Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://theblues-thatjazz.com/en/polish/3666.html Wed, 29 May 2024 20:01:25 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Lucja Prus - Lucja Prus (1981) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/3666-lucja-prus/20416-lucja-prus-lucja-prus-1981.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/3666-lucja-prus/20416-lucja-prus-lucja-prus-1981.html Łucja Prus - Łucja Prus (1981)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 Głupi Algo Gra
A2 Księżyc Nad Kościeliskiem
A3 Pan Chce Odsłonić Mi Swe Wnetrze
A4 Czas Rozpalić Piec
A5 Coś Nie Tak
A6 Kocia Muzyka

B1 O Kominiarzu Panu Stanisławie
B2 Zmęczona Miłość
B3 W Środku Ważnych Dat
B4 Chianti, Chianti
B5 Umówmy Się Na Stare Lata

Double Bass – Janusz Kozłowski (tracks: A1), Paweł Jarzębski
Drums – Janusz Stefański
Guitar – Janusz Strobel
Percussion – Wojciech Kowalewski, Zbigniew Kitliński (tracks: A1)
Piano, Conductor, Management [Music Director] – Włodzimierz Nahorny
Saxophone [Alto, Soprano] – Henryk Miśkiewicz
Vocals – Janusz Strobel (tracks: A4), Wojciech Młynarski (tracks: A2, B4), Łucja Prus
Zespół Instrumentalny P/D Włodzimierza Nahornego

 

Łucja Weronika Prus (ur. 25 maja 1942 w Białymstoku, zm. 3 lipca 2002 w Warszawie) – polska piosenkarka.Zadebiutowała w wieku 20 lat w pierwszej połowie lat 60. Znana jest głównie z licznych występów na polskiej estradzie oraz z tworzenia muzyki do filmów animowanych i fabularnych. Współpracowała z TVP przy produkcjach telewizyjnych i filmowych. Wylansowała takie popularne przeboje jak Dookoła noc się stała, Nic dwa razy, Twój portret, W żółtych płomieniach liści, Walc chopinowski, Tango z różą w zębach. Współpracowała m.in. z Włodzimierzem Nahornym, Jonaszem Koftą, Janem Wołkiem, Agnieszką Osiecką, Alicją Majewską, Jerzym Połomskim, zespołem Skaldowie. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Pierwszym mężem piosenkarki był kompozytor Andrzej Mundkowski. Małżeństwo rozpadło się, a Prus poślubiła Ryszarda Kozicza, menadżera m.in. zespołu Skaldowie, z tego związku miała córkę, Julię.

Zmarła na raka piersi. Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 15D) w Warszawie. Wielokrotnie uhonorowana na Festiwalu w Opolu. Za zasługi dla kultury została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Od 2009 roku w Białymstoku corocznie odbywa się Festiwal Piosenki Literackiej “W żółtych płomieniach liści” im. Łucji Prus. --- lapinede.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea ge.tt

 

back

 

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Lucja Prus Tue, 27 Sep 2016 14:10:54 +0000
Lucja Prus - Nic Dwa Razy – Zlota Kolekcja (1999) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/3666-lucja-prus/14016-lucja-prus-nic-dwa-razy--zlota-kolekcja-1999.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/3666-lucja-prus/14016-lucja-prus-nic-dwa-razy--zlota-kolekcja-1999.html Łucja Prus - Nic Dwa Razy – Złota Kolekcja (1999)


1.   Nic dwa razy (A. Mundkowski - W. Szymborska)
2.   Jawność (A. Mundkowski - W. Szymborska)
3.   Szedł chłopiec ze swoją dziewczyną (M. Małecki - W. Shakespeare, tł. Cz. Miłosz)
4.   Walc szczęście (A. Lauro - J. Kofta)
5.   Powiem jak umiem (W. Nahorny - Trojak-Szmitowa)
6.   Czas rozpalić piec [duet z J. Stroblem] (W. Nahorny - J. Wołek)
7.   Pan chce odsłonić mi swe wnętrze (A. Sławiński - J. Przybora)
8.   Chianti, chianti [duet z W. Młynarskim] (W.Nahorny - W. Młynarski)
9.   Tango z różą w zębach (W. Nahorny - J. Kofta)
10. Nie mam woli do zamęścia (A. Sławiński - A. Kreczmar)
11. Ach nie mnie jednej (A. Sławiński - A. Osiecka)
12. Pod śliwką (A. Zieliński - A. Borowa)
13. Księżyc nad Kościeliskiem [duet z W. Młynarskim] (W. Nahorny - W. Młynarski)
14. Twój portret (W. Nahorny - J. Kofta)
15. Chanson Triste (P. Czajkowski - W. Szymborska)
16. Umówmy się na stare lata (J. Wasowski - A. Borowa)
17. Zmęczona miłość (Z. Namysłowski - J. Wołek)
18. Dwoje ludzieńków (A. Zieliński - B. Leśmian)
19. Dookoła noc się stała (A. Sławiński - A. Osiecka)
20. Kocham się w poecie (Z. Namysłowski - W. Młynarski)
21. W żółtych płomieniach liści (A. Zieliński - A. Osiecka)

 

Szczyt kariery Łucji Prus przypadł na lata siedemdziesiąte - czasy, w których poezja śpiewana niepodzielnie królowała na opolskim festiwalu. Nazwisko piosenkarki nie było jednak wymieniane w jednym ciągu z Rodowicz, Jantar czy Sipińską. Tworzyła i istniała w pewnej niszy, gdzie dla słuchaczy ważniejszy od skocznej, porywającej tłumy muzyki, był przede wszystkim tekst; dość często zaczerpnięty ze skarbnic polskich poetów. Z ponad dwustu nagrań Łucji Prus dostępnych w archiwach polskiego radia na płycie zawarto dwadzieścia jeden najbardziej znanych i najciekawszych. Możemy marzyć, wsłuchując się w przypowieść o diable i aniele, którzy "w piekle zgotowali sobie wlasny raj"("Pod śliwką"); pospacerować w górach po skrzypiącym mostku,patrzeć na księżyc wiecznie drwiący z ludzkiej naiwności ("Księżyc nad Kościeliskiem").Przyglądamy się również oporom młodej dzierlatki lekceważącej konwenanse("Nie mam woli do zamęścia").Mimo że nurt,jaki reprezentowała Łucja Prus zdecydowanie nie jest piosenką aktorską, dostrzec można, że każda kompozycja stanowi odrębną kreację, odrębną rolę odgrywaną w magicznym świecie, gdzie króluje prostota słowa i wrażliwość. Najprostsze dzieła zazwyczaj bywają najpiękniejsze, tak jak "Twój portret" czy "W żółtych płomieniach liści". To dwa utwory, które można już dzisiaj nazwać evergreenami na skalę światową. Gdy Łucja śpiewa, że "dookoła noc się stała..." ogarnia mnie smutek. Noc stała się pięć lat temu, gdy artystka odeszła do miejsca, gdzie nie dochodzą żadne listy. Mam tylko nadzieję, że kiedyś uda mi sie ją spotkać i podziękować za to, że dzięki jej twórczości życie boli trochę mniej. Pozostaje jeszcze wiara, że ktoś wypełni lukę po Królowej Polskiej Poezji Śpiewanej. Myślę,że Łucja wstawi sie w tej sprawie, gdzie trzeba...Dla nadwrażliwców rzecz konieczna! ---Adam Morawski, merlin.pl

download:  uploaded 4shared ziddu anonfiles sugarsync mediafire hostuje gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluesever) Lucja Prus Sat, 27 Apr 2013 16:04:38 +0000