Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281.html Tue, 25 Jan 2022 14:52:07 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Byl Kiedys Jarocin Vol.2 (1998) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16199-byl-kiedys-jarocin-vol2-1998.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16199-byl-kiedys-jarocin-vol2-1998.html Był Kiedyś Jarocin Vol.2 (1998)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 	– Nocne Szczury 	Jesteś Sam 	
A2 	– Detonator BN 	Matka 	
A3 	– Kompania Karna 	Najlepszy Sposób 	
A4 	– Brzytwa Ojca 	Destrukcja 	
A5 	– Psy Wojny 	Szpaner 	
A6 	– Abaddon	Kto 	
A7 	– Zbombardowana Laleczka 	Syneczku 	
A8 	– Nauka O Gównie 	Totalitarny System 	
A9 	– Śmierć Kliniczna 	Psychopata 	
B1 	– Process* 	Kolejny Krok Cywilizacji 	
B2 	– Profanacja 	Mów Mi Mów 	
B3 	– Detonator BN 	Wszystko Jest Piękne 	
B4 	– Fort B.S 	Michał 	
B5 	– R.A.P. (2) 	My Woman Is Gone 	
B6 	– Cela Nr 3 	Może Kiedyś 	
B7 	– Okrzyk Śmierci 	Boisz Się 	
B8 	– Absurd (6) 	Zżera Mnie Dżuma 	
B9 	– Zielone Żabki 	Numerek W Krzaczkach

 

Ludzie się prali, ale wszędzie się przecież leją (..) debilni dziennikarze szukali sensacji i pisali jedynie o negatywnych sprawach. I w zasadzie ta debilność do dziś się nie zmieniła - to tylko niektóre wypowiedzi osób, które zobaczyły festiwal w Jarocinie.

Jest 1970r. grupa zapaleńców skupiona wokół jarocińskiego klubu Olimp wpada na pomysł zorganizowania przeglądu muzycznego: Wielkopolskie Rytmy Młodych. Była to pierwsza odsłona jarocińskiego festiwalu. W takiej formie Festiwal w Jarocinie funkcjonował przez 10 lat. Była to szansa dla początkujących zespołów, ale też rodzaj festiwalowej ucieczki od rzeczywistości. Szybko okazało się, że na festiwalowej mapie Polski Jarocin stał się przystankiem obowiązkowym dla wszystkich miłośników muzyki.

- Kiedyś festiwal w Jarocinie był dla mnie przede wszystkim festiwalem wolności, biorąc pod uwagę realia PRL. Prześladowano mnie np. za długie włosy, czy agrafki w uszach dlatego festiwal w Jarocinie był dla mnie miejscem w którym czułem się swobodnie. Na festiwalu spotykałem ludzi takich jak ja i to było w tym wszystkim najlepsze - opowiada Jarosław Mikołajczyk, dziennikarz muzyczny, uczestnik wielu edycji festiwalu w Jarocinie. Właśnie takie poczucie wspólnoty w dążeniu do wolności w subiektywnej ekspresji stało się podstawą określenia festiwalu w Jarocinie oraz muzyki tam granej mianem fenomenu socjologicznego. ---http://wielkopolskie.naszemiasto.pl

download: uploaded yandex 4shared mediafire solidfiles mega zalivalka filecloudio anonfiles oboom

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Byl Kiedys Jarocin Fri, 20 Jun 2014 16:06:57 +0000
Byl Kiedys Jarocin... Vol. 1 (1998) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16189-byl-kiedys-jarocin-vol-1-1998.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16189-byl-kiedys-jarocin-vol-1-1998.html Był Kiedyś Jarocin... Vol. 1 (1998)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 	– Nocne Szczury 	Zabawa Na 102 	
A2 	– Śmierć Kliniczna 	Edukacja 	
A3 	– Detonator BN 	Koty Dwa 	
A4 	– Abaddon	Kukły 	
A5 	– Process 	Kto Zdradził 	
A6 	– Psy Wojny 	Psy Wojny 	
A7 	– Fort B.S 	Widokówka 	
A8 	– Absurd	Wierszyk 	
A9 	– Ukraina 	Wilczy Bilet 	
B1 	– Karcer 	2000 Lat 	
B2 	– Nauka O Gównie 	Katolickie Społeczeństwo 	
B3 	– Brzytwa Ojca 	Plaża 	
B4 	– Kompania Karna 	XX Wiek 	
B5 	– Okrzyk Śmierci 	Wariatka 	
B6 	– Profanacja 	Na 10 Lat 	
B7 	– R.A.P.	Protection 	
B8 	– Zielone Żabki 	Wojna 	
B9 	– Cela Nr 3 	6 	

 

Trudno nam sobie dziś wyobrazić, jak wyglądało codzienne życie w Polsce Ludowej w latach 70. i 80. poprzedniego wieku. Zwłaszcza, jeśli ktoś był wtedy nastolatkiem czy dwudziestolatkiem, i to w dodatku z buntowniczym nastawieniem do rzeczywistości.

