Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/3995.html Tue, 06 Jun 2023 16:39:51 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Krzysztof Zalewski - Zalewski śpiewa Niemena (2018) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/3995-krzysztof-zalewski/23224-krzysztof-zalewski-zalewski-piewa-niemena-2018.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/3995-krzysztof-zalewski/23224-krzysztof-zalewski-zalewski-piewa-niemena-2018.html Krzysztof Zalewski - Zalewski śpiewa Niemena (2018)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.Doloniedola
2.Przyjdź w taką noc 
3.Dziwny jest ten świat
4.Status mojego ja 
5.Począwszy od Kaina 
6.Kwiaty ojczyste 
7.Jednego serca 
8.Pielgrzym 
9.Spojrzenie za siebie 
10.Domek bez adresu 
11.Outro inspirowane Blue Community 
12.Zapowiedź Piotra Metza
13.Dziwny jest ten świat (live) 
14.Począwszy od Kaina (live) 
15.Status mojego ja (live) 

Krzysztof Zalewski - vocals, guitar
Jurek Zagórski - guitar
Tomasz Duda - saxsophone, flute
Kuba Staruszkiewicz - drums
Pat Stawiński - bass
Jarek Jóźwik - organ (Rhodes), synth
Natalia Przybysz, Paulina Przybysz - backing vocals

 

Znacie Czesława Niemena? Na pewno? Czy tylko wiecie, że – parafrazując Gombrowicza – Niemen wielkim śpiewakiem był? Bo był, ponad wszelką wątpliwość. Był również wybitnym kompozytorem, aranżerem z wyobraźnią, znakomitym instrumentalistą i śmiałym eksperymentatorem. Nie wystarczy jednak tego wszystkiego wiedzieć, trzeba również Niemena słuchać. I śpiewać – jeśli ktoś potrafi i ma odwagę.

Zaczęło się w Jarocinie. Organizatorzy kultowego festiwalu postanowili godnie uczcić dwie piękne rocznice – pół wieku od premiery płyty „Dziwny jest ten świat” i 30 lat od pierwszego występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie – i zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem Mistrza. Autor „Złota” zgodził się, bo lubi wyzwania, ale zrobił to również po to, by lepiej poznać swojego idola. - Wydawało mi się, że jestem wielbicielem i znawcą Niemena, ale kiedy zacząłem się przygotowywać do koncertu okazało się, że nie znam nawet połowy jego twórczości - przyznaje dzisiaj. - Na pewno duża część jego dorobku pozostaje nieodkryta. Pod koniec życia zachwycił się nowinkami technicznymi, co miało ogromny wpływ na brzmienie. Choć jego utwory były harmonicznie, aranżacyjnie bogate, trudno jest przebrnąć przez nagrania naszpikowane brzmieniami Synclaviera, wówczas uchodzącymi za nowoczesne. Dlatego pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie nagranie tzw. trudnych piosenek w współczesnych aranżacjach. Wyciągnięcie z nich tego, co najważniejsze: tekstów i melodii.

Udało się, Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił tych utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów – raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności, całą energię. Jarocińska publiczność przyjęła koncert entuzjastycznie, więc trzeba było rzecz utrwalić dla potomnych. Powstała aktualna, świeżo brzmiąca płyta, gatunkowo rozpięta pomiędzy hard rockiem a białym soulem, z niezbyt głęboko ukrytymi pokładami słowiańskiej melancholii. ---warnermusic.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire uloz.to gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Krzysztof Zalewski Sat, 24 Mar 2018 13:34:45 +0000
Krzysztof Zalewski - Zloto (2016) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/3995-krzysztof-zalewski/23007-krzysztof-zalewski-zloto-2016.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/3995-krzysztof-zalewski/23007-krzysztof-zalewski-zloto-2016.html Krzysztof Zalewski - Złoto (2016)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Miłość Miłość 	
2 	Chłopiec 	
3 	Podróżnik 	
4 	Głowa 	
5 	Luka 	
6 	Polsko 	
7 	Na Drugi Brzeg 	
8 	Uchodźca 	
9 	Otu 	
10 	Jak Dobrze (Featuring – Natalia Przybysz)

