Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293.html Wed, 22 May 2024 16:57:06 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Kult - Jarocin 20 lipca 2008 http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/13497-kult-jarocin-20-lipca-2008.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/13497-kult-jarocin-20-lipca-2008.html Kult - Jarocin 20 lipca 2008

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.

Set List:

Hej, czy nie wiecie
Kocham Cię, a miłością swoją
Gdy nie ma dzieci
Ręce do góry
Na zachód!
Poznaj swój raj
Czarne słońca
Dziewczyna bez zęba na przedzie
Goopya peezda
TDK kaseta
Generał Ferreira / Rząd oficjalny
Lewe lewe loff
The Passenger
(Iggy Pop cover)
Parada wspomnień
The House of the Rising Sun
(The Animals cover)
Arahja
Celina
Oni chcą ciebie
Tan
Piosenka młodych wioślarzy
Patrz!
Niejeden
Wódka
Młodzi warszawiacy
Wspaniała nowina
Brooklyńska Rada Żydów
Baranek
Zegarmistrz światła(Tadeusz Woźniak cover)
Encore:
Polska
Konsument
Po co wolność
Krew Boga
Encore 2:
Sowieci

Skład zespołu

  Kazimierz Staszewski – teksty, śpiew, saksofony, sampler 
  Piotr Morawiec – gitary, banjo 
  Janusz Grudziński – instrumenty klawiszowe, gitary, wiolonczela, wibrafon
  Ireneusz Wereński – gitara basowa 
  Tomasz Goehs – perkusja, instr. perkusyjne 
  Janusz Zdunek – trąbka 
  Tomasz Glazik – saksofon tenorowy 
  Wojciech Jabłoński – gitary 
  Jarosław Ważny – puzon

 

„Idzie nowe!” chciałoby się zakrzyknąć patrząc na skład jarocińskiego Festiwalu w 2008 roku. Poza artystami mającymi na koncie występy w Jarocinie takimi jak Kasia Nosowska (specjalny występ z chórem) czy Kazik Staszewski z Kultem, na festiwalu pojawiła się śmietanka międzynarodowej alternatywnej sceny. Doskonały, energetyczny koncert dała formacja Asian Dub Foundation, fanów Suede zachycił melancholijny Brett Anderson, do tańca porwało młode trio The Subways. Niezapomnianym wydarzeniem był także koncert legendy awangardy – Petera Murphy z grupy Bauhaus. Zagraniczny skład uzupełniała grupa Blood Red Shoes. Dla wielu uczestników festiwalu najlepszym koncertem okazał się występ Renaty Przemyk, choć fani Grabaża do dziś utrzymują, że to jego projekt Zakazane Piosenki stanowił o wyjątkowości festiwalu w 2008 roku. Nie zawiódł reaktywowany Kryzys, próbkę umiejętności dała także młoda polska scena reprezentowana godnie przez takie kapele jak Muchy, Orchid czy Poise Rite. --- jarocinfestiwal.pl

download:

uploaded:  CD1 CD2

gett:  CD1 CD2

4shared:  CD1 CD2

ziddu:  CD1 CD2

divshare:  CD1 CD2

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Thu, 17 Jan 2013 17:20:22 +0000
Kult - Karinga - Hurra! Suplement (2010) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/4082-kult-karinga-hurra-suplement-2010.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/4082-kult-karinga-hurra-suplement-2010.html Kult - Karinga - Hurra! Suplement (2010)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Karinga (z albumu)
02. Karinga (w wersji z inną solówką)
03. I ja ją
04. Nastały czasy miłości
05. Kazimierz po dziadku Staszewski
06. Gdy spadnie śnieg
07. Party jednoosobowe
08. Mój Bóg pali się
09. Kiedy ucichną działa
już (ze zmienioną środkową partią instrumentalną)
Skład: Janusz Grudziński - organy, instrumenty klawiszowe Tomasz Goehs - perkusja Tomasz Glazik - saksofony Wojciech Jabłoński - gitary, instrumenty perkusyjne, głos Piotr Morawiec - gitary Kazik Staszewski - głos Jarosław Ważny - puzon Ireneusz Wereński - gitara basowa Janusz Zdunek - trąbka

