Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205.html Fri, 19 Apr 2024 06:52:17 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Martyna Jakubowicz & Zona Lota - Okruchy zycia (2010) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/9028-martyna-jakubowicz-a-zona-lota-okruchy-ycia-2010.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/9028-martyna-jakubowicz-a-zona-lota-okruchy-ycia-2010.html Martyna Jakubowicz & Żona Lota - Okruchy życia (2010)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.Li Bai
2.Niech płonie
3.Ten wieczór spędzę w domu
4.Śpiewam, lecz brak mi słów play
5.Mam dary boże
6.Pan Kasa
7.Nie tylko ja jedna
8.Anty-kolęda
9.Co znaczy osobno play
10.Awram, ojciec twój
11.Lorca jest snem
12.Handel słowami

Skład:
Martyna Jakubowicz-gitara, wokal
Paweł Mikosz – gitary basowe
Darek Bafeltowski – gitary, mandolina
Łukasz Matuszyk- akordeon, keyboard
Przemek Pacan – perkusja, cajon
Goście:
Marcin Pospieszalski- cymbały rzeszowskie, skrzypce
Thomas Sanchez – instrumenty perkusyjne

 

Od 4 lat Martyna Jakubowicz pracuje z zespołem Żona Lota i z nimi nagrała tę nową płytę zatytułowaną "Okruchy życia".

Jak sama mówi:

"Nie mogę jakoś dołączyć do nurtu radosnej konsumpcji, pełnej podrygiwania w takt cudownych rytmów ymc,ymc, gdzie pokłony bije się pełnemu portfelowi. Nie przemawiają do mnie słowa trendy ani jazzy. Nie lansuję się zbytnio, więc płyta nie jest lanserska. Nie jest też pewnie trendy i nie nabije nam "kabzy", i w związku z tym nie będziemy obrzydliwie bogaci. Nie jest to istotne, bo mieliśmy kupę frajdy pracując nad nią. Żyjemy w wolnym kraju i mogę sobie pozwolić na swobodną wypowiedź, dlatego płyta jest właśnie taka".

To jest płyta do słuchania i smakowania. Trzeba jej poświęcić czas...

download:  uploaded 4shared ziddu divshare gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Tue, 26 Apr 2011 18:33:57 +0000
Martyna Jakubowicz - Burzliwy Błękit Joanny (2013) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/15406-martyna-jakubowicz-burzliwy-bkit-joanny-2013.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/15406-martyna-jakubowicz-burzliwy-bkit-joanny-2013.html Martyna Jakubowicz - Burzliwy Błękit Joanny (2013)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Złe sny / Bad Dreams Are Good
2. Serce i głowa / Woman Of Heart And Mind
3. Błękitny hotelowy Pokój / Blue Motel Room
4. Duża żółta taksówka / Big Yellow Taxi
5. Starsze dzieci tak jak ja / Songs to Aiging Children Room
6. Burzliwy błękit / Turbulent Indigo
7. Chcę tylko / All i Want
8. U Chińczyka / Chinese Cafe - Unchained Melody
9. Rzeka / River
10. Z obu stron / Both Sides Now
11. Kółko graniaste / The Circle Game

Musicians:
Martyna Jakubowicz – vocals
Marcin Pospieszalski – bass
Dariusz Bafeltowski – guitar
Przemek Pacan – drums, percussion
Romek Puchowski – dobro, slide
Jan Smoczyński – Hammond organ, piano
Mateusz Pospieszalski – saxophones
Katarzyna Kamer – cello, strings.

 

Martyna Jakubowicz w zasadzie tylko raz sięgnęła dotąd po obcy repertuar. W 2005 roku powstała płyta „Tylko Dylan”, nie ukrywam, że to jeden z moich absolutnie ulubionych albumów. To taka płyta, której mam kilka egzemplarzy, tak na wszelki wypadek, bowiem nie wyobrażam sobie życia bez tej płyty. Wtedy udało się wszystko – wyśmienita muzyka w wykonaniu zespołu dowodzonego przez Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego, niespodziewany i niełatwy dla tłumacza wybór tekstów i świetne aranżacje. Oczywiście po płycie poświęconej Bobowi Dylanowi większość fanów spodziewała się „Knockin’ On Heavens Door”, czy „I Shall Be Released”. Ja się tych utworów spodziewłem. Ale „Masters Of War”, czy „Political World”? To teksty mocno osadzone w amerykańskich realiach, właściwie niemożliwe do przetłumaczenia. A jednak udało się wyśmienicie. Tłumaczenie tekstów opracowane przez Andrzeja Jakubowicza i Michała Kłobukowskiego są absolutnie fenomenalne.

