Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619.html Sun, 04 Jun 2023 12:57:20 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Zakopower - Drugie pół (2015) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/23802-zakopower-drugie-po-2015.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/23802-zakopower-drugie-po-2015.html Zakopower - Drugie pół (2015)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Tak ma być
2. Powrót
3. Drugie Pół
4. Niecoś
5. Święty Stan
6. Rocznice
7. Tata
8. Rejna
9. Schron
10. Pomnik Nieznanego
11. Siwa Mgła
12. Rachunek
13. Udomowieni 

Sebastian Karpiel - Bułecka - violin, vocals
Józef Chyc - backing vocals, viola
Tomasz Krawczyk - guitar
Bartłomiej Kudasik - backing vocals, cello, violin
Łukasz Moskal - drums, percussion
Piotr Rychlec "Falko" - percussion, whistle
Wojciech Topa - backing vocals, violin
Michał Trąbski -bass 
Dominik Trębski - flugelhorn, trumpet, vocals, horn 

 

„Drugie pół” to czwarty studyjny album Zakopower i czwarty nagrany wspólnie z producentem i kompozytorem Mateuszem Pospieszalskim. Zawsze u podstaw twórczości zespołu były ich góralskie korzenie. Tym razem oprócz podhalańskiej kultury dużą inspiracją dla muzyków była także bogata tradycja polskiej piosenki. W utworach takich jak „Drugie Pół“, „Rejna“, czy „Pomnik Nieznanego“ słychać echa przebojów sprzed lat, evergreenów, które królowały na festiwalach w Opolu czy w Sopocie latach 60. I 70. Ta płyta to hołd dla tych, nie tak znowu odległych, czasów, gdy Artystom na scenie towarzyszyła orkiestra, kompozycje oparte były na pięknych melodiach a aranżacje miały rzadko spotykany dzisiaj rozmach. Muzyka Podhala miała ogromny wpływ zarówno na twórców muzyki poważnej (Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar) jak i artystów popowych (bracia Zielińscy), piosenki Zakopower to dowód na to, że ta inspiracja jest wciąż żywa…

Pierwsze dźwięki zdradzają, że do nagrania nowego materiału zespół Zakopower nie ograniczył się jedynie do swojego stałego składu (kwartet góralski, perkusja, gitara, bas, trąbka, klawisz). Sebastian Karpiel-Bułecka zaprosił do współpracy swoich kolegów z Atom String Quartet. Do studia weszli w poszerzonym składzie, jako Atom String Orchestra. To oni odpowiedzialni są za piękne, szerokie, budujące nastrój brzmienie klasycznych smyków.

Zmian, w porównaniu do albumu „Boso” jest więcej. Podstawowa to klimat, jaki wyłania się z tekstów. W „Boso” dominowało przemijanie, by nie powiedzieć odchodzenie. Piosenka „Tak ma być“ wprowadza nas do nowej płyty zupełnie innym przesłaniem: „tu jest tak, jak ma być, i ma być tak, jak jest … póki miłość jest w nas”. Za teksty niezmiennie odpowiadają Bartek Kudasik i Sebastian Karpiel-Bułecka.

Delikatnie zmienia się również brzmienie nowego albumu, poza wspomnianą orkiestrą usłyszymy więcej akustycznych instrumentów. Do podstawy, czyli góralskich smyków, dołączają akustyczne gitara i bas.

Piosenki, co słychać w singlowym „Tak ma być” w dużej mierze oparte są na partiach chóralnych. Chóry, które zazwyczaj tworzą Bartek Kudasik, Wojtek Topa i Józek Chyc, rozbudowane są o żeńskie, góralskie głosy Bodzi Kudasik i Gośki Dzierzęgi. Wspierają ich dodatkowo Mateusz Pospieszalski i Dominik Trębski.