 

Nie od dziś wiadomo, że Kazik (po dziadku Staszewski) wyjątkowo płodnym artystą jest. Nic zatem dziwnego, że stosunkowo krótko po premierze pełnowymiarowej płyty "Hurra!", trafił do sklepów mini album z sześcioma utworami, które zostały zarejestrowane podczas tamtej sesji, ale nie zmieściły się na regularnej płycie. Do tego materiału dorzucono dwie wersji "Karingi" oraz "Kiedy ucichną działa już" i tak oto narodził się recenzowany suplement.

Broń Boże nie należy jednak traktować tego wydawnictwa jako zestawu odrzutów. Szczerze mówiąc, trudno zrozumieć dlaczego niektóre z zamieszczonych tu utworów nie znalazły się na "Hurra!". "Party jednoosobowe", "Mój Bóg pali się" i "Nastały czasy miłości" byłyby ozdobą tamtego - i tak przecież bardzo dobrego - krążka. Dobrze się stało, że teraz ujrzały światło dzienne...

W kompozycjach z suplementu lider Kultu potwierdza również wysoką formę w roli tekściarza. Zarówno kiedy drwi sobie z rządów panującej nam obecnie "partii miłości", jak i z samego siebie oraz kariery zespołu, któremu od trzech dekad przewodzi ("Kazimierz po dziadku Staszewski"). Także słowa kawałka "Party jednoosobowe" należą do najlepszych w jego dorobku (tytułowe party to bynajmniej nie impreza w potocznym znaczeniu...).

Po prostu: mus dla fanów Kultu. --- Robert Dłucik, rockarea.eu

download:  uploaded 4shared mediafire ziddu divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Mon, 29 Mar 2010 15:28:44 +0000
Kult - Kaseta (1989) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7074-kult-kaseta-1989.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7074-kult-kaseta-1989.html Kult - Kaseta (1989)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Oni chcą ciebie
2. Londyn
3. Kwaska
4. Fali
5. Dzieci wiedzą lepiej
6. Jaką cenę możesz zapłacić    play
7. Tut
8. Czekając na królestwo J.H.W.H.
9. Po co wolność          play
10. Lipcowy poranek

Wykonawcy 
* Kazik Staszewski – śpiew
* Janusz Grudziński – instrumenty klawiszowe, gitara elektryczna
* Ireneusz Wereński – gitara basowa
* Rafał Kwaśniewski – gitara prowadząca, przyśpiewki
* Piotr Falkowski – perkusja, gitara elektryczna, przyśpiewki
oraz gościnnie:
* Krzysztof Banasik – waltornia[2]
* Paweł Jordan – saksofon
* Roman Kozak – puzon
* Robert Sadowski – gitara

 

Kaseta – album zespołu Kult, wydany w 1989 roku. Zdecydowanie rockowy, z wyraziście naznaczoną sekcją rytmiczną i partiami gitary prowadzącej, zagranej przez Rafała Kwaśniewskiego. W tekstach Kazik często wraca do tematu swojego pobytu w Londynie (Oni chcą ciebie, Londyn). Najbardziej rozpoznawalne piosenki z tego albumu to Po co wolność i Czekając na królestwo J.H.W.H.. W 1995 roku S.P. Records wydaje wznowienia albumu na kasecie i po raz pierwszy na płycie kompaktowej, na której specjalnie dograno bonusowy utwór - cover Lipcowy poranek (July Morning Kena Hensleya).

download:  uploaded ziddu gett 4shared divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Sun, 10 Oct 2010 10:37:06 +0000
Kult – 45-89 [1990] http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7063-kult-45-89-1990.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7063-kult-45-89-1990.html Kult – 45-89 [1990]

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. 45-89
02. Komuna Mentalna
03. Studenci
04. Wysłannik
05. Totalna Militaryzacja  play
06. Angelo Jacopucci
07. Brasil         play
08. Your Eyes
09. U Wish U Were

