Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932.html Wed, 07 Jun 2023 23:32:41 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Percival - Oj Dido (2008) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/24815-percival-oj-dido-2008.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/24815-percival-oj-dido-2008.html Percival - Oj Dido (2008)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Słyszę 	3:10 			
2 	Tam pod borem ... 	4:10 			
3 	Chumak 	3:34 			
4 	Postrzyżyny 	3:06 			
5 	Dziewczyna Swarożyca 	5:46 			
6 	Virum denze 	3:14 			
7 	Sargon 	4:26 			
8 	Miesiac 	3:31 			
9 	Ievan 	3:48 			
10 	Goście 	3:29 			
11 	Jomsborg 	3:19 			
12 	Sokół 	4:20 			
13 	Pasła 	2:23 			
14 	Słysze 	4:23 			
15 	Oj Dido 	6:26 			

Baglama – Mikołaj Rybacki
Bass Guitar – Mikołaj Rybacki
Bodhrán – Joanna Lacher
Cello – Katarzyna Bromirska
Double Bass – Katarzyna Bromirska
Drum [Davul] – Joanna Lacher
Flute [Alto] – Katarzyna Bromirska
Flute [Sopiłka] – Katarzyna Bromirska
Goblet Drum – Mikołaj Rybacki
Guitar – Mikołaj Rybacki
Gusli – Mikołaj Rybacki
Kemenche – Katarzyna Bromirska
Mandolin – Mikołaj Rybacki
Rebec – Katarzyna Bromirska
Vocals – Joanna Lacher, Katarzyna Bromirska, Mikołaj Rybacki

 

Percival to akustyczna odskocznia folk-metalowej grupy Percival Schuttenbach. Sami swoje granie nazywają muzyką historyczno-folkową. Głównym polem eksploatacji jeżeli chodzi o inspiracje są tu tematy pogańskie, których muzycy grupy Percival szukają w muzyce polskiej i białoruskiej. Melodie i pieśni ludowe przeplatane tu są autorskimi kompozycjami muzyków zespołu, sięgnięto nawet po muzykę z płyty macierzystego projektu członków Percivala, czyli po melodię zatytułowaną "Sargon". Na jej przykładzie można ciekawie porównać różnice w brzmieniu obu odsłon zespołu. "Oj Dido" to druga płyta projektu Percival, w odróżnieniu od debiutanckiego albumu więcej tu polskich akcentów. Na "Eiforr" znalazło się więcej zachodnich wpływów. Teraz mamy zdecydowanie słowiański, pogańsko-folkowy album. Co ciekawe warstwa tekstowa płyty powstała w sporej części w oparciu o neosłowiańską lirykę znanych polskich poetów. Znajdziemy tu fragmenty wierszy Juliana Tuwima, Anny Świrczyńskiej czy Tadeusza Lenartowicza Sporo tu ludowych instrumentów, choć myślenie o graniu na nich czy o aranżacji utworów jest często bardzo współczesne. Słychać, że na muzyków musiała mieć spory wpływ muzyka zespołów grających współcześnie aranżowany folk nawiązujący do korzeni dawnych. Sporo jest takich kapel nie tylko na wschód od Buga, ale również w Niemczech czy w Skandynawii. W muzyce Percivala czuć świadomość muzyczną, która wpisuje grupę w en właśnie nurt. Możliwe nawet, że nie jest to świadoma stylizacja, a po prostu podobna wrażliwość muzyczna, ale efektem jest umiejscowienie Percivala z jednej strony obok takich grup jak Stary Olsa, z drugiej zaś kojarzyć może się z zespołem Krauka czy całą niemiecką sceną średniowieczno-folkową w jej akustycznej odsłonie. ---Taclem, folkowa.art.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Percival Tue, 12 Feb 2019 16:18:02 +0000
Percival - Slava II (Piesni slowian wschodnich) (2014) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/19682-percival-slava-ii-piesni-slowian-wschodnich-2014.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/19682-percival-slava-ii-piesni-slowian-wschodnich-2014.html Percival - Slava II (Pieśni słowian wschodnich) (2014)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Матрëшка (Matrieshka)
02. Маpічко Чичері (Marichko Chycheri)
03. Ярило (Jarilo)
04. Клик весна (Klik vesna)
05. Блoгослови матe (Blagoslavi мate)
06. Чёрна галочка (Cherna galochka)
07. Ой ти місяцю (Oj ty misjatsu)
08. Rosa
09. Медуница (Medunitsa)
10. Тому коса (Tomu kosa)
11. Листочку червений (Lystochku chervenyj)
12. А ты мыла (A ty myla)
13. Зозуля (Zozulja)
14. Конь (Kon)
15. На Ивана (Na Ivana)
16. Ой y лиси (Oj u lisi)