Oglądając archiwalne filmy dokumentujące zjawisko pod tytułem festiwal w Jarocinie można dojść do wniosku, że był to jedyny moment w roku, kiedy to bez skrępowania można było zamanifestować swoją przynależność do kultury wolności, pokazać swój sprzeciw wobec ówczesnych realiów. Jak czytamy we wspomnieniach z tamtych czasów: „festiwal był objęty inwigilacją Służby Bezpieczeństwa. Pod lupą tajnych funkcjonariuszy znalazły się środowiska punkowców, satanistów, skinheadów, heavy metalowców i hipisów, a także zespoły grające na festiwalu”.

Istnieje też inna teoria, a mianowicie, że wydarzenie zostało wymyślone przez służby, żeby alternatywna młodzież mogła się raz w roku wyszaleć (i przez resztę miesięcy siedziała cicho). Nie wszystkie zespoły zapraszane na festiwal były akceptowane przez publiczność, która chętnie wygwizdywała lub obrzucała pomidorami wykonawców, którzy ich zdaniem pojawiali się na scenie niesłusznie. Telewizja Polska dokumentując wydarzenia z Jarocina, zwykle skupiała się na pokazywaniu punków w szalonym pogo albo w trakcie burd. Festiwal jawił się więc na zewnątrz jako niebezpieczne miejsce pełne groźnych punków i metalowców.

Tymczasem dziś widać wyraźnie, że była to największa w historii naszego kraju wylęgarnia wielkich muzycznych talentów, a publika przyjeżdżała z magnetofonami, żeby najciekawsze rzeczy nagrywać na kasety! W Jarocinie debiutowali i zaczynali swoje kariery Izrael, Armia, Siekiera, KAT, Closterkeller, Acid Drinkers, TSA, Dżem, T.Love, Moskwa, Maanam, Exodus, Krzak, Kombi i dziesiątki innych, znanych dziś dobrze zespołów. Po upadku komunizmu festiwal już nie budził aż takich emocji, odbywał się jednak do 1994 roku włącznie. --- gigster.pl

download: uploaded yandex 4shared mediafire solidfiles mega zalivalka filecloudio anonfiles oboom

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Byl Kiedys Jarocin Wed, 18 Jun 2014 15:33:02 +0000
Był Kiedyś Jarocin vol.3 (2000) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16214-by-kiedy-jarocin-vol3-2000.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16214-by-kiedy-jarocin-vol3-2000.html Był Kiedyś Jarocin vol.3 (2000)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 	– Kumader 	Niech Się Bawią... 	
A2 	– Moskwa 	Świat Który Znam 	
A3 	– Mocz Tenora 	Policja 	
A4 	– Instytucja 	Na Układy... 	
A5 	– Kolaboranci 	Pociąg Do Hollywood 	
A6 	– Screwed Up 	Discopolopolacy 	
A7 	– Mechaniczna Pomarańcza 	Przyszłość 	
A8 	– Aurora (15) 	Świnie 	
A9 	– Kremlowskie Kuranty 	Remanent 	
A10 	– Masturbacja 	Reggae 	
A11 	– W.K.G. 	Wesoło Mi 	
A12 	– Szczury Paryża 	Song (T) 	
B1 	– Screwed Up 	Bo Z Dziewczynkami 	
B2 	– Mechaniczna Pomarańcza 	Nieważne Kiedy 	
B3 	– Kumader 	Żołnierz 	
B4 	– Aurora (15) 	Na Dnie 	
B5 	– Szczury Paryża 	Song (B) 	
B6 	– Instytucja 	Dla Was Gram 	
B7 	– Kremlowskie Kuranty 	Ich Bunt, Ich Ból 	
B8 	– Masturbacja 	Taki Sam Człowiek 	
B9 	– Moskwa 	Samobójstwa 	
B10 	– W.K.G. 	Ostatnia Szansa 	
B11 	– Mocz Tenora 	Dumni Ludzie 	
B12 	– Kolaboranci 	Pozerstwo

 

Pierwsza forma festiwalu w Jarocinie nazywanego wtedy Wielkopolskim Rytmem Młodych była dla zespołów szansą pokazania się szerszej publiczności podczas festiwalu. Z tej okazji korzystała także gnieźnieńska grupa Fan Art. I trzeba przyznać, że robiła to bardzo konsekwentnie, zbierając przy tym wiele nagród, w tym najwyższe wyróżnienie festiwalu w Jarocinie.

