Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065.html Tue, 25 Jan 2022 09:25:44 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb LemON - Etiuda zimowa (2015) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/18920-lemon-etiuda-zimowa-2015.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/18920-lemon-etiuda-zimowa-2015.html LemON - Etiuda zimowa (2015)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Etiuda zimowa
02. Cicha noc
03. Mizerna cicha
04. Szczedryk
05. W żłobie leży
06. Dobryj weczer tobi
07. Grudniowy
08. Płatek
09. A u swiecie nam
10. Tycha nicz
11. Do świąt

Igor Herbut – vocals
Piotr Walicki – keyboards
Piotrek "Rubens" Rubik – guitar
Piotr Kołacz – bass
Tomasz „Harry” Waldowski – drums
Andrzej Olejnik - violin

 

Igor Herbut o płycie „Etiuda zimowa”:

„Kolędy i pastorałki to najpiękniejsze melodie tradycyjne, jakie istnieją. Ich ładunek emocjonalny, ich zdolność do przywoływania chwil i wspomnień, nie równa się żadnym innym pieśniom. Ich moc łączenia, tworzenia bliskości, otwartości - jest silniejsza od największej zimowej zamieci. Jeden z utworów specjalnie zaaranżowaliśmy w taki sposób, żeby słuchając go miało się wrażenie, że właśnie gromada kolędników weszła do domu, a chłopaki z zespołu zaśpiewali chóry! I to jak! Kiedy ludzkie głosy się splatają, zyskują niesamowitą moc.

Czerpaliśmy z wielu różnych tradycji z naszego kręgu kulturowego, sięgaliśmy po utwory z pogranicza kultur, wyrażające uniwersalne uczucia i emocje. Szczególnie w tym momencie dziejów musimy szukać tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli. Na naszej płycie znalazła się zarówno „Cicha noc” po polsku jak i jej wersja łemkowska „Tycha nicz”, bardzo zbliżona do wersji ukraińskiej, ale zupełnie inna w warstwie fonetycznej. Wystarczy ich posłuchać, żeby zrozumieć, że choć brzmią nieco inaczej, wyrażają tego samego ducha. Na płycie znalazł się także „Szczedryk”, który na Zachodzie znany jest jako „Carol of the Bells” i kojarzony jest głównie z jedną ze scen w filmie „Kevin sam w domu”. A przecież to tradycyjna ukraińska kompozycja - i na płycie nawiązujemy właśnie do niej. Opracowaliśmy także przepiękny, rozdzierający, a może nawet pozornie nieco mroczny, utwór po białorusku.

Oczywiście sięgnęliśmy też do naszych najukochańszych polskich kolęd, ale w nich też staraliśmy się odkryć coś nowego. W warstwie aranżacyjnej - poszukiwaliśmy w kolędach duchowości, spokoju, ciepła. Próżno szukać na tej płycie saneczek i dzwoneczków z komputera. Również nasze cztery własne kompozycje na tej płycie (mroźna i przeszywająca „Etiuda zimowa”, minimalistyczne „Do świąt”, bitelsowski „Grudniowy” i delikatny „płatek”) są bardzo skromne i proste. Nie ma na tej płycie kiczu i komercji. Jest wewnętrzna siła i głęboka wiara w to, że nasze wartości kulturowe są tak silne, że przetrwają wszystkie zawieruchy.

I jak to z LemON, powstała bardzo osobista rzecz… i spełniło się jedno z moich marzeń… Album, który brzmi… jak zima…”. --- empik.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire cloudmailru oboom uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) LemON Tue, 15 Dec 2015 17:08:04 +0000
LemON - LemON (2012) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/21826-lemon-lemon-2012.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/21826-lemon-lemon-2012.html LemON - LemON (2012)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Litaj ptaszko (prolog) play
2. Litaj ptaszko play
3. Tepło play
4. Wiej play
5. Dewiat play
6. Lżejszy play
7. Napraw play
8. All You Need is Love play
9. Bez boju play 10. Będę z Tobą (Radio Edit) play
11. Pizno play
12. Nice (Epilog) play
13. Będę z Tobą play
14. Wiem, że nie spisz