Mikołaj Rybacki – wokal, saz, mandolina, buzuki, instrumenty perkusyjne;
Katarzyna Bromirska – wokal, rebec, sopiłka, wiolonczela, instrumenty perkusyjne;
Christina Bogdanova – wokal, cymbały, instrumenty perkusyjne;
Joanna Lacher – wokal, instrumenty perkusyjne

 

Płyta „Slava II – Pieśni Słowian Wschodnich” jest częścią tryptyku poświęconego muzyce słowiańskiej. To właśnie I część tego tryptyku – „Slava – Pieśni Słowian Południowych” została dołączona do preorderu „Równonocy” i razem z nią zdobyła status Złotej płyty. „Slava II” była z kolei mocno inspirowana współpracą przy tworzeniu muzyki do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Ostatni album, który dopiero powstanie, będzie dotyczył Słowian zachodnich, przez co na pewno będzie najbliższy polskim słuchaczom.

„Slava II” prezentuje niewielki fragment ogromnego zbioru pieśni Słowian wschodnich, a więc Rosjan, Białorusinów, Ukraińców i Łemków. Utwory zawarte na tym albumie to często pieśni obrzędowe, pieśni stare, sięgające korzeniami czasów przedchrześcijańskich, jednakże wykonane czasami w przewrotny sposób. Teksty tych utworów mają zazwyczaj znaczenie symboliczne, które odczytać można zagłębiając się w mitologię i tradycję słowiańską. W pracach nad płytą zespół wspomogła Lada Czerkasowa – rosyjska ekspertka w sprawach obrzędów i pieśni słowiańskich.

W chwili obecnej, kiedy album jest już skończony, wszyscy jesteśmy świadkami konfliktu na wschodzie Ukrainy. Kiedy zespół rozpoczął prace nad „Slavą II”, było tam jeszcze spokojnie. Możliwe, że ten album przyczyni się do lepszego poznania kultury naszych wschodnich sąsiadów, a przez to przyczyni się również do budowania zgody między Słowianami. Jeśli oddzielić religię i politykę od kultury, Słowianie różnią się od siebie niewiele – dzielimy wspólne korzenie i tradycje, które na pewno warto pielęgnować. Jasnym dowodem na to są obrzędy słowiańskie, które były praktykowane zarówno na wschodzie, jak i na terenach Polski w bardzo podobny sposób, czego ślady odnaleźć można do dzisiaj.

Obce kulturowo ideologie, które pojawiły się na terenach słowiańskich kilkaset lat temu, nie zdołały ich zatrzeć, pomimo tego, że doprowadziły do podziału Słowian i oddalenie się ich od siebie. ---empik.com

download (mp3 @320 kbs):

salefiles yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Percival Mon, 09 May 2016 15:47:44 +0000
Percival - Slava! Piesni Slowian Poludniowych (2012) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/24231-percival-slava-piesni-slowian-poludniowych-2012.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/24231-percival-slava-piesni-slowian-poludniowych-2012.html Percival - Slava! Pieśni Słowian Południowych (2012)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Gusta Mi Magla (Serbia) 	2:51
2 	Delberino (Bułgaria) 	2:18
3 	Karanfilče (Serbia) 	3:32
4 	Vrsuta (Czarnogóra) 	2:22
5 	Lazare (Bułgaria) 	2:24
6 	Korita Ivanova (Czarnogóra) 	2:34
7 	Ne Orji, Ne Sejaj (Słowenia) 	2:29
8 	Naranča (Chorwacja) 	3:14
9 	Žali Zare (Serbia) 	3:19
10 	Ljubav Se Ne Trži (Chorwacja) 	2:09
11 	Šta To Radiš (Serbia) 	3:24
12 	Karanfile (Bośnia) 	5:09
13 	Dve Nevesti (Macedonia) 	3:24