Skład :
Kazik Staszewski - sample, saksofon, śpiew
Janusz Grudziński - instrumenty klawiszowe, gitara
Ireneusz Wereński - gitara basowa
Piotr Morawiec - gitara
 Mariusz Majewski - perkusja
oraz gościnnie:
 Sławomir Pietrzak - gitary

 

45-89 – album Kultu, wydany w 1990 roku. Piosenka tytułowa nawiązywała do upadku komunizmu w Polsce i powstała z sampli oraz fragmentów przemówień partyjnych dygnitarzy. Został do niej nakręcony klip oraz wydany promocyjny split singiel na 7" winylu. Część materiału jest śpiewana po angielsku, co nie wpłynęło korzystnie na odbiór płyty [potrzebne źródło]. W 1998 ukazały się wznowienia (CD i kaset) wydane przez S.P. Records.

Kult zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80. duży wpływ na ich teksty miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią (jeden z członków zespołu – Piotr Wieteska – był Świadkiem Jehowy). Utwory Kultu uderzały w "system" rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90. Kult równie ostro rozprawiał się z nowym "systemem" opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.

download:   uploaded ziddu gett 4shared divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Sat, 09 Oct 2010 12:27:33 +0000
Kult – Hurra! (2009) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/529-hurra09.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/529-hurra09.html Kult – Hurra! (2009)


1. Maria ma syna
2. Amnezja
3. Idiota stad 
4. Nowe tempa
5. Marysia 
6. Nie mamy szans 
7. Kiedy ucichna dziala juz
8. My chcemy trzymac w garsci swiat
9. Skazani
10. Jutro wszystko zmieni sie
11. To nie jest kraj moich snow
12. Podejdz tu prosze
13. Chodzcie chlopaki
14. Gigantyczna koncentracja
15.Karinga

Muzycy:
  Kazik Staszewski – śpiew
  Janusz Grudziński – organy, instrumenty klawiszowe
  Tomasz Goehs – perkusja
  Tomasz Glazik – saksofon
  Wojciech Jabłoński – gitara, banjo, instrumenty perkusyjne
  Piotr Morawiec – gitara
  Jarosław Ważny – puzon
  Ireneusz Wereński – gitara basowa
  Janusz Zdunek – trąbka

 

Niespełna cztery lata - tyle czasu fani Kultu musieli czekać na premierę kolejnej, po Poligono Industrial, płyty. Czy to długo, czy też nie, zależy tylko i wyłącznie od punktu widzenia, ale jedno jest pewne - cztery lata wystarczą, aby maksymalnie wyostrzyć apetyty wszystkich sympatyków założonego w Warszawie zespołu. Czy warto było czekać?

Krążek otwiera utwór "Maria Ma Syna". Trzeba przyznać, że od pierwszych taktów słychać "kultowy" styl, ale mimo to kawałek wzbudził we mnie mieszane uczucia. Początek jest energiczny, jednak tekst Kazikowi udał się średnio, a i refren jakiś taki... niechwytliwy? W każdym razie, po odsłuchaniu "jedynki" miałem pewne obawy. Obawy, które na całe szczęście zostały szybko rozwiane za sprawą tego, z czym mamy do czynienia dalej. Bo na Hurra! słyszymy Kult w pełni formy, przypominający, w moim odczuciu, ten z lat dziewięćdziesiątych. "Amnezja", czyli utwór numer dwa na płycie, kojarzy się z "Paradą Wspomnień", i podobnie jak ona pokazuje, że chłopaki potrafią zagrać utwór z przysłowiowym "powerem" i świetnym tekstem, wywołującym uśmiech na myśl o czasach, których zapewne wielu fanów Kultu, wliczając mnie, nie pamięta. Równie pozytywne uczucia wzbudzają "Idiota Stąd" czy, pomimo ostrego miejscami przekazu, "Chodźcie Chłopaki". A skoro jesteśmy już w temacie przekazu - na płycie nie mogło zabraknąć kawałków mówiących o rzeczach, które zdecydowanie nie należą do przyjemnych. Mamy świetne "Kiedy Ucichną Działa Już" (moim zdaniem najlepszy, obok "Amnezji", utwór z Hurra!), "To Nie Kraj Moich Snów", "Nie Mamy Szans" lub też opowiadający o tym, jak z upływem czasu miłość zanika, a życie z drugą osobą staje się rutyną "Skazani". Kazik, śpiewając o poważnych sprawach, jak zwykle pokazuje klasę. Nie będę rozpisywał się na temat każdej piosenki z osobna, ale bez wątpienia wszystkie są warte przesłuchania, nie mamy tutaj do czynienia z żadnymi "zapychaczami", chociaż niektóre kawałki, w mojej opinii, są nieco słabsze. Całość prezentuje jednak bardzo wysoki poziom, a że zespół składający się z dziewięciu muzyków ma dość duże pole do popisu, możemy posłuchać zarówno świetnej sekcji dętej, jak i "dających kopa" gitar. Ale przecież do tego Kult zdążył już nas przyzwyczaić. Płytę zamyka ponadośmiominutowa kompozycja, zawierająca przemyślenia autora na temat wiary, będąc przy tym, pomimo swojej długości, całkiem przyjemna w odbiorze.