Album z pewnością usatysfakcjonuje licznych fanów Zakopower – zespół nagrał piękne melodyjne piosenki, z mądrymi tekstami. Muzycznie, w porównaniu do wcześniejszych albumów, jest sporo zmian, ale cały czas słychać skąd ten zespół się wywodzi. Album jest bardzo ciekawie i ekologicznie wydany. Opakowanie to zwykły karton makulaturowy uszlachetniony odciśniętą złotą folią na froncie o tyle okładki. ---empik.com

download (mp3 @ kbs):

yandex mediafire ulozto cloudmailru gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Zakopower Mon, 16 Jul 2018 12:56:36 +0000
Zakopower - Music hal (2005) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/19525-zakopower-music-hal-2005.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/19525-zakopower-music-hal-2005.html Zakopower - Music hal (2005)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Kiebyś Ty 		 
2. Poziom Adrenaliny 	 
3. Ballada o Józku 	 
4. Krapka soli 	 
5. Zol miłości 	 
6. Siadoj z nami 	 
7. Milczenie owiec 	 
8. Obidi Maju 	 
9. Kiedy se póde 	 
10. Kac 		 
11. Ramala 		 
12. Pozdrowienie

Sebastian Karpiel Bułecka - głos, skrzypce
Bartek Kudasik - głos, altówka;
Wojciech Topa - głos, skrzypce;
Józef Chyc - głos, basy podhalańskie;
Piotr „Falko” Rychlec - instrumenty klawiszowe;
Łukasz Moskal - głos, perkusja;
Michał Trąbski - gitara basowa

 

Do tej pory zespół zaprezentował się publiczności grając tradycyjną muzykę podhalańską. Zdobył też uznanie znawców muzyki ludowej (pierwsze nagrody na festiwalach folkloru w Kazimierzu, Żywcu i Nowym Targu). Na płycie "Music Hal" zespół - dzięki współpracy z producentem Mateuszem Pospieszalskim - do ludowych brzmień dołożył nowoczesne i intrygujące aranżacje, nawiązujące do najnowszych trendów muzyki klubowej. Ludowe brzmienie i teksty śpiewane góralską gwarą, połączone pełnym przestrzeni bogactwem aranżacji zachwycają i przyciągają od pierwszych sekund słuchania płyty. Muzykę zespołu trudno zaszufladkować, jest to oparty na polskiej muzyce góralskiej, szeroko pojęty nurt "World Music" z elementami popu oraz "nowych brzmień". Na płycie znajdzie się 12 premierowych piosenek autorstwa całego zespołu i producenta - Mateusza Pospieszalskiego, w tym jedna akustyczna, nagrana do wiersza K. Przerwy - Tetmajera. ---zakopower.pl

 

Całkiem niedawno, słuchając świetnej płyty Zuzany Mojzisowej ze Słowacji, utyskiwałem na kiepską kondycję pop-folkowej muzyki w Polsce, głównie w kontekście rodzimej góralszczyzny. Zakopower to niejako odpowiedź na moje zapotrzebowanie. Zgrabnie zaaranzowane piosenki inspirowane góralskim klimatem.

Ojcem chrzestnym projektu Zakopower i autorem muzyki jest Mateusz Pospieszalski (znany choćby z Voo Voo), występują tu też gościnnie jego bracia. Za stronę etniczną odpowiadają Sebastian Karpiel, Bartłomiej Kudsik, Wojciech Topa i Józef Chyc.

Współczesne piosenki traktują o tematach dość uniwersalnych i współczesnych, pisane jednak są przez górali, co zapewnia autentyczne brzmienie. Pop objawia się tu w tłach. Skrecze, beaty, czasem jakieś elementy trip hopowe, ogólnie za nowoczesnością przemawia tu elektronika. Trzeba przyznać, że ostatnimi laty takie produkcje się w Polsce nieco się zmieniło. Podkłady nie brzmią już jak zagrane na domowym Casio. Na "Music Hal" nawiązują one ponoć do współczesnych trendów w muzyce klubowej. Cokolwiek by to miało znaczyć.

Bardzo jestem ciekaw jak temu projektowi się powiedzie. Mimo przystępnej formy może się okazać, że nie trafi on w szerokie gusta, a taki jest przecież jego cel. Patrząc na to jaka muzyka jest teraz popularna nieco się o tą płytę obawiam. Pojawia się co prawda w telewizji i w radio, ale czy pop-folk na niezłym poziomie nie okaże się za trudny? Cóż, mam nadzieję, że nie, bo Zakopower mnie zaintrygował i chciałbym kiedyś posłuchać czy jeszcze coś będą mieli do powiedzenia. ---Taclem, folkowa.art.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Zakopower Sat, 09 Apr 2016 16:13:39 +0000
Zakopower – Boso (2011) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/9514-zakopower-boso-2011-.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/9514-zakopower-boso-2011-.html Zakopower – Boso (2011)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Boso ( 4:49 )		play
2. Bóg wie Gdzie ( 3:09 )
3. Kropla (5:19)
4. Ludzie z kryjówek (4:03)
5. Muzyka (4:04)
6. Drętwa mowa (5:02)
7. Idzie holny (4:04)		play
8. Chodnik w jednom strone (4:14)
9. Tak że tak (4:26)
10. Ku pamięci (6:16)
11. Poduszki (4:22)

