Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6498.html Fri, 09 Jun 2023 02:07:00 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Zmora - Czarne otchłanie i martwe cienie (2017) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6498-zmora/24755-zmora-czarne-otchanie-i-martwe-cienie-2017.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6498-zmora/24755-zmora-czarne-otchanie-i-martwe-cienie-2017.html Zmora - Czarne otchłanie i martwe cienie (2017)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Straszliwych Widm Nawoływanie 	5:03
2 	Tu Cisza Zaległa Głęboka... 	4:35
3 	Bładzę Pośród Umarłych 	3:58
4 	Północnego Wiatru Skowyt 	3:33
5 	Trujący Oddech Podziemi 	5:54
6 	Czarne Całuny Nocy 	6:43
7 	Nienasycenie 	6:33
8 	Pośród Zimna Gwiazd 	5:57
9 	Na Zawsze Śmierć 	1:58

Bloodwhip - guitar, keyboards
Diabolizer - drums, vocals
+
M. - bass

 

Dane mi było recenzować przedostatni album Zmory i pewnie z racji tego, że w sumie to go pochwaliłem, dostałem niedawno trzeci materiał. Może w myśl zasady: raz się udało, spróbujmy kolejny. No to sprawdźmy.

Drugi materiał Zmory był – podług mnie – mocno sezonowy. To znaczy nie nadawał się do słuchania w upalne letni dni. Był zdecydowanie za ciężki (mam na myśli jego klimat). Zbyt duszny. Teraz z kolei mamy dużo więcej mrozu i lasu. I mi to jak najbardziej pasuje. Materiał nie wystaje nawet koniuszkiem pazura poza kanon drugiej fali black metalu. Dosłownie. Odgrywane było to już wiele razy. Z mniejszym lub większym powodzeniem. Zmora ze swoim nowym materiałem znajdzie się w tej drugiej grupie, chociaż oczywiście nie bez zastrzeżeń. Z jednej strony w prostocie siła. To dzięki niej zespół stworzył materiał, który wciąga swoim jednostajnym charakterem. Wiecie o co chodzi. Budowanie utworów wokół tych „paru” dźwięków, które powtarzane w kółko , są nas w stanie zahipnotyzować. Wyłączyć z tego co dzieje się naokoło. I tego, jak i mroźnego klimatu ciężko materiałowi odmówić. Jest tylko jedno „ale”. Sprawdza się to jedynie w przypadku „przyjmowania” nowej płyty Zmory na słuchawkach. W momencie gdy przerzuci się ją na głośniki, mocno ten materiał traci. Ot, staje się zestawem dźwięków, który w pewnym momencie mocno się zlewa, a do tego staje się monotonny. Z grubsza rzecz biorąc może być soundtrackiem do jakiejś zajmującej głowę rzeczy. Takiej przy której skupiamy się działaniu i muzyka jest nieobowiązkowym dodatkiem. Jeśli jednak zarzucicie go na słuchawki, wciągnie z powrotem.

I tutaj nic więcej głupiego, ani tym bardziej mądrego już nie napiszę. Na pewno jak wspomniałem materiał lepszy od poprzedniego. Podoba mi się praca niejakiej Patrycji odpowiedzialnej za grafikę. Dobrze oddaje klimat tego materiału. ---Ef, chaosvault.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Zmora Thu, 31 Jan 2019 15:51:05 +0000
Zmora - Popioły Tego Świata (2013) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6498-zmora/24780-zmora-popioy-tego-wiata-2013.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6498-zmora/24780-zmora-popioy-tego-wiata-2013.html Zmora - Popioły Tego Świata (2013)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.

I: Era Mrozu
1 	Trupia Biel I Czerwień Krwi 	5:48
2 	Wichry Przepełnione Jękami 	4:20
3 	Roznosiciele Zarazy 	1:42
4 	Fala Zimnej, Wiecznej Nocy 	6:05
II: Era Popiołów
5 	Popioły Tego Świata 	4:07
6 	Czas Zatrzyma Swój Bieg - Popioły Tego Świata Cz. II 	5:10
7 	Niech Spoczną W Grobie Dzieje 	5:19
8 	Coraz Głębiej W Czerń Zejdę 	6:34

Diabolizer - Drums
Cadaveris - Guitars
Bloodwhip - Keyboards
M.W. - Vocals 
+
Sadogoat - Guitars
P. - Bass 

 

Są płyty, które od pierwszego przesłuchania, czasami od pierwszych dźwięków, chwytają mnie za duszę. Do takich płyt zaliczam debiut poznańskiej Zmory i tak naprawdę trudno mi jest tak jednoznacznie określić, co sprawia, że tak muzyka jest tak mi miła. Być może na jej odbiór ma produkcja albumu, w wyniku której uzyskano surowe, trochę brudne brzmienie, potęgujące posępną atmosferę zagłady i śmierci, jaka unosi się nad tym wydawnictwem. Klimat taki tworzą zarówno średnie tempa, jak i klawisze odgrywające w tle chóry bądź kościelne organy oraz sample deszczów, wiatru, wron i wilków. Swój wkład mają też naznaczone szaleństwem wokale, wykrzykujące teksty po polsku. Jak wspomniałem, black metal spod znaku Zmory opiera się na średnich tempach i nie uświadczymy na tej płycie żadnych blastów czy szybkich fragmentów, a wręcz przeciwnie czasami następują zwolnienia i wówczas rolę przewodnią przejmują bas bądź akustyki. Tak po prawdzie, jest to muzyka ascetyczna, prymitywna, nie mylić z prostą czy prostacką, ale chyba właśnie w tym tkwi jej siła. Żadnych fajerwerków, tylko zimny, klimatyczny czarny metal zamknięty w 8 utworach trwających 39 minut. --- Łukasz M, gloriametalus.blogspot.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluesever) Zmora Tue, 05 Feb 2019 15:59:16 +0000