Podsumowując - tak, warto było czekać. "Hurra!" jest bardzo dobrą płytą jednego z najlepszych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Udowadnia, że grupa wciąż jest w dobrej kondycji, i bez wątpienia warto uzupełnić swoja kolekcję o ostatnie dzieło Kultu. ---Szalony, limiter.com.pl

download:  uploaded ziddu gett 4shared divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Wed, 14 Oct 2009 16:20:04 +0000
Kult – Kult (1986) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7083-kult-kult-1986.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7083-kult-kult-1986.html Kult – Kult (1986)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01 Kult - Wspaniała nowina
02 Kult - Zabierz mu wszystko
03 Kult - Krew boga
04 Kult - Mędracy
05 Kult - Religia wielkiego Babilonu
06 Kult - Posłuchaj, to do ciebie   play
07 Kult - 1932 - Berlin        play
08 Kult - Konsument
09 Kult - Odnawianie restauracji
10 Kult - Udana transakcja
11 Kult - O Ani
12 Kult – Dom wschodzącego słońca

Skład:
Kazik Staszewski – saksofon , śpiew
Janusz Grudziński – gitara, instrumenty klawiszowe
Ireneusz Wereński – gitara basowa
Paweł Szanajca – saksofon
Tadeusz Kisieliński – perkusja

 

Debiutancki (i coraz trudniej dostępny!) album zespołu KULT, wydany w roku 1986 przez firmę Polton. Zamiast znanych, odrzuconych przez cenzurę koncertowych utworów zespołu, zespół zamieścił piosenki traktujące o religii (największy wówczas przebój KULTU - Krew Boga, ale także Mędracy, Zabierz mu wszystko, Religia Wielkiego Babilonu), o miłości (O Ani, zaprojektowane jako suplement do znanego z singla Do Ani), czy kontaktach międzyludzkich (Posłuchaj, to do Ciebie). Akcent polityczny, ogólnie został podjęty w utworze Wspaniała nowina, gdzie mowa o bezsensownej (Socjalista nie zwycięży faszysty, faszysta - socjalisty, a Japonia nie zwycięży Rosji, a Rosja - Japonii) walce o władzę, prowadzącej do rozlewu krwi. Płytę promował przebój Krew Boga, który dotarł na szczyt Listy Przebojów Trójki, a piosenkę Konsument Kazik przerabiał jeszcze 8 lat później z zespołem Acid Drinkers.

download:  uploaded ziddu gett 4shared divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Mon, 11 Oct 2010 11:45:08 +0000
Kult – Ostateczny Krach Systemu Korporacji (1999) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/14611-kult--ostateczny-krach-systemu-korporacji-1999.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/14611-kult--ostateczny-krach-systemu-korporacji-1999.html Kult – Ostateczny Krach Systemu Korporacji (1999)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Goopya peezda    
2. Lewy czerwcowy    
3. Grzesznik    
4. Gdy nie ma dzieci    
5. Z archiwum polskiego jazzu    
6. 3 gwiazdy    
7. Poznaj swój raj    
8. Dziewczyna bez zęba na przedzie    
9. Kto wie    
10. Fever, fever, fever    
11. Jatne    
12. Ja wiem to    
13. Kto śmie traktować Cię źle    
14. Idź przodem    
15. Krew jak śnieg    
16. Komu bije dzwon