Sebastian Karpiel Bułecka - głos, skrzypce
Bartek Kudasik - głos, altówka;
Wojciech Topa - głos, skrzypce;
Józef Chyc - głos, basy podhalańskie;
Piotr „Falko” Rychlec - instrumenty klawiszowe;
Łukasz Moskal - głos, perkusja;
Tomek „Serek” Krawczyk - gitara elektryczna;
Michał Trąbski - gitara basowa
+
Marek Pospieszalski - saksofon
Mateusz Pospieszalski - głos, saksofon
Bogusława Kudasik - chóry
Stanisława Trebunia Staszel - chóry

 

Muzycy zespołu Zakopower bardzo mocno związani są z Podhalem: to tutaj dorastali i stawiali swoje pierwsze muzyczne kroki, dlatego charakterystyczne podhalańskie brzmienia od zawsze były obecne w muzyce zespołu. Podobnie będzie na ich nowej płycie. Piosenki Zakopower to nowoczesne kompozycje, pełne rockowej energii i oryginalnych brzmień. W nagraniach użyto bardzo zróżnicowanego instrumentarium: poczynając od tradycyjnych dźwięków skrzypiec, basów, przez jazzowy saksofon, rockową gitarę, bas i perkusję, aż po charakterystyczny dla muzyki elektronicznej syntezator.

Kompozytorem i producentem płyty jest Mateusz Pospieszalski, który stoi za sukcesami poprzednich krążków. Teksty piszą członkowie zespołu Bartek Kudasik i Sebastian Karpiel.

Zespół o nowej płycie:

Stawiamy na spontaniczność i energię, która wyzwala się wśród muzyków tylko na koncertach i właściwa jest tylko wspólnemu graniu. Chcemy osiągnąć koncertowy, żywiołowy efekt na studyjnej płycie i wiemy, że JEST TO MOŻLIWE!

Zazwyczaj nagrywanie płyt polega na tym, że każdy muzyk z osobna nagrywa swoją partię instrumentalną w odizolowanym studiu, a często inni muzycy nie są nawet obecni przy nagraniu. My chcemy podejść do sprawy niestandardowo…

Zespół dostaje kompozycje, uczy się ich wspólnie, wspólnie aranżuje, razem ogrywa materiał na próbach po czym rusza w sezon koncertowy z nowymi piosenkami.

Utwory w toku sezonu koncertowego to „żywe organizmy”, układają się w rękach muzyków, każdy dodaje coś od siebie, po swojemu interpretuje, zespół wymienia się pomysłami, sposobami zagrania różnych partii itd., słowem piosenka dojrzewa i dzięki równoległemu wkładowi każdego członka zespołu osiąga swoja pełnię. Co oczywiście nie jest możliwe, w sytuacji gdy wykonawca opracowuje materiał samodzielnie.

Z chwilą kiedy piosenka „dojrzeje” w najlepszej dla niej formie zespół wchodzi do studia i nagrywa ją na tzw. „setkę“, co oznacza, że rejestruje ją od razu całym zespołem nadając utworowi pożądaną energię, spontaniczność, żywioł. Wspólne granie to większa radość dla muzyków, a dla słuchaczy koncertowa energia na studyjnym krążku!

