Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6279.html Thu, 20 Jun 2024 00:46:18 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Ryczące Dwudziestki - Nie tylko Rio... (2002) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6279-ryczace-dwudziestki/25938-ryczce-dwudziestki-nie-tylko-rio-2002.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6279-ryczace-dwudziestki/25938-ryczce-dwudziestki-nie-tylko-rio-2002.html Ryczące Dwudziestki - Nie tylko Rio... (2002)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Sztorm
2. The Matthew
3. Paddy West
4. A Ty Ciąg
5. Lody Grenlandii
6. Ballada O Rio...
7. Skjala
8. Jasnowłosa
9. Wielka Ryba
10. Ale Jutro...
11. Bydgoska Wenecja
12. Hand Over Hand

Wojciech "Sęp" Dudziński - śpiew
Andrzej "Qnia" Grzela - śpiew, gitara
Andrzej "Martinez" Marciniec - śpiew, gitara basowa
Bogdan "Bodzio" Kuśka - śpiew, gitara
Łukasz Drzewiecki - śpiew (bas), elektornika

 

Grupa powstała w 1983 roku w Bytomiu. Jej członkowie należeli wówczas do I Drużyny Wodnej tamtejszego Hufca ZHP. Ponad dwadzieścia lat pracy na scenie piosenki żeglarskiej ugruntowało ich pozycję jako jednej z czołowych kapel ruchu szantowego.

Początkowy repertuar grupy stanowiły tradycyjne pieśni morskie i folkowe utwory o tematyce żeglarskiej. Niekiedy też grupa sięgała po klasykę rodzimego nurty piosenki wodniackiej, stąd w ich repertuarze pojawiały się czasem piosenki Jerzego Porębskiego, czy Witolda Zamojskiego.

Pierwsze nagrania (kasety "Top Twenties" i "Hiszpańskie Dziewczyny" - wydane później na płycie "Ryczące Dwudziestki") nosiły też ślady silnej fascynacji muzyka celtycka. Pierwszy etap muzycznej drogi zespołu udokumentował płyta "Live", będąca dokumentacją koncertu, a jednocześnie przekrojem przez różne zainteresowania zespołu. Wraz z nagraniem płyty "By The Waters" grupa przeszła swoistą metamorfozę. Ryczące Dwudziestki zaistniały w szerokiej świadomości przede wszystkim jako grupa wokalna. Album ten, zawierający w większości repertuar gospel i spirituals spotkał się z dobrym odbiorem wiernej zespołowi publiczności szantowej. Był to jednak pierwszy krok do zaistnienia również w szerszym kontekście.

Kolejny album był powrotem do tematyki ściśle morskiej i to w najlepszym możliwym wydaniu. Płyte "Co się zdarzyło jeden raz..." grupa nagrała wraz z Markiem Siurawskim, najbardziej znanym polskim popularyzatorem szant, liderem zespołu Stare Dzwony. Charakterystyczny głos Marka i szkolone, ale mocno brzmiace wokale Dwudziestek dały nader ciekawy efekt. Na tej, jak i na kolejnych płytach ("Nowe Progi", "Dalej w morze", "Nie tylko Rio") grupa pokazuje też swoiste podejście do tematyki folkowej. Mozna tam znaleźć sporo aranżacji wokalnych znanych tematów, jednak nie ma wątpliwości, że grupa zawsze robi je po swojemu.

Dyskografię zespołu uzupełniają płyty: "20 na 20" - wydana z okazji okrągłych urodzin grupy i "Rejs na Czystą Wyspę" - zawierająca piosenki dla dzieci, promujące akcję "Czysty Kraków".

Dziś Ryczące Dwudziestki mają spore grono oddanych fanów i całkiem dużą liczbę naśladowców. Myślę, że każdy kto zna choć trochę ich styl jest w stanie wskazać kilka kapel, które mają u Dwudziestek duży dług. ---folkowa.art.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Ryczace Dwudziestki Fri, 04 Oct 2019 14:45:10 +0000
Ryczące Dwudziestki - Top Twenties (1995) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6279-ryczace-dwudziestki/23940-ryczce-dwudziestki-top-twenties-1995.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/6279-ryczace-dwudziestki/23940-ryczce-dwudziestki-top-twenties-1995.html Ryczące Dwudziestki - Top Twenties (1995)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Hiszpańskie dziewczyny
2. Grenlandzcy wielorybnicy
3. Paddy West
4. Stormy
5. Branka (Press gang)
6. Lowlands, Lowlands, Lowlands Low
7. Shenandoah
8. Co się zdarzyło jeden raz
9. Szklany Jasio
10. John Cherokee
11. Ciągnij go Joe
12. Miasto
13. Corner Sally
14. Aloha
15. Van Dieman's Land
16. Ranzo
17. Johnny Is Gone To Hilo
18. Molly Malone
19. Wielorybie stada
20. Johnson Girls
21. Stary Malarkey
22. Wzgórza Walii
23. The Cruel Ship's Captain
24. Billy Riley/ Sally Racket
25. Hej! Wielorybnicy
26. Lowlands Away
27. Santiana
28. Stary wrak
29. Stormy