Igor Herbut – vocals
Piotrek ,,Rubens” Rubik – guitars
Piotr Walicki – keyboards
Piotr Kołacz – bass
Tomasz ,,Harry” Waldowski – drums

 

Zespołu LemON chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Zwycięzcy trzeciej edycji programu Must be the music – tylko muzyka już na pierwszym castingu zrobili wielką furorę swoim występem. Płyta LemON to debiutancki album wydany nakładem wytwórni EMI Music Poland. W ciągu dwóch miesięcy zdobył status Złotej Płyty oraz uzyskał nominację do nagrody Fryderyki 2013 w kategorii „Najlepszy debiut”.

Na krążku znajdziecie wszystko to, za co pokochali ich jurorzy, widzowie i fani: magiczne kompozycje, naszpikowane emocjami teksty i porywający wokal. 15 niepowtarzalnych historii po polsku, łemkowsku, ukraińsku i angielsku. W większości są to kompozycje autorskie, jednak na płycie znalazły się także dwa wyjątkowe covery: przebój The Beatles All you need is love oraz Bez boju ukraińskiego zespołu Okean Elzy. Oczywiście nie zabrakło także kultowych singli Będę z Tobą i Napraw w dwóch alternatywnych wersjach oraz utworów z Must be the music.

Album LemON gwarantuje masę pozytywnych emocji w najpiękniejszych dźwiękach. Z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto lubi połączenie charyzmatycznego wokalu z drapieżnymi dźwiękami gitar i melodyjnymi smyczkami. Jak napisał Igor Herbut we wstępie albumu „Kochajcie, czujcie, bierzcie co chcecie”. ---empik.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire uloz.to cloudmailru

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) LemON Sun, 25 Jun 2017 12:44:41 +0000
LemOn - TU (2017) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/23088-lemon-tu-2017.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/23088-lemon-tu-2017.html LemOn - TU (2017)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Tu 	7:04
2 	Myśl 	4:54
3 	Sowa 	5:21
4 	Kalka 	4:05
5 	Tak Nie Nie 	4:14
6 	Papier 	5:03
7 	Akapit 	4:49
8 	Ostatni Walc 	8:14
9 	Pollock 	4:06
10 	Full Moon 	4:41
11 	Po 	10:35

Igor Herbut - vocals, piano
Piotr Kołacz - bass
Piotr Walicki - Rhodes, piano, keyboards
Piotrek 'Rubens' Rubik - guitars, lap steel guitar
Tomasz 'Harry' Waldowski - drums, percussion

 

W ciągu pięciu minionych lat LemON wyrósł na jeden z najpopularniejszych zespołów na polskiej scenie pop-rockowej. Na pewno pomógł mu w tym występ w "Must Be The Music", ale gdyby nie energetyczne piosenki, telewizyjnego sukcesu nie dałoby się konsumować w nieskończoność. Tymczasem LemON nagrał w tym czasie aż trzy płyty, które pokryły się platyną i złotem, a koncerty grupy przyciągały coraz większe tłumy fanów.

Niebagatelną rolę w tym sukcesie odegrał charyzmatyczny lider. Igor Herbut nie dość, że jest przystojnym chłopakiem i rasowym frontmanem, to łączy w uroczy sposób kozacką zadziorność z poetycką wrażliwością. Nic więc dziwnego, że kluby, w których występuje LemON, szturmują przede wszystkim dziewczyny, reagując piskiem na kolejne przeboje formacji. A te mienią się nie tylko chwytliwymi refrenami, ale i solidnym brzmieniem. Być może telewizyjna przeszłość i uwielbienie nastolatek sprawiły, że do tej pory LemON był traktowany w polskiej branży jako typowo komercyjny projekt. Dlatego nie zapraszano go na Open’era tylko na Top Trendy i Sopot Festival. Do pewnego stopnia opinia ta była może i uzasadniona, ponieważ utwory zespołu miały ludyczny posmak, nadawany im oczywiście w świadomy sposób przez muzyków, wyrastających z polskiej, ukraińskiej i łemkowskiej tradycji.