Baglama – Mikołaj Rybacki
Bodhrán – Christina Bogdanova, Joanna Lacher, Mikołaj Rybacki
Cello – Katarzyna Bromirska
Drum [Davul] – Christina Bogdanova, Mikołaj Rybacki
Flute [Sopiłka] – Katarzyna Bromirska
Goblet Drum – Mikołaj Rybacki
Lyre – Katarzyna Bromirska
Percussion – Mikołaj Rybacki
Tambourine – Mikołaj Rybacki
Vocals – Christina Bogdanova, Joanna Lacher, Katarzyna Bromirska, Mikołaj Rybacki 

 

Trzecia płyta zespołu Percival, „Slava: Pieśni Słowian południowych" jest jednocześnie pierwszą z tryptyku poświęconego muzyce Słowian. Percival stara się pokazać kwintesencję muzyki każdej z 3 grup Słowian i poprzez pryzmat historii uchwycić podobieństwa i różnice między nimi. Na początek na warsztat zostali wzięci Słowianie południowi, co z pewnością jest wynikiem fascynacji ich kulturą, odciętą od reszty słowiańszczyzny od ponad 1000 lat. Na „Slavie” Percival zamieścił pieśni pochodzące ze współcześnie istniejących państw, których mieszkańcy utożsamiają się lub są utożsamiani ze Słowianami. Utwory te wybrane zostały subiektywnie, głównie pod kątem ukazania różnorodności i bogactwa muzyki tego regionu.

Docelowo płyta, w połączeniu z kolejnymi dwoma albumami, ma stanowić swego rodzaju subiektywną, Percivalową antologię muzyki słowiańskiej.

Album „Slava: Pieśni Słowian południowych” jako dodatek do diamentowej „Równonocy” Donatana, nieoficjalnie osiągnął status „Złotej płyty”. Płyta „Slava” zajęła również 4 miejsce w plebiscycie „Wirtualne Gęśle” na najlepszą polską płytę folkową roku 2012, oraz zdobyła nagrodę za najlepszą okładkę. Co jak się okazało stało się dobrą wróżbą albowiem jej następczyni „Slava: Pieśni Słowian wschodnich” zajęła I miejsce jako najlepsza płyta folkowa 2014 roku oraz ponownie zdobyła laur najlepszej okładki.

Chociaż Percival, jako grupa, odtwarza epokę wczesnego średniowiecza pieśni zawarte na tym albumie prawdopodobnie są znacznie młodsze. Mogą mieć jednak swoje korzenie w czasach o wiele dawniejszych, jako, że dotykają tematów uniwersalnych - miłości, pracy, natury, wojny i walki, oraz biesiadowania, dlatego ich pierwowzory mogłyby być śpiewane przez Słowian sprzed podziału na dzisiejsze kraje. ---empik.com

download (mp3 @VBR kbs):

yandex mediafire ulozto gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Percival Wed, 17 Oct 2018 09:13:59 +0000
Percival - Slavny Tur (Live in Wrocław) (2014) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/18399-percival-slavny-tur-live-in-wrocaw-2014.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/18399-percival-slavny-tur-live-in-wrocaw-2014.html Percival - Slavny Tur (Live in Wrocław) (2014)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Intro: Słyszę / Sargon
02. Jadą konie
03. Gusta mi magla
04. Del Berino
05. Cziorna Galoczka
06. Sowa
07. Dziewczyna Swarożyca
08. Blagoslavi
09. Postrzyżyny
10. Primorkinja
11. Ludasim, Pajtasim
12. Naranca
13. Karanfilce
14. Pasla
15. BIS: Slayer / Stefanismus

Katarzyna Bromirska - lira bizantyjska, sopiłka, śpiew;
Christina Bogdanova - davul, bodhran, śpiew;
Joanna Lacher - bodhran, śpiew;
Mikołaj Rybacki - lutnia długoszyjkowa, davul, śpiew

 

6 grudnia 2014 roku miała miejsce premiera drugiej części tryptyku "Slava" grupy Percival, będącej historycznym odłamem zespołu Percival Schuttenbach. "Live In Wrocław" jest specjalnym bonusem i prezentem dla fanów i wszystkich wielbicieli tej niezwykłej grupy. Płyta zawiera rejestrację koncertu trasy Slavny Tur. Koncert został zarejestrowany w studio Uniq Sound we Wrocławiu z udziałem publiczności. Stanowi on upamiętnienie trasy Slavny Tur 2014, chociaż odbył się dopiero w kilka miesięcy po jej zakończeniu, jako że na samej trasie nie było warunków do realizacji nagrania. --- gesle.folk.pl