 

Omawiana płyta zawiera materiał z dwóch pierwszych kaset Ryczących Dwudziestek (w skrócie od angielskiego Roaring Twenties - RO 20`s). Została też wydana w formie płyty przez firmę Starling (wydawce jednej z kaset), jako "Top Twenties". W wydaniu Starkinga przemieszano utwory, zaś tu znajdują się one w kolejności takiej, w jakiej były na kasetach.

Kapela RO 20`s jest jednym z najbardziej znaczących zespołów w nurcie piosenki żeglarskiej. Zawartość tej płyty, to piosenki, które od wielu lat są obecne zarówno na scenach, jak i w domowych kolekcjach miłośników morskiego śpiewania. Ich repertuar, z czasów kiedy zarejestrowano te nagrania, zawiera w sobie polskie i angielskie wersje szant, irlandzkich piosenek folkowych i współczesnych utworów o tematyce żeglarskiej.

Tych pierwszych utworów jest tu najwięcej. Pieśni takie jak "Hiszpańskie Dziewczyny", "Branka (Press Gang)", "Shenandoah", "Stormy", "John Cherokee", "Ciągnij go Joe", czy "Santiana" to klasyczne już dziś utwory, należące do kanonu szanty w Polsce. Wykonania RO 20`s stały się jednymi z najbardziej znanych, zaryzykuję nawet stwierdzenie że wychowało się na nich kolejne pokolenie wykonawców dziś próbujących swych sił w piosence morskiej.

Inne tradycyjne morskie pieśni, być może nie tak znane, jak te wspomniane wyżej, ale też dość popularne, to: "Lowlands, Lowlands, Lowlands Low", "Szklany Jasio", "Corner Sally", "Ranzo", "Johnny Is Gone To Hilo", "Johnson Girls" i "Lowlands away". W części z nich już słychać zapowiedź późniejszych wokalnych popisów zespołu. Świetnym tego przykładem jest pieśń "Hej! Wielorybnicy" zaśpiewana przez Henryka Czekałę - "Szkota". Również "Van Dieman`s Land" po prostu wali na kolana. Dziwnie brzmi za to eksperyment w postaci wykonania dwóch szant jednocześnie - "Billy Riley/ Sally Racket". Ciekaw jestem jaki cel przyświecał twórcom.

Z tego pierwszego rodzaju pozostało jeszcze kilka piosenek, którym troche bliżej do folku, a są zdecydowanie morskie. "Grenlandzcy Wielorybnicy", "Paddy West", "Co się zdarzyło jeden raz" i "Wielorybie stada" to właśnie takie utwory. Melodie te spotkać można czasem w repertuarze sespołów folkowych, choćby takich jak The Pogues, czy Steeleye Span.

Folkową Irlandię reprezentuje tu kilka piosenek, na czele z "Molly Malone". Myślę jednak, że wokalne wykonanie RO 20`s zaskoczyłoby niejednego Irlandczyka. Warto posłuchać takiej wersji. Ciekawostką jest też piękna ballada "Miasto". W oryginale nosi ona tytuł "The Town I Loved So Well" i jest współczesną pioską irlandzką, napisaną przez Phila Coultera i sprawnie przetłumaczoną przez "Szkota". Pod tytułem "Wzgórza Walii" ukrywa się irlandzka ballada "Red is the Rose", nieco inspirowana tekstem oryginału. Ale tak to już czasem z tymi polskimi wersjami jest, że niekiedy nie mają nic, albo tylko niewiele wspólnego z oryginałem. "Wzgórza Walii" udowadniają, że i tak wersje te mogą być bardzo ładne.

Piosenkę autorską reprezentuje tu tylko utwór "Timeraire", piękna ballada, która zapowiada w przyszłości romans zespołu z bardziej współczesnymi piosenkami. Trudno jednoznacznie oceniać tą płytę, bo zawiera materiał, który przetrwał próbę czasu. Samo to świadczy o nim lepiej, niż jakakolwiek ocena. ---Taclem, folkowa.art.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto cloudmailru gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Ryczace Dwudziestki Thu, 16 Aug 2018 12:43:55 +0000