Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216.html Sat, 15 Jun 2024 10:37:29 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Marek Dyjak - Dyjak, Gintrowski (2019) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/26328-marek-dyjak-dyjak-gintrowski-2019.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/26328-marek-dyjak-dyjak-gintrowski-2019.html Marek Dyjak - Dyjak, Gintrowski (2019)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1	A my nie chcemy uciakać stąd	3:24
2	Modlitwa o wschodzie słońca		4:38
3	Birkenau	5:49
4	Zmiennicy	3:56
5	Tylko kołysanka		3:00
6	Margrabia Wielopolski	3:46
7	Karol Levittoux		5:48
8	Gdy tak siedzimy	4:20
9	Autoportret Witkacego	4:46
10	Przyjaciele, których nie miałem		2:19

Płyta „Dyjak Gintrowski”, to niezwykły projekt. To 10 piosenek Przemysława Gintrowskiego w nowych, zupełnie świeżych, niebanalnych aranżacjach Marka Tarnowskiego i Jerzego Małka, muzyków na co dzień grających w zespole Marka Dyjaka. Nowe aranże szlagierów narzuciły Dyjakowi zupełnie inne spojrzenie na dotychczasowe wersje utworów. Jego interpretacje to nieodłącznie zachrypnięty głos w „A my nie chcemy uciekać stąd” , nostalgia w „Modlitwie o wschodzie słońca”, ale także zaduma w „Zmiennicy” i smutek w „Gdy tak siedzimy”. Zupełnie nowe spojrzenie aranżerów na kompozycje Gintrowskiego i przełożenie na instrumentarium pozbawione gitary, poniekąd zdeterminowało interpretację Dyjaka, ale otworzyło także inne możliwości odczytu tych ponadczasowych już pieśni, dlatego jest to nie tylko pozycja dla miłośników twórczości Dyjaka, ale także świetna propozycja dla wiernych fanów zaangażowanych w pieśni Przemysława Gintrowskiego. Marek Dyjak o płycie: We wczesnej młodości odkryłem tzw. muzykę moralnego niepokoju. Już w tym czasie byłem pasjonatem historii współczesnej. Natrafiłem na piosenkę literacką, odkrywałem takie postaci jak Jacek Kleyff, Jacek Kaczmarski, Leszek Wójtowicz, Jan Kondrak czy Mirosław Czyżykiewicz. W tamtym czasie największą siłę wyrazu miał jednak Przemysław Gintrowski. Pomimo tak młodego wieku, Gintrowski towarzyszył mi przez kilka ładnych lat. „Cytowałem” jego piosenki. Teraz jestem grubo po czterdziestce, dwa lata temu powstał pomysł żeby nagrać płytę z Jego utworami. Bardzo się z tego powodu ucieszyłem, od razu ruszyłem do pracy, lecz okazało się, że praca nad tymi piosenkami wymaga ode mnie całkowitego skupienia. Brakowało mi tego skupienia, więc dopiero po dwóch latach ukazuje się przed Państwem płyta „Gintrowski”. Życzę miłego słuchania. ---nck.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover (Bogdan Marszałkowski)) Marek Dyjak Fri, 19 Jun 2020 13:58:51 +0000
Marek Dyjak - Ostatnia (2008) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/7945-marcin-dyjak-ostatnia-2008.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/7945-marcin-dyjak-ostatnia-2008.html Marek Dyjak - Ostatnia (2008)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Człek zbuntowany play
2. Durna miłość
3. Umowna myśl
4. Na krawędzi szkła
5. Po tamtej stronie play
6. Jednym szeptem
7. Bo jak cię mam zapomnieć
8. Ta ostatnia niedziela

Janusz Lewandowski - bas
Witold Cisło - perkusja
Miłosz Wośko - fortepian
Janusz Brych - sax tenor
Marek Dyjak - wokal
Jacek Nowosad - trąbka – gościnnie

 

Ostatnia jest czwartym studyjnym albumem polskiego wokalisty, barda Marka Dyjaka, wydany został 2004 roku w Warszawie, natomiast w 2008 roku nastąpiła jego reedycja.