Czwarty album LemONa jest w tym kontekście sporą niespodzianką. Jedenaście wypełniających go piosenek mieści się w formule alternatywnego rocka, wyznaczanej przez wczesne dokonania Radiohead i Coldplay. To z jednej strony rozbudowane aranżacyjnie ballady z fortepianem w roli głównej ("Tu"), a z drugiej – bardziej dynamiczne kompozycje, skoncentrowane na gitarowych partiach ("Papier"). Inaczej śpiewa też Igor – kiedy trzeba, schodzi do szeptu, by stworzyć intymny nastrój, a kiedy indziej – potrafi wrzasnąć na pełne gardło. Jakby tego było mało, w poszczególnych nagraniach słychać też muzykę z lat 70. "Tak nie nie" co prawda uderza mocną energią, ale kojarzy się głównie z Pink Floydami. W "Akapicie" rozbrzmiewa gitarowe solo, które wyraźnie powstało pod wpływem Led Zeppelin. Z kolei w balladowym "Pollocku" partia tego instrumentu nadaje całości adekwatny do tekstu psychodeliczny ton. Najbardziej przebojowy charakter z zestawu ma "Full Moon", syntetyzując melodykę rodem z dawnego Myslovitz z hardrockowym wykopem.

Mimo kilku eksplozji cięższych brzmień, całość ma dosyć nostalgiczny nastrój. Wynika to oczywiście z tekstów, w których tym razem Igor dokonał ciekawego zestawienia niemożności porozumienia się w związku z niemożnością porozumienia się narodów czy państw we współczesnym świecie. I znów pobrzmiewają tu echa twórczości wymienionych wcześniej zespołów, zamienione w dosyć gęste i momentami, niestety, nieco przekombinowane teksty. Całe szczęście Herbut nie popada aż w taką przesadę jak Piotr Rogucki w piosenkach Comy – i potrafi stworzyć też zwięzłą i wyrazistą wizję ("Full Moon").

Ciężko przewidzieć jak na taką muzykę zareagują fani i branża. Z materiałem z "Tu" LemON mógłby z powodzeniem zagrać na OFF-ie czy Opene’rze, ale raczej należy wątpić, by Artur Rojek czy Mikołaj Ziółkowski odważyli się na zaproszenie zespołu do siebie. Z kolei trudno sobie wyobrazić, by takie piosenki jak "Akapit" czy "Ostatni walc" dobrze wypadły w Opolu lub Sopocie. Czwarty album stawia więc LemONa w pewnym rozkroku, co może być niewygodną pozycją – szczególnie jeśli fani nie zachwycą się przemianą ich ulubionej grupy. Trudno jednak nie docenić odwagi młodych muzyków. "Tu" to efekt ich artystycznego rozwoju i krok w dobrym kierunku. Ciekawe do dalej. ---Paweł Gzyl, muzyka.onet.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire uloz.to gett

 

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) LemON Tue, 27 Feb 2018 15:51:29 +0000
LemON – Scarlett (2014) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/19087-lemon--scarlett-2014.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/5065-lemon/19087-lemon--scarlett-2014.html LemON – Scarlett (2014)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Stary film
2. Ake
3. Scarlett
4. Lwia część
5. Fantasmagoria
6. Jutro
7. Pid obłaczkom
8. Płatek
9. O niczym (aka Peron)
10. Hollow
11. Spójrz
12. Cinematic

Igor Herbut – vocals
Piotr Walicki – keyboards
Piotrek "Rubens" Rubik – guitar
Piotr Kołacz – bass
Tomasz „Harry” Waldowski – drums
Andrzej Olejnik - violin

 

LemON to zespół, który okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. Zespół w ciągu zaledwie dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym prawie 300 000 fanów na Facebooku). Fenomen zespołu polega również na tym, że osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, grając nietuzinkową i wymagającą muzykę.