Guitar, Drums, Voice, Ukulele, Szuszacze – K. Zalewski
Guitar, Fortepiano, Bass – A. Smolik
Bass, Keyboards – A. Markowski
Drums – Bolesław Wilczek

 

Na poprzednią płytę Krzysztofa Zalewskiego "Zelig" trzeba było czekać aż dziewięć lat. Dla ludzi, którzy pamiętali go jako długowłosego młodzieńca z programu w "niebieskim szkle" jego wolta stylistyczna musiała być zaskoczeniem. Okazało się, że "Zelig" pomimo tego, iż króciuteńki, był albumem bardzo zróżnicowanym i frapującym, choć każdy numer z osobna był - jak by to rzec - z innej parafii. Tym razem Krzysztof, którego niedawno mogliśmy oglądać na ekranach kin w dramacie historycznym "Historia Roja", gdzie zadebiutował główną rolą, okazał się dla swoich słuchaczy łaskawszy i nie kazał tak aż długo na siebie czekać.

Podobnie jak na "Zeligu", na nowej płycie utwory są zróżnicowane, choć może "Złoto" jest bardziej spójne stylistycznie. Zalewski uwodzi słuchaczy pięknymi melodiami ("Miłość, Miłość", do której warto obejrzeć teledysk, rozmarzony akustyczny "Podróżnik", bujająca "Luka"), rockową drapieżnością ("Polska", "Głowa"), żywą rytmiką (mocno elektroniczny utwór "Uchodźca" z refrenem zahaczającym o reggae, bardzo przebojowy "Na drugi brzeg" czy melodeklamowany przez Krzysztofa "Jak dobrze" z gościnnym udziałem Natalii Przybysz). Na takie zróżnicowanie ten jakże świetny i wszechstronny wokalista może sobie jak najbardziej pozwolić. Kiedy trzeba ładnie zaśpiewać ciepłą barwą, Krzysztof nie ma z tym problemu, a gdy trzeba ryknąć, to robi to z niesamowitą mocą, jak w szalonej "Głowie" czy gitarowej "Polsce". Tymi numerami Krzysztof udowadnia, że ta heavy metalowa/hard rockowa zadziorność sprzed lat, choć wyparta przez alternatywne brzmienia, jeszcze gdzieś w jego trzewiach drzemie.

Jako tekściarz Krzysztof Zalewski ma sporo do powiedzenia. Podobnie, jak w przypadku "Zeliga", i na "Złocie" posługuje się niekiedy swobodnie stosowaną syntaktyką, prozodią, bawi się słowami, podobieństwami brzmieniowymi wyrazów ("Otu"). Jest oczywiście miejsce dla prostych, ale niebanalnych utworów o miłości, o ludzkich uczuciach (singlowa "Miłość, Miłość"), dla refleksji o własnej karierze ("Chłopiec"), ale także i dla spraw, które otaczają nas i dotykają na co dzień. Zalewski śpiewa, choć na szczęście nie wprost, o tym, jak co niektóre środowiska polityczne wypaczają umiłowanie własnego kraju ("Polsko") czy o uchodźcach. Przy udziale Michała Wiraszki z Much i Jacka Szymkiewicza z Pogodno, którzy razem z Krzysztofem tkali tekst "Uchodźcy", wokalista stara się na tę kwestię spojrzeć umiarkowanie.

