Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Piersi Piersi - 60/70 Piersi i Przyjaciele (1994)

Piersi - 60/70 Piersi i Przyjaciele (1994)

User Rating: / 1
PoorBest 

Piersi - 60/70 Piersi i Przyjaciele (1994)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.	Widzę cię w zieleni	02:31
2.	Jedziemy autostopem	02:45
3.	Dwudziestolatki	02:14
4.	Matura	04:28
5.	Nikt na świecie nie wie	02:46
6.	Na moście w D`Avignon	02:09
7.	Umówiłem się z nią na dziewiątą	03:01
8.	Niedziela będzie dla nas	03:47
9.	Poszłabym za tobą	03:40
10.	Baw się w ciuciubabkę	03:34
11.	Gdybyś kochał hej	03:01
12.	Płonąca stodoła	02:50
13.	Szanujmy wspomnienia	02:44

Muzycy:
Rafał Jezierski "Jezioro" – guitar, vocals
Paweł Kukiz - vocals
Krzysztof Wiercigroch - 	drums
Ireneusz Zarzycki – bass guitar
Tomasz Żelasko	 - guitar
+
Bogdan Boratyn - vocals
Artur Gadowski	 - vocals
Kasia Kowalska	- vocals
Anna Najman "Anja Orthodox"	- vocals
Tomasz Olejnik "Oley" - vocals
Kazimierz Staszewski "Kazik" – vocals

 

Zespół Piersi powstał w 1984 roku w Niemodlinie na gruzach formacji Hak, założony przez wokalistę Aya RL Pawła Kukiza, Rafała "Jezioro" Jezierskiego, Zbyszka "Dziadka" Moździerskiego i Orina. Od razu przylgnął do niego wizerunek prześmiewcy, przecież muzycy zamiast tekstów zaangażowanych - obowiązkowych dla punkowych grup - wykorzystywali poezję socrealizmu (m.in. Tuwima, Gałczyńskiego i Brzechwy) z tomiku "Idzie wojsko i śpiewa - piosenki dla dziecięcych zespołów artystycznych o wojsku" wydanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej - w ten przewrotny sposób wyprowadzając w pole bezsilną cenzurę.

Taki repertuar dał zespołowi miejsce w "złotej ósemce" festiwalu w Jarocinie '84. Do czasu wydania pierwszej płyty zatytułowanej "Piersi" przez zespół przewinęli się jeszcze: Krzysztof Wiercigroch, Leszek "Duce" Jakubowski, Wojtek "Amorek" Cieślak, Krzysztof "Kuba" Feliński, Ołtarzyk.

Album "Piersi" ukazał się w 1992 roku i nagrał go zespół w trzyosobowym składzie Kukiz - Jezioro - Dziadek. Najpopularniejszym fragmentem płyty okazała się prowokacyjna satyra na współczesne zachowanie kleru "ZCHN zbliża się" do melodii kościelnej "Pan Jezus już się zbliża", za którą grupa została oskarżona przez partię ZCHN o obrazę uczuć religijnych i ciągana po sądach. Płyta zawierała jeszcze utwory: "Marsz KPN", "Jestem ajron men", "Nie bój się Jonek" oraz "Rezerwę". W sesji gościnnie wziął udział gitarzysta Edmund Stasiak (Emigranci, eks-Lady Pank). Sukces "Piersi" umożliwił grupie częste koncerty już z Wiercigrochem - m.in. na Odjazdach '92 w Katowicach (Piersi pojawiły się jeszcze tam dwukrotnie) oraz w Jarocinie '92 i '93. Szczególnie udany był ostatni z wymienionych koncertów , na którym Kukiz śpiewał w stroju Batmana i w gumofilcach.

W drugiej połowie roku 1993 Piersi - już bez Dziadka, zastąpionego przez Zbigniewa Monterskiego, a także z drugim gitarzystą Tomkiem Żelasko - wydały album "My już są Amerykany", na którym wyśmiewały heavy metal ("Suka ciemna" z muzyką Nazareth "Miss Misery", "Satany"), piłkarskich kibiców ("Ułani" zaśpiewani przez Kukiza ze śląskim akcentem), biznesmenów nowej daty ("On nie jest cham" z muzyką Electric Light Orchestra "Don't Bring Me Down"), wreszcie powszechną amerykanizację polskiego rocka (piosenka tytułowa). Ponadto muzycy sięgnęli do skarbnicy folkloru ("Idę przez Lwów", "Hej panienki posłuchajcie"), do ckliwej estetyki charakterystycznej dla lat 20. ("Leżę"), a nawet do estetyki typowego kiczu (największy przebój z płyty - "Nie samym chlebem człowiek żyje", do którego teledysk zdobył główną nagrodę na przeglądzie Yach Film Festival w 1994 roku w Sopocie).

W roku '94 ukazała się kaseta "Live '93 będąca zapisem całego występu Piersi w "stolicy polskiego rocka". W wersjach koncertowych piosenki zabrzmiały dużo ostrzej niż w wersjach studyjnych - wręcz punkowo. 24 września' 94 grupa obchodziła swoje dziesięciolecie. w rodzinnym mieście muzyków – Niemodlinie. Scenę ucharakteryzowano na wiejską chałupę, pośrodku której stał stół z dużą ilością jadła i napitku, a obok drewniany wychodek. Impreza zaaranżowana na wiejskie wesele, przyciągnęła wielu gości - Kazika, Acid drinkers, Closterkeller, T.Love, Big Cyc, Skawalkera, Proletaryat. Sami jubilaci zaprezentowali się z nowym basistą Ireneuszem Zarzyckim. Kilku uczestników koncertu X - lecie Piersi, a także m.in. Kasia Kowalska, zaśpiewało na następnej płycie grupy - "60/70", firmowanej szyldem Piersi i Przyjaciele, a wydanej jeszcze w roku 1994 - wypełnionej nowymi wersjami standardów polskiego big beatu.

Po wydaniu "60/70" Piersi... rozwiązały się. --- muzyka.onet.pl

download:  uploaded anonfiles gett yandex 4shared solidfiles mediafire mega filecloudio

back

Last Updated (Wednesday, 16 October 2013 15:44)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 500 guests
Content View Hits : 135030689