Musicians:
  Kazik Staszewski - sampler, sax, vocals
  Janusz Grudziński - keyboards, acoustic guitar
  Irek Wereński - bass
  Krzysztof Banasik – electric guitar, horn, bells
  Andrzej Szymańczak - drums, percussion
+
  Sebastian Filiks - skretch
  Janusz Zdunek - trumpet

 

This is Polish anarchist punk industrial metal with an avant-garde jazz and angry hip-hop edge that flirts with polkas, postmodern pop, and sophisticated psychedelia. Now, if you are thinking an updated Plastic People of the Universe from what used to be Czechoslovakia, you have a slim idea, but that's not really it. Of course, Kult's musical mélange may be the only kind of blend like this coming out of Warsaw, but who cares -- it's more original in its blend of styles than anything that comes out of America without exception. And to top that off, that's not all they can do; they can play messed-up pop music that is worthy of Mano Negra or Les Negresses Verte as well, or perhaps even Cafe Tacuba from Mexico. For Kult, no music is off limits, and any means of expression is valid so long as it gets the message across, and that message, in many incarnations, is clear: life is boring and ruled by death when lived under the shadow of a corporately dictated map for pleasure, happiness, and spirituality. Horns that play everything from post-Albert Ayler scree to oompah lines to accent the backbeat to crunching guitars that play in overdrive and melodies that are so futuristic they haven't been uttered before, as well as arcane folk song frameworks, are accompanied by a scratching turntable and synthesizers, you tell me what you make of it. I won't discriminate the songs because all of them are so poignant and full of irony they fit together like a manifesto. This is for the adventurous only, but it is phenomenal. When is the last time you can say you heard anything really new in popular music? This is new. ---Thom Jurek, Rovi

 

Ostatni album Kultu, z którego wszystkie utwory znam po tytule, mniej (lub) więcej znam tekst i który słucham od początku do końca bez żadnego wysiłku, zmęczenia czy zażenowania. OKSK jest chyba najbardziej rozstrzelonym stylistycznie dziełem w dorobku zespołu. Brakuje tu chyba tylko muzyki sakralnej i country. Już na starcie dostajemy obuchem w łeb. Skrecze, gitary jak w jakiejś ciężkiej kapeli metalowej. Takiego wejścia Kult wcześniej (ani później) nie miał. Z grubej rury (po robiącym pozory fajnym i spokojnym intro) dają jeszcze w “Poznaj Swój Raj” i “Ja Wiem To”. A poza tym co? 4 single, wśród nich chyba najbardziej rozpoznawalny utwór grupy czyli “Gdy Nie Ma Dzieci” i genialna “Dziewczyna Bez Zęba Na Przedzie”. A żeby cały czas nie było tak ciężko i poważnie to dostajemy 2, no w sumie 3 kawałki z jajem: “Fever, Fever, Fever”, “Jatne” (świetny pod względem muzycznym) i “Idź Przodem”. Moim zdaniem od poziomu odstają trochę “Z Archiwum Polskiego Jazzu” i “3 Gwiazdy”. Jakby ich nie było to by OKSK wiele na tym nie stracił a byłoby troszkę krócej bo te 76 minut muzyki to trochę dużo. Tekstowo OKSK przedstawia się dobrze, nie ma śpiewania byleby rym był (a czasami Kazikowi to się zdarza). Duże wrażenie robi “Komu Bije Dzwon” nagrany dla Szczoty oraz “Kto Wie” – specyficzny utwór, ma w sobie to coś co sprawia, że chce się go słuchać (chociaż ciężko opisać czym owe “coś” jest:), jest tajemniczy, bardzo ciekawy muzycznie. Moja przygoda z Kultem zaczęła się od “Gdy Nie Ma Dzieci” właśnie. Lato, 1998 rok, 13 lat na moim liczniku, wczasy z rodzicami na Kaszubach, chyba wszystkie stacje radiowe piłowały ten kawałek. Kilka miesięcy później przesłuchałem cały album u kuzyna i okazało się, że OKSK ma znacznie więcej ciekawszych rzeczy do zaoferowania. Wstyd tej płyty nie znać. Kult w świetnej formie. --- rolowy.wordpress.com