Czy nowy album, jak może to sugerować tytuł, obsypie wokalistę złotem? Szczerze tego Krzysztofowi Zalewskiemu życzę. Myślę, że będzie łatwiej niż w przypadku "Zeliga", ponieważ "Złoto" jest krążkiem nieco łagodniejszym, przyjemniejszym, bardziej stonowanym, ale i nie do końca - miejsce dla czadowego grania również się na tym albumie znalazło. Z pewnością nowy album Zalewskiego przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie mieli problemu z polubieniem "Zeliga". Natomiast jeśli ktoś ma wciąż problem z faktem, iż wokalista nie ma już za wiele wspólnego z heavy metalem, będzie "Złotem" zapewne zawiedziony. ---Kamil Pietrzyk, rockmagazyn.pl

download (mp3 @VBR kbs):

yandex mediafire uloz.to gett

 

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Krzysztof Zalewski Sun, 11 Feb 2018 14:07:36 +0000
Krzysztof Zalewski – Zelig (2013) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/3995-krzysztof-zalewski/15178-krzysztof-zalewski-zelig-2013.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/3995-krzysztof-zalewski/15178-krzysztof-zalewski-zelig-2013.html Krzysztof Zalewski – Zelig (2013)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Jaśniej 	3:11
2 	Gatunek 	4:18
3 	Spaść 	3:39
4 	Ósemko 	4:04
5 	Folyn 	1:57
6 	Zboża 	4:33
7 	Rzek 	2:27
8 	Zimowy 	3:49
9 	Ry55 	3:44
10 	Her Majesty 	1:08

 

Płyta ukazuje się nakładem Kayax po 9 latach od debiutu ("Pistolet"). Zalef wygrał Idola w 2003, zaraz potem wydał płytę i... "zniknął". Przez ten czas jednak cały czas był obecny na scenie, rozwijał się, szlifował warsztat. Grał m. in. w zespole Nosowska oraz HEY, współtworzy Muchy i Japoto, gra z BRODKĄ, skomponował wraz z Budyniem piosenki do filmu Jeż Jerzy.

"Zelig" zawiera 10 piosenek, które są swego rodzaju pamiętnikiem z ostatniej dekady. Mimo, iż materiał oscyluje wokół tzw. muzyki rockowej, to przez wzgląd na skrajnie różne inspiracje i otwarte głowy twórców-wymyka się szufladom. Tak o płycie i jej autorze mówi Jacek 'Budyń' Szymkiewicz (Pogodno):

"Miałem przyjemność poznać pana Zalewskiego Krzysztofa pierwej jako zacnego kolegę i kompana w przygodach niebezpiecznie szalonych, a dopiero chwile pózniej, jako utalentowanego muzyka i wrazliwego autora i kompozytora. Ilość melodii i pomysłów na aranżacje tychże plus spontaniczny i bezwysiłkowy sposób przejawiania się tych melodii i pomysłów, nasuwały na myśl geniusz. Szczypta problemów osobowościowych i niezwykły życiorys dają mieszankę obok której nie mozna przejść obojętnie. I taka jest tez płyta "Zelig". W stu procentach dziecko pana Zalewskiego Krzysztofa nad ktorym cierpliwie i niecierpliwie pracował kilka lat, teraz trafia do rąk słuchaczy niosąc ze sobą narracje przepełnione miłością tęsknota odwaga nadzieja strachem i całym spektrum młodego serca spragnionego życia w każdej jego nieprzewidywalnej magnetycznej odsłonie."

Tytuł zaczerpnięty został z filmu "Zelig" Woddy'ego Allena gdzie Leonard Zelig (Allen) jest "człowiekiem - kameleonem", ma paranormalne zdolności adaptacyjne. Zelig, w zależności od osoby, w której towarzystwie przebywa, potrafi dostosować do niej swój wygląd i osobowość... Okładkę płyty natomiast stworzył Pan Roslaw Szaybo, autor wielu legendarnych okładek płyt polskich i światowych wykonawców, m. in. Judas Priest ("British Steel"), Simon & Garfunkel czy Krzysztofa Komedy ("Astigmatic") --- megastacja.net

p>download (mp3 @VBR kbs):

yandex mediafire uloz.to gett

 

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Krzysztof Zalewski Sat, 30 Nov 2013 16:29:05 +0000