- Możliwość zagrania na festiwalu w Jarocinie było niesamowitym przeżyciem dla mnie i moich kolegów. Festiwal w 1971r. przyniósł wyróżnienie i ciepłe przyjecie jarocińskiej publiczności. Drugi raz w Jarocinie zagrałem w 1974r. Graliśmy wtedy mocno, bez kompromisu własne kompozycje przygotowane na ten występ. Zgarnęliśmy wtedy 1 miejsce (nagrodę Złoty Kameleon - przyp. red.), nagrodę dla najlepszego gitarzysty oraz przepustkę na Polskie targi Estradowe. Festiwal w Jarocinie przyczynił sie do tego że nabraliśmy pewności siebie i jako jedni z nielicznych poprzez PAGART (ale bez jego pomocy) opanowaliśmy kluby i bary muzyczne europy zachodniej. Dzięki jarocińskiemu festiwalowi występowaliśmy też często jako support przed czołówką gwiazd lat 70 - opowiada Andrzej Andrzejewski, zespół Fan Art.

Kolejną formą festiwalu w Jarocinie był Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Pod taką nazwą festiwal w Jarocinie funkcjonował 3 lata. Następnie festiwal zmienił swoją nazwę i przeniósł się na jarociński stadion i jako Festiwal Muzyków Rockowych funkcjonował już do 1994r.

- Dziś za najciekawsze artystycznie uważa się edycje zrobione przez Waltera Chełstowskiego w latach 80. Jakaś jego zasługa w tym musi być (śmiech) - Tak rozwój festiwalu opisuje Grzegorz K. Witkowski, autor książki "Grunt to Bunt". Warto zaznaczyć, że właśnie w latach 80 na festiwalu w Jarocinie zaistniała grupa TSA, której wokalistą jest rodowity gnieźnianin - Marek Piekarczyk dziś znany muzyk i członek jury programu Voice of Poland. ---http://wielkopolskie.naszemiasto.pl

download: uploaded yandex 4shared mediafire solidfiles mega zalivalka filecloudio anonfiles oboom

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Byl Kiedys Jarocin Mon, 23 Jun 2014 15:30:57 +0000
Był Kiedyś Jarocin vol.4 (2000) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16226-by-kiedy-jarocin-vol4-2000.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/4281-byl-kiedys-jarocin/16226-by-kiedy-jarocin-vol4-2000.html Był Kiedyś Jarocin vol.4 (2000)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 	– Sedes 	Polityka 	
A2 	– Dekret 	Przewracanka 	
A3 	– Zakon Żebrzących 	Plaga 	
A4 	– Corpus X 	Zabili Mnie 	
A5 	– Rokosz 	Modlitwa 	
A6 	– Stress		Kraj Milicyjny 	
A7 	– Wielkanoc 	Dziewczyny Karabiny 	
A8 	– Red Star	Krasnaja Zvezda 	
A9 	– Toxyna 	Wojna 	
A10 	– Smar SW 	Walcz 	
A11 	– Błękitny Nosorożec 	Klęcząc 	
A12 	– Po Prostu 	W Polsce Żyje 	
B1 	– Zakon Żebrzących 	Polska 	
B2 	– Po Prostu 	Prosta Gra 	
B3 	– Corpus X 	Bohater 	
B4 	– Sedes 	Świnie 	
B5 	– Toxyna 	Sztandar 	
B6 	– Wielkanoc 	Wolność 	
B7 	– Stress		Pomnik 	
B8 	– Dekret 	Bunkier 	
B9 	– Rokosz 	Jestem Bogaty 	
B10 	– Smar SW 	Komisariat 	
B11 	– Red Star	Ciężarówki 	
B12 	– Błękitny Nosorożec 	Polowanie

 

W roku 1994 coś się skończyło, coś pękło... Była to ostatnia edycja festiwalu w Jarocinie. Koncerty skończyły się zamieszkami w których interweniować musiała policja. Z późniejszych informacji wynika, że to właśnie służby porządkowe były prowokatorem wszystkich starć na festiwalu w Jarocinie.

Reaktywacji jarociński festiwal doczekał się dopiero w 2005r. Zaczął się proces zmieniania profilu festiwalu. Bardzo trafne podsumowanie całego procesu przekształceń festiwalu w Jarocinie znalazło się w książce "Grunt to Bunt" Grzegorza K. Witkowskiego: - Moim zdaniem, tak naprawdę to konkurs był podstawą, nadzieją dla młodych polskich kapel, to był ten główny nurt, magnes i sens Festiwalu, a przy okazji były koncerty znanych i uznanych gwiazd. I na pewno ważna była potrzeba buntu, odmienności...Teraz natomiast te proporcje się zmieniły, przegląd jest jakby tylko dodatkiem do koncertu gwiazd, i to jest znak czasów. Wiadomo, że duża nazwa kapeli ściąga ludzi i jest większa szansa, że impreza nie popłynie finansowo - wypowiedź Michała Jelonka, muzyka, uczestnika festiwalu w Jarocinie. --- wielkopolskie.naszemiasto.pl

download: uploaded yandex 4shared mediafire solidfiles mega zalivalka filecloudio anonfiles oboom

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Byl Kiedys Jarocin Wed, 25 Jun 2014 16:10:36 +0000