„W listopadzie 2008r. do głowy wpadł pomysł o reedycji materiału ‘Ostatnia’. Okazało się że praca muzyków sprzed paru lat cały czas dotyczy bardzo zawężonego kręgu odbiorców, więc jest ponownie. Poza tym "Ostatnia" to materiał najbardziej osobisty. Historie które z moim życiem miały najwięcej... Dziękuję wszystkim tym, dla których "Ostatnia" jest pierwszą Z wyrazami szacunku” - Marek Dyjak

download (mp3 @128 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover (Bogdan Marszałkowski)) Marek Dyjak Tue, 18 Jan 2011 10:07:43 +0000
Marek Dyjak - Piękny instalator (2019) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/26605-marek-dyjak-pikny-instalator-2019.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/26605-marek-dyjak-pikny-instalator-2019.html Marek Dyjak - Piękny instalator (2019)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Piękny Instalator
2. Zapalasz ogień 
3. Piosenka na klęczkach 
4. Bez 
5. Pies 
6. Jeszcze ryby 
7. Miriam (temat z filmu „Jasminum” do muzyki ...
8. Przywykłem już 
9. Warszawo 
10. Wielka 

Marek Dyjak - guitar, vocals
Marek Tarnowski - piano
Michał Jaros - double-bass
Sebastian Frankiewicz - drums
Jerzy Małek - trumpet

 

Nie można polubić twórczości Marka Dyjaka bez jego charakterystycznego głosu. Okazuje się jednak, że dla wszystkich, którzy mieli trudność z przebrnięciem przez piosenki artysty, nowa płyta „Piękny instalator” okaże się przyjemnym zaskoczeniem.

Tym razem nie znajdziemy nadmiernie przerysowanego głosu wokalisty, chociaż jego czytelna charakterystyka wciąż wychodzi na pierwszy plan i staje się wartościowym uzupełnieniem napisanych z rozmachem utworów.

Warto zwrócić uwagę na formę muzyczną tych kompozycji, bo zostały one przedstawione z duża finezją, zaczepiając się często piosenki poetyckiej, ale też szeroko pojętej alternatywy. Do tego świetnie wyprodukowanej. Prócz tego należy zauważyć, że często dowodzenie przejmują bardzo dobrze poprowadzone żywe instrumenty (trąbka, puzon, akordeon, fortepian). Całość została na tyle zmyślnie zaprezentowana, że każdy element posiada najlepsze możliwe miejsce. Nie znajdziemy przeforsowania muzycznego, które z tak mocnym głosem wokalisty mogłoby powodować zmęczenie.

Pojawia się czasem knajpiany klimat, chociaż może nie aż tak szorstki, jakby można tego oczekiwać („Warszawo”). Częściej jednak dociera do nas po prostu dobra melodia, nierzadko podszyta odrobiną melancholii („Miriam” – temat z filmu „Jasminum”).

Pojawia się też kilka ciekawostek. Pierwszą z nich to utwór tytułowy. „Piękny instalator” pochodzi z 1995 roku, kiedy to Marek Dyjak wygrał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Ugładzona wersja tekstu Jana Kondraka została zaprezentowana w duecie z Vieniem i odwołuje się do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Drugim zaskoczeniem jest udział Renaty Przemyk w piosence zamykającej płytę („Wielka”). Tak doskonałego zestawienia dwóch osobowości, ujmującej symbiozy wokalnej i pięknej kompozycji dawno nie można było usłyszeć. Za ten utwór o miłości i wykonanie należą się brawa! Majstersztyk.

Trudno powiedzieć czy wszystko na tej płycie udało się w stu procentach (skojarzenia z Ryszardem Rynkowskim w „Piosence na klęczkach”). Na pewno trzeba podkreślić, że mamy do czynienia z dojrzałym artystą, który wie o czym śpiewa i co chce przekazać. Do tego dochodzą poetyckie, a przez to niebanalne teksty (m.in. Andrusa, Kondraka, Kasprzyckiego, Struga) i nienapastliwa, aczkolwiek należycie zaprezentowana forma muzyczna, która bardzo dobrze równoważy się z wokalem. Dobry album dla fanów, ale też dla tych, którzy do tej pory bali się konfrontacji z artystycznymi poczynaniami Marka Dyjaka. ---Łukasz Dębowski, polskaplyta-polskamuzyka.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett solidfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover (Bogdan Marszałkowski)) Marek Dyjak Tue, 09 Feb 2021 09:25:38 +0000
Marek Dyjak - Sznyty (1997) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/16113-marek-dyjak-sznyty-1997.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/16113-marek-dyjak-sznyty-1997.html Marek Dyjak - Sznyty (1997)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Odsuń się koleś
2. Psychika psychicznego kurdupla
3. U nas w Europie
4. Na równoważni marsz
5. Żołnierzyk i Laleczka
6. Śliczny i błyszczący
7. Ogień nas wydymia
8. Człek zbuntowany
9. Kołysanka dla Księżniczki Romi
10. Zgoda na Antypodach
11. Pieśń rezerwisty
12. Łoj

