musicians: Piotr Luczyk - Guitars Jacek Regulski (R.I.P. 1999) - Guitars Roman Kostrzewski - Vocals, Lyrics Ireneusz Loth - Drums Krzysztof Oset - Bass, Vocals (backing) Recorded, mixed and mastered by: Jacek Regulski at ALKATRAZ INFOMETAL - STUDIO (exept "Trzeba zasnąć", recorded by: Jarek Pruszkowski at IZABELIN STUDIO, Warszawa).

 

Szydercze zwierciadło było ostatnią studyjną płytą Kata. Jest to też ostatnia płyta z udziałem tragicznie zmarłego Jacka Regulskiego. To on założył studio Alkatraz, w którym płyta ta została nagrana. Niestety niezbyt długo nacieszył się swoim dziełem...

Już okładka dość wymownie wprowadza nas w klimat tego albumu, jednoznacznie ukierunkowuje słuchacza na treść tekstów. Ty razem nie ma upiorów, dziewic - są za to księża i ich obojętność na problemy zwykłych ludzi. Pierwszy utwór "Cmok - cmok mlask - mlask" , atakuje swoją bezpośrednią wymową. Porusza temat, o którym często w Polsce się nie mówi - a który jednak istnieje. Pazerność księży na pieniądze i to często zupełnie bez podstawna. Nie inaczej jest również w tytułowym utworze na płycie. "Szydercze zwierciadło", choć również traktujące o "problemie" księży - jest jednak przesycone metaforami i zwrotami, które pozwalają słuchaczowi na wyrobienie sobie własnego zdania na ten temat. Nie obyło się również bez spoglądnięcia na ówczesną sytuację w kraju - czego przykładem jest na przykład, "Czemu mistrze krzyż w tornistrze" (wytłumaczenie takiej formy rzeczownika "mistrzowie" we wkładce płyty). Bardzo ciekawą kontynuacją na płytach Kata stały się również utwory instrumentalne - nie inaczej jest tym razem - Jacek Regulski napisał muzykę do takiego właśnie utworu. Chodzi oczywiście o "Spojrzenie".

KAT nie specjalnie "udziela" się z "Szyderczym..." na koncertach, jest jednak jeden utwór, który standardowo wchodzi w setlisty koncertowe zespołu "Oczy słońc". To właśnie z tego utworu pochodzą tak wyśmiewane przez jednych - a posiadające jednoznaczną wymowę - "czekoladowe msze" i "Micky Mouse". Groteskowo przedstawiona idea, a raczej praktyka wiary katolickiej w Polsce - jeszcze raz przedstawia stosunek Romana Kostrzewskiego do tej "instytucji". Na zakończenie płyty możemy posłuchać "Trzeba zasnąć" z gościnnym udziałem Katarzyny Kołodziej i przeraźliwym skrzekiem/rykiem świń.

Przez wielu fanów Kata płyta ta jest uważana za najsłabszą w całej karierze zespołu. Dlaczego?? Może, dlatego, że teksty posiadają trochę inną stylistykę niż na innych płytach?? Może, dlatego,że muzyka jest jakby trochę lżejsza?? Ja osobiście się z tym nie zgadzam - dla mnie ta płyta jest po prostu inna - może miała zwiastować "nowe" w Kacie?? Niestety tego się nie dowiemy... --- Bart, metal.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru oboom uplea

 

back

Last Updated (Monday, 18 January 2016 15:38)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 263 guests
Content View Hits : 206267923