 

Koncertową płytę otwiera "Słyszę/Sargon" będący częścią soundtracku do nadchodzącej w tym roku gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Po nim pojawia się utwór huculski "Jadą konie", w którym przyspieszają. Oczywiście wszystko w ramach akustyczno-historycznego instrumentarium, gitar tu nie ma. Następnie pojawiają się naprzemiennie utwory zarówno z "Pieśni Słowian Południowych", jak i te z "Pieśni Słowian Wschodnich". Jest więc "Gusta mi magla" z Serbii i "Del Berino" z Bułgarii, a zaraz po nich moja ulubiona "Cziorna Galoczka" z Rosji. Jest też utwór pochodzący z Polski, zatytułowany "Sowa", który ma się znaleźć na trzeciej części tryptyku "Slava", czyli "Pieśni Słowian Zachodnich". "Co Ci Sowa do tego, do gadania naszego" - trzeba przyznać, że ów posiada bardzo dowcipny tekst, choć być może są to tylko pozory. Kolejnym jest "Dziewczyna Swarożyca", który często jako Percival grają, choć nie jestem pewien czy znalazł się na którejś z płyt tej grupy. Potem pojawia się rosyjski "Blagoslavi", by po chwili przeskoczyć do "Postrzyżyn" (z "Zachodnich"). Następnie znów naprzemiennie "Południowi" z "Wschodnimi", a nawet jeden równie udany, węgierski utwór "Ludasim, pajtásim", który słowiański nie jest, a naszych bratanków Madziarów, o czym również wspomina Mikołaj Rybacki. Na finał zagrano ukraińską "Paslę" znaną z wcześniej płyty Percivala "Oj, Dido", a na bis "Slayer/Stefanismusa" będącym tradycyjną coverową zgrywą ze Slayera, Iron Maiden i paru innych oraz specjalną wersją "Satanismusa" Schuttenbacha. przy którym nie sposób się nie uśmiechnąć.

Ten sam (lub bardzo podobny) zestaw zabrzmiał w Gdańsku i pozostałych koncertach. Nie zabrakło opowieści, dowcipów i żywej reakcji (pogańskiej) publiczności. Z tych nagrań płynie życie i energia. Doskonale było to widać i słychać na każdym z koncertów, a teraz można przeżyć to jeszcze raz, słuchając wrocławskiego koncertu w domowym zaciszu. Podobnie jak pierwsza i druga odsłona "Slavy", tak koncertowy 'Slavny Tur" to bardzo piękne płyty. Trzeciej części, czyli "Zachodnich" warto wypatrywać, bo Percival umie zabrać w podróż po naszych korzeniach, historii i wierzeniach, nawet jeśli są nieco odleglejsze czy zapomniane. Warto jednak pochylić się nad tymi dźwiękami i pozwolić im wyrwać ze swojego życia odrobinę czasu. --- lupusunleashed.blogspot.com

download (mp3 @320 kbs):

uploaded yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru oboom uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Percival Tue, 08 Sep 2015 15:42:34 +0000
Percival Schuttenbach - Strzyga (2016) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/24410-percival-schuttenbach-strzyga-2016.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4932-percival/24410-percival-schuttenbach-strzyga-2016.html Percival Schuttenbach - Strzyga (2016)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Marysia 02:47
02. Rodzanice 02:46
03. Pocałunek 04:30
04. Alhambra 07:05
05. Lazare 04:42
06. Buba 04:40
07. Gdy rozum śpi 04:52
08. Aziareczka 04:28
09. Pani Pana 05:02
10. Miesiąc 06:50
11. Sargon 04:17
12. Sokol mi leta vysoko 06:50
13. Rosa 02:44
14. Wóda zryje banię [Bracia Figo Fagot cover] 03:13

Bass, Backing Vocals – Marcin Frąckowiak
Cello, Fortepiano, Rebec, Vocals – Katarzyna Bromirska
Cimbalom, Vocals – Kristina Bogdanova
Fortepiano, Voice [Śmiech], Sounds [Tupanie :)] – Ksenia
Guitar, Vocals – Mikołaj Rybacki
Percussion, Backing Vocals – Andrzej Mikityn
Vocals – Joanna Lacher
+
Kaval, Pipe [Fujarka Hebanowa], Low Whistle – Kamil Rogiński
Saw – Konrad Rogiński