download:   uploaded anonfiles mega 4shared mixturecloud yandex mediafire ziddu

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Sun, 18 Aug 2013 15:55:40 +0000
Kult – Posluchaj To Do Ciebie (1987) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/530-todociebie.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/530-todociebie.html Kult – Posluchaj To Do Ciebie (1987)


1. Piosenka mlodych wioslarzy
2. Piloci
3. Do Ani
4. Polska
5. Babilon
6. Taniec wielki
7. Wodka
8. Hej, czy nie wiecie
9. Post
10. Kult
11. Totalna stabilizacja
12. Narodzeni na nowo
13. Umarl moj wrog
14. Elektryczne nozyce
15. Spokojnie
16. Rozmyslania wychowanka
17. (Gdziekolwiek ide) z toba chce isc
18. Wodka II
Muzycy: Kazik Staszewski – saksofon, programowanie perkusji, instrumenty klawiszowe, śpiew Janusz Grudziński – gitara, instrumenty klawiszowe, wiolonczela, śpiew Ireneusz Wereński – gitara basowa Paweł Szanajca – saksofon Tadeusz Kisieliński – perkusja + Kostek Joriadis – trąbka, kongi, cow-bells, instrumenty klawiszowe Jacek Kufirski – programowanie perkusji, gitara

 

Drugie wydawnictwo zespołu Kazika Staszewskiego. Zawiera takie utwory jak "Wódka", czy "Hej, czy nie wiecie". Na albumie znajduje się również jedna piosenka w języku angielskim, choć tytuł jest zapisany po polsku - "Gdziekolwiek idę, z tobą chcę iść".

Na płycie są m.in ballady rockowe i to takie, jakich po Kaziku trudno się było spodziewać. A wiele było deklaracji zespołu dotyczących tego, że nie umieją grać. Warto rzucić uchem na te ballady, a wśród nich "Umarł Mój Wróg" - przewrotna piosenka, w której mnóstwo kontrargumentów dla tych, którzy uważają, że współczesny rock to kolokwialne teksty o prawdach objawionych, tyle, że podane w sposób szokujący.

W swoich dążeniach do "surowości" brzmienia albo programowo założonej abnegacji, saksofony Kultu brzmią jak w afrykańskich zespołach spod znaku Osibisy. I te różne dodatki. A to dziecko coś powie, a to "scratch" rodem z czarnej dyskoteki. Świetny klimat.

W 1992 pojawiła się reedycja CD, na której dodano utwory z singla "Piloci / Do Ani", "Piosenkę młodych wioślarzy" ze składanki Tonpressu, utwory odrzucone w 1987 roku przez cenzurę i inną wersja "Wódki". Do utworów "Piosenka młodych wioślarzy" i "Polska" stworzono teledyski. Okładkę płyty zaprojektował Piotr Mateńko wraz z Piotrem Zambrowiczem. --- muzyka.wp.pl

download:  uploaded ziddu gett 4shared divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Wed, 14 Oct 2009 16:23:02 +0000
Kult – Spokojnie (1988) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7078-kult-spokojnie-1988.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7078-kult-spokojnie-1988.html Kult – Spokojnie (1988)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Patrz! • 03:11  play
2. Arahja • 03:40
3. Jeźdźcy • 05:50  play
4. Axe • 04:56
5. Do Ani • 05:15
6. Niejeden • 04:21
7. Landy • 04:11
8. Jan • 12:14
9. Wstać • 01:47