Marek Dyjak - wokal
Piotr Królik - perkusja
Zbyszek Krebs - gitary
Robert Piontek - bas
Jerzy Skalski - sekcja dęta
Janusz Mus - puzon
Zbigniew Gądek - saksofon
Sławomir Śmiałek - chórek
Jan Kondrak – chórek

 

Dyjak to urodzony w Świdniku wokalista i kompozytor, który swoją karierę sceniczną rozpoczął w 1994 roku. Rok później został laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zajmował również wysokie lokaty w innych konkursach wokalnych. W 1997 roku artysta zadebiutował albumem „Sznyty”. Łącznie Marek Dyjak ma na swoim koncie dziewięć płyt – ostatnia z nich, „Kobiety”, ujrzała światło dzienne w 2013 roku.

Marek Dyjak jest artystą bezkompromisowym – jego wykonania balansują gdzieś między brutalnością i łagodnością, są pełne emocji i wirtuozerii. To nie ona jest jednak najważniejsza: „(…) znów mam to wrażenie, że ocieram się o sens muzyki, o istotę tworzenia.” – tak Artur Rawicz komentował ostatnie wydawnictwo wokalisty. Każdy koncert Marka Dyjaka to doskonała okazja, żeby o ów „sens muzyki” się otrzeć, może nawet poczuć go znacznie głębiej. ---Artur Chachlowski, mlwz.ceti.pl

download: uploaded yandex 4shared mediafire solidfiles gett mega zalivalka filecloudio anonfiles oboom

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Marek Dyjak Mon, 02 Jun 2014 16:05:25 +0000
Marek Dyjak - W sama pore (2001) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/7939-marcin-dyjak-w-sam-por-2001.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/7939-marcin-dyjak-w-sam-por-2001.html Marek Dyjak - W samą porę (2001)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Nie wszystko jest na sprzedaż
2. Na krawędzi szkła
3. Serce z rysą play
4. Na tratwie
5. Człek zbuntowany
6. Po tamtej stronie
7. U fryzjera (Lutek)
8. Zaduma (Umowna myśl) play
9. Durna miłość
10. Piosenka w samą porę

Wojtek Cugowski - gitary
Krzysztof Tofil - perkusja
Janusz Lewandowski - bas
Tomasz "Spodek" Spodyniuk - hcu, piano
Marek Dyjak – wokal

 

Marek Dyjak (ur. 18 kwietnia 1975 w Świdniku) – kompozytor i polski wokalista. Z wykształcenia hydraulik, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zwycięzca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej "FAMA" w Świnoujściu oraz zdobywca drugiej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy. Jest liderem zespołu grającego pod jego nazwiskiem w którego skład wchodzą: Jerzy Małek (trębacz), Zdzisław Kalinowski (pianista), Paweł Puszczało (kontrabasista), Karol Domański (perkusista). Poza koncertowaniem z bandem, występuje także solo, lub tylko z trębaczem. Skomponował muzykę do przedstawienia Zbrodnia i kara, w reżyserii Edwarda Żentara. Poza tym napisał muzykę do Mistrza i Małgorzaty, w reżyserii Andrzeja Marczewskiego.

download (mp3 @128 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover (Bogdan Marszałkowski)) Marek Dyjak Mon, 17 Jan 2011 19:41:35 +0000
Marek Dyjak – Koncert w Trójce (2012) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/14763-marek-dyjak-koncert-w-trojce-2012.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/2216-marcin-dyjak/14763-marek-dyjak-koncert-w-trojce-2012.html Marek Dyjak – Koncert w Trójce (2012)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


00:00 Pisz do mnie
08:59 Człowiek (Złota ryba)
14:32 Na krawędzi szkła
23:38 Atramentowa rumba
27:35 Na zakręcie
35:01 Na klęczkach
39:41 Tomaszów
44:31 Piosenka w samą porę

Koncert Marka Dyjaka w Trójce - 12 maja 2013

 

Marek Dyjak stwierdził na antenie Trójki, że przez 19 lat żył w drodze. - A przez to byłem jak mężczyzna z obrazów Edwarda Hoppera: samotny na końcu baru. Teraz buduję sobie nowy świat, uczę się go - zwierzył się. Właśnie o byciu włóczęgą opowiada jego piosenka "Człowiek (Złota Ryba)”. - To ballada drogi, tak jak u Kerouaca i Bukowskiego. Może nie bandycki, ale punkowy jazz - tłumaczył.

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluesever) Marek Dyjak Fri, 13 Sep 2013 15:45:54 +0000