Debiutancka płyta LemONa pokryła się platyną, została nagrodzona statuetką TOP na festiwalu Sopot Top Trendy 2014, nagrodą Eska Music Award 2013, a także zdobyła nominację do Fryderyka 2013. Dwa lata po premierze swojego debiutu, LemON wraz z Wraner Music Poland wydaje kolejną płytę zatytułowaną od jednego z utworów – „Scarlett”.

Na płycie znajdzie się 12 utworów w języku polskim i łemkowskim. Autorami wszystkich kompozycji są muzycy zespołu, którzy również samodzielnie wyprodukowali płytę. Nagrań dokonano w studiach: Tonn w Łodzi, Izabelin Studio, Black Kiss Records, Sonus i Nextpop Studio 25/8. Dla najwierniejszych fanów LemON stworzył także edycję specjalną płyty, wzbogaconą o dwie wyjątkowe wersje utworów a także o DVD z wideoklipami i wyjątkowa akustyczną sesją nagraniową kliku wybranych utworów.

LemON tworzy 6 muzyków o różnych korzeniach etnicznych pochodzących z różnych krańców Polski: z Przemkowa, Legnicy, Świebodzina, Kłobucka, Chełma i Sokołowa Małopolskiego. Muzyka LemONa to nietuzinkowa mieszanka gitarowego rocka, folkowej nostalgii, jazzowej lekkości, które zespaja ze sobą wyjątkowy inteligentny wokal.

Liderem zespołu jest wychowany w łemkowskiej rodzinie charyzmatyczny wokalista Igor Herbut, który śpiewał za młodu nie tylko w koncertujących za granicą zespołach ludowych, ale także, jako tenor w chórach, a ponadto studiował jazz na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Za charakterystyczne, słowiańskie i melancholijne brzmienie skrzypiec odpowiada Andrzej Olejnik, z pochodzenia Ukrainiec wyrastający na łemkowskich balladach i bojkowskich kolomyjkach. Wyjątkowe brzmienie na instrumentach klawiszowych tworzy pianista pochodzący z Podkarpacia - Piotr Walicki, a za nieustający, niosący groove odpowiada basista Piotr Kołacz. W marcu 2014 do składu dołączyli dwaj wybitni instrumentaliści: gitarzysta - Piotrek "Rubens" Rubik (co ze względu na zbieżność nazwisk, powoduje wiele zabawnych sytuacji) oraz perkusista Tomasz „Harry” Waldowski. Piotr wniósł do zespołu wyjątkową drapieżność i brzmienie gitar, a Tomasz - jazzową lekkość i swobodę.

LemON zgromadził wierne grono fanów, którzy doceniają szczere teksty, emocjonalne kompozycje i ogromną energię i kreatywność wszystkich muzyków. Na plenerowe koncerty zespoły przychodzą tysiące ludzi, a koncerty klubowe są wyprzedane do ostatnich miejsc. W czasie nadchodzącej trasy promującej drugą płytę LemON ponownie zagra w tak prestiżowych miejscach jak warszawska Stodoła, Eskulap w Poznaniu, Scena w Sopocie, w klubie Eter we Wrocławiu, a w najbliższym czasie zagra na Wembley Arena w Londynie.

Wideoklipy zespołu zgromadziły łącznie prawie 50 milionów wyświetleń na YouTube. W ciągu zaledwie dwóch lat działalności, zespół umieścił aż pięć utworów na szczytach list przebojów: ,,Napraw” , „Będę z Tobą”, „Nice”, „Wkręceni”, „AKE” oraz „Scarlett”. Do nagród za płytę dołączyła m.in. SuperJedynka, Eska Music Award 2014 w kategorii Zespół roku i Yach za klip „Nice". ---empik.com

download (mp3 @320 kbs):

oboom yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) LemON Sun, 17 Jan 2016 16:46:11 +0000