Skład:
* Kazik Staszewski – śpiew
* Janusz Grudziński – gitara, syntezator, wibrafon
* Ireneusz Wereński – gitara basowa
* Paweł Szanajca – saksofon
* Krzysztof Banasik – waltornia, trąbka, kontrabas
* Tadeusz Kisieliński – perkusja
oraz gościnnie:
* Marek Jaszczur – harmonijka ustna
* Sławomir Pietrzak – gitara elektryczna
* Jerzy Pomianowski – tabla

 

Gdy Kult przygotowywał materiał na tą płytę okazało się, ze musi zmienić nieco swój system pracy. Na dwóch pierwszych płytach znalazły się bowiem utwory skomponowane podczas prób w latach 1982-85 r. Natomiast podczas pracy nad "Spokojnie" okazało się, że zapas niewydanych utworów jest coraz mniejszy - i, że trzeba skomponować nowe piosenki... Grupa podeszła do tego zadania ambitnie. Muzycy postanowili zmienić nieco kierunek artystycznych poszukiwań zespołu - wcześniej był grupą nowofalową, teraz zaczęli romansować z psychodelią lat 60...Efekty były ciekawe.

Po raz pierwszy nowe utwory przedstawiono w 1987 r. na festiwalu Róbrege. Koncert rozpoczął się coverem utworu " We Gotta Out of This Place" The Animals i trwał godzinę. Publiczność reagowała na nowe kompozycje dość entuzjastycznie. Kilka miesięcy później grupa weszła do studia "Giełda" w Poznaniu i zarejestrowała je... Kazik Staszewski zaczął wtedy interesować się sprawami brzmieniowymi. Przed wejściem do studia długo rozmawiał z Robertem Brylewskim na temat nowoczesnych metod realizacji dźwięku. Bryl doradził Kazikowi kilka rozwiązań, które później został wykorzystane podczas realizacji "Spokojnie". Grupie pomógł też realizator dźwięku - Piotr Madziar. Sprawiło to, iż brzmienie "Spokojnie" do dziś niewiele się zestarzało. ---Adas, forum.80s.pl

download:  uploaded ziddu gett 4shared divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Sun, 10 Oct 2010 13:40:54 +0000
Kult – Tan (1989) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7072-kult-tan-1989.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/293-kult/7072-kult-tan-1989.html Kult – Tan (1989)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Ambitni piloci
 2. Waeren
 3. Konsument
 4. Mieszkam w Polsce
 5. TDK kaseta
 6. Drugie elektryczne nożyce
 7. Arahja
 8. Tabako       play
 9. Modzi Warszawiacy  play

Kazik Staszewski - saksofon, śpiew
Janusz Grudziński - instrumenty klawiszowe, gitara
Irek Wereński - gitara basowa
Paweł Szanajca - saksofon
Krzysztof Banasik - waltornia
Piotr Falkowski - perkusja
oraz gościnnie:
Sławomir Pietrzak - gitara
Paweł Jordan - saksofon
I. C. Radulescu

 

"Tan" to koncertowy album zespołu, wydany w 1989 roku na płycie winylowej i kasecie, a 2 lata później również na CD. Nagrania dokonano podczas koncertów w klubie Remont w Warszawie 1 i 2 sierpnia 1988 roku; jeszcze przed dołączeniem do zespołu Rafała Kwaśniewskiego i wydaniem albumu "Kaseta".

Na wydawnictwie usłyszeć można między innymi utwory "Polska" oraz klasyczną już pozycję "Arahja". Na sierpniowych koncertach obok Kazika Staszewskiego w składzie Kultu pojawili się Janusz Grudziński (instrumenty klawiszowe i gitara), Irek Wereński (bas), Paweł Szanajca (saksofon), Krzysztof Banasik (waltornia) oraz Piotr Falkowski (perkusja). Gościnnie usłyszymy Sławomira Pietrzaka na gitarze, Pawła Jordana (saksofon) oraz I. C. Radulescu. ---muzyka.wp.pl

download:  uploaded ziddu gett 4shared divshare

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Kult Sun, 10 Oct 2010 09:22:02 +0000