 

Płyta "Strzyga" to dla zespołu z jednej strony nowy początek, a z drugiej kontynuacja. Nie jest to do końca album typu "The Best Of", choć najwierniejsi fani grupy część nagrań dobrze znają z poprzednich wydawnictw lub koncertów. Kilka utworów znalazło się wcześniej na pierwszej płycie zespołu, ale muzycy postanowili zarejestrować je raz jeszcze, bo w końcu mogli nagrać materiał w znacznie lepszym studiu. Na płycie znajdziemy również kilka zupełnie premierowych utworów, ale również takie, które kilka lat przeleżały w szufladzie. W dużym stopniu jest to więc całkiem nowa płyta zespołu.

Dwa numery z płyty "Strzyga" pojawiły się wcześniej w grze "Wiedźmin 3" - "Sargon" (w grze noszący tytuł "Silver For Monster"). Wcześniej ukazał się on na jednej z akustycznych płyt Percivala i w takiej trafił właśnie do gry, ale nigdy słuchacze nie poznali jego pierwotnej, metalowej wersji. Drugi utwór wykorzystany w "Wiedźminie" to "Lazare” (w grze - "...Steel for Humans)”. Jest to bułgarski utwór ludowy, który wcześniej doczekała się wielu wersji i metalowych i folkowych.

Wcześniejsze płyty grupy były typowymi albumami koncepcyjnymi. "Strzyga" jest najbardziej otwartą płytą w całej ich karierze. Współproducentem albumu "Strzyga" jest Jacek Miłaszewski, który wcześniej współpracował między innymi z zespołami Acid Drinkers, Hunter czy Closterkeller.

Niewiele polskich zespołów dotarło do tak wielu odbiorców na całym świecie, co Percival Schuttenbach. Zespół ma na swoim koncie współpracę z twórcami jednej z kultowych gier komputerowych "Wiedźmin" - " The Witcher 3: Wild Hunt". Nagrania głównego trzonu zespołu jakim jest grupa Percival, zostały wykorzystane na ścieżce dźwiękowej do trzeciej części gry. ---empik.com

 

Strzyga’ (Vampire) is the title of the new Percival Schuttenbach album. In my previous review, on Svantevit in 2013, I mentioned I wondered why this band didn’t have a label. This seems to be fixed now, Sony Music has taken them under their wings. And this does the band justice, you can mention this band in one long breath with Eluveitie, Heidevolk, Ensiferum, Korpiklaani and all the other ‘big names’ in folk-metal. And they do this in their own style as well, the Polish lyrics, Slavic folk, use if lots of authentic instrument and lets not forget the unique combination of voices, it’s the combination of these things which makes this band unique. And with this statement a new question pops into mind: why don’t we see this band touring in a nice package through Europe or elsewhere in the world?

The band has expanded over the last years, first by adding Christina on vocals and keys a few years ago. Last year they added Marcin on bass. Joanna has given up this position which enables her to use her vocal capacities to the max, not longer bounded by the limitations of playing bass at the same time. You can hear this all over the albums, because she gives Percival Schuttenbach such a nice taste with her remarkable voice, full of anger sometimes, but at least with a nice bite everywhere. This album is not only loaded to the limit, there’s over an hour of music and on top of that the band has added a bonus track to this. But the quality of the songs is once again astonishing. With ‘Marysia’ you get a typical Percival Schuttenbach song to start with. Nice, solid, with lots of folk and the delicious aggressive vocals we’re use to by them. But don’t worry it doesn’t stop here, there are lots of very very nice songs on this album like ‘Rodzanice’, a track you’ll probably know of their video. And ‘Pocałunek’ in which they go in between nice solid folk-metal, with mean vocals and traditional folk.

After enjoying almost an hour of these nice music, you get the beautiful outro ‘Rosa’, in which they do justice to the nice Slavic harmony singing with multiple female vocals… And all what remains then is the gorgeous Bracia Figo cover ‘Wóda zryje banię’ and then it’s over, but luckily you have a replay button on your device, so let history repeats itself!

Once again a great album by Percival Schuttenbach, with lots of awesome folk-metaltracks in their own unique style! ---Michel, folk-metal.nl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Percival Wed, 21 Nov 2018 14:33:51 +0000