„Boso” to przebojowe kompozycje w nieco bardziej rockowej stylistyce, niż dwa poprzednie albumy. Teksty pisane są zarówno w języku literackim, jak i gwarze podhalańskiej. Tematem piosenek jest refleksja nad przemijaniem, wędrówką człowieka, czy prozaicznych problemach gdy „gadka się nie klei”.. ---empik.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto cloudmailru gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Zakopower Thu, 23 Jun 2011 18:55:56 +0000
Zakopower – Koledowo (2013) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/15218-zakopower-koledowo-2013.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/15218-zakopower-koledowo-2013.html Zakopower – Kolędowo (2013)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Gdy się Chrystus rodzi
2. Lulajże Jezuniu
3. Mędrcy świata monarchowie
4. Przybieżeli do Betlejem
5. Przystąpmy do szopy
6. Paśli pasterze woły
7. Cicha noc
8. Tryumfy Króla Niebieskiego
9. Pójdźmy wszyscy do stajenki
10. Z narodzenia Pana

Muzycy:
Sebastian Karpiel Bułecka - głos, skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka
Bartek Kudasik - głos, altówka;
Wojciech Topa - głos, skrzypce;
Józef Chyc - głos, basy podhalańskie;
Piotr Rychlec - instrumenty klawiszowe;
Łukasz Moskal - głos, perkusja;
Tomek Krawczyk - gitara elektryczna;
Michał Trąbski - gitara basowa

 

„Granie kolęd to zupełnie wyjątkowa sprawa - mówi Sebastian Karpiel Bułecka - bo robi się to raz w roku. Dlatego postanowiliśmy kolędować w Kościelisku, miejscu związanym zarówno z rodowodem zespołu, jak i polską tradycją Bożego Narodzenia najbardziej żywą i różnorodną właśnie na Podhalu.”

CD – zawiera 10 kolęd zaaranżowanych na skład Zakopower poszerzony o gości. Aranż to idealny środek pomiędzy tym co w kolędach najważniejsze – tradycją i emocjami, a z drugiej strony świeżością ale bez sztucznego parcia na wymyślne nowatorstwo. Stąd w kolędach Zakopower pojawiają się nowe zwrotki, tematy muzyczne, dodatkowe refreny. Do tego zespół często zmienia rytmy, wykorzystując pulsację m.in. reggae czy samby. Mało tego, prócz standardowego (i tak już bardzo rozbudowanego) instrumentarium, będzie można usłyszeć sekcję dętą, instrumenty perkusyjne, czy chórek kobiecych głosów. ---empik.com

download:  yandex 4shared gett mediafire mega

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Zakopower Sun, 08 Dec 2013 16:47:45 +0000
Zakopower – Na Siedem (2007) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/12093-zakopower-na-siedem-2007.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/2619-zakopower/12093-zakopower-na-siedem-2007.html Zakopower – Na Siedem (2007)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Na Siedem
02. Nie, Bo Nie
03. Cy To Ta
04. Galop
05. Zbuntowany Anioł
06. Braku Stan
07. Ubiję Usiekę
08. Salomanga
09. Lu Li La
10. Tupany

Sebastian Karpiel Bułecka - śpiew, skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka,
Bartek Kudasik - śpiew, altówka;
Wojciech Topa – śpiew, skrzypce;
Józef Chyc  - śpiew, basy podhalańskie;
Piotr „Falko” Rychlec - instrumenty klawiszowe;
Łukasz Moskal  - śpiew, perkusja;
Tomek „Serek” Krawczyk - gitara elektryczna;
Michał Trąbski  - gitara basowa
Dominik Trębski  - trąbka

 

Druga płyta zespołu Na siedem, wyprodukowana przez Mateusza Pospieszalskiego ukazała się w 2007 roku. We wrześniu, dzięki współpracy z „Polska The Times” miała szansę dotrzeć do słuchaczy w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. W listopadzie pojawiła się w sklepach wersja rozszerzona płyty z gościnnym udziałem Nigela Kennedy’ego. Pomimo olbrzymiego pierwszego nakładu Na Siedem, dystrybuowana w sklepach osiągnęła status Złotej Płyty. Teksty, oprócz członków zespołu, napisali m. in. Kayah, Adam Nowak i Rafał Bryndal. Na krążku słychać rockowe, punkowe, jazzowe a nawet afrykańskie rytmy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk! Nie długo później osiągnął kolejny wielki sukces, wygrywając 45 Festiwal w Opolu! --- klubkwadrat.pl

download (mp3 @192 kbs):

yandex mediafire ulozto cloudmailru gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Zakopower Tue, 24 Apr 2012 15:12:38 +0000