Na płycie „Tylko Dylan” udało się wszystko, muzyka, teksty, wybór utworów, no i oczywiście sama Martyna zaśpiewała fenomenalnie. Jeśli będziecie mieli trochę szczęścia i cierpliwości, w TVP Kultura namierzycie koncertową wersję tego albumu.

Wydanie albumu „Burzliwy Błękit Joanny” zbiega się z siedemdziesiątymi urodzinami Joni Mitchell, która ciągle pozostaje aktywną artystką, choć zdecydowanie nie pracuje tak ciężko, jak gwiazdy jednego sezonu, które muszą wykorzystać do maksimum swoje pięć minut. Martyna Jakubowicz też zresztą nie rozpieszcza swoich fanów nadmiarem nowego materiału.

Tym razem znów wybór utworów jest dość zaskakujący. Na płycie „Burzliwy Błękit Joanny” znajdziecie zarówno kompozycje z końca lat sześćdziesiątych – z drugiej oficjalnej płyty Joni Mitchell – „Clouds” („Both Sides Now” i „Song To Aiging Children Come”, jak i całkiem nowe – jak choćby otwierający całą płytę „Bad Dreams Are Good” z ostatniego autorskiego albumu Joni Mitchell – „Shine”. Są kompozycje z najbardziej znanych płyt – „For The Roses” ( „Woman Of Heart And Mind”), „Hejira” („Blue Motel Room”) i „Blue” („River” i „All I want”), a także nieco mniej znanych – „Ladies Of The Canyon”, „Wild Things Run Fast” i „Turbulent Indigo”. Być może zaskoczeniem będzie dla niektórych brak największych przebojów (jeśli u Joni Mitchell można mówić o przebojach) – „Chelsea Morning”, „Blue”, czy „Edith And The Kingpin” albo „Shadows And Light”. Zaskakujące jest też umieszczenie tylko jednego utworu z albumu „Hejira”. Część słuchaczy może być też zaskoczona brakiem utworów z „Mingus” i „Don Juan’s Reckless Daughter”, ale przecież Martyna Jakubowicz uwielbia piękne teksty, a te dwa albumy są dość specyficzne w dyskografii Joni Mitchell, ze względu na dużo ważniejszą niż na innych płytach muzykę w wykonaniu gwiazd jazzu lat siedemdziesiątych.

Kiedy przeczytałem pierwszą notatkę o premierze tego albumu trochę się przestraszyłem. Oto jest okazja – 70 rocznica urodzin Joni Mitchell – 7 listopada. Może to próba marketingowego wykorzystania okazji? Z drugiej strony Joni Mitchell w Polsce nie jest jakoś specjalnie znana i o popularności masowej z pewnością mówić nie można. Tak samo sprawa wygląda z Martyną Jakubowicz – jeśli zapytać ludzi w średnim wieku – pewnie pamiętają „W domach z betonu” i może jeszcze „Kołysankę dla misiaków”. I tyle. Tak więc to musi być fantastyczna płyta i szczery artystyczny hołd dla wielkiej amerykańskiej poetki. Pomyślałem, nie znając jeszcze materiału. Nie pomyliłem się. Ten album jest zwyczajnie fantastyczny.

Piosenki Joni Mitchell śpiewali najwięksi – choćby ostatnio u Herbie Hancocka Tina Turner i Leonard Cohen. Boba Dylana śpiewali w zasadzie wszyscy. A Martyna Jakubowicz jest w tym najlepsza. I do tego wyśmienite, mistrzowskie wręcz tłumaczenia niełatwych tekstów.

Nie sposób uciec od porównania najnowszej płyty z albumem poświęconym Dylanowi. „Burzliwy Błękit Joanny” jest bardziej kobiecy, intymny i wyciszony. Bardziej eksponuje głos i tekst i tak chyba trzeba było zrobić. Na płycie „Tylko Dylan” męski pierwiastek musiał być obecny w postaci Wojciecha Waglewskiego. Boba Dylana dobrze śpiewała Joan Baez, a wybitnie robi to tylko jedna wokalistka na świecie – Martyna Jakubowicz. Wiem co mówię, na poezji Boba Dylana znam się całkiem nieźle.

Z Joni Mitchell jest inaczej – tu nie wystarczy tekst. Jej kompozycje są w większości przypadków dużo bardziej interesujące muzycznie. Wykonania Martyny Jakubowicz skupiają się na tekstach, niełatwych nawet dla tych, którzy całkiem nieźle posługują się językiem angielskim. Nie brakuje oczywiście wyjątkowo trafionych pomysłów aranżacyjnych – gitary dobro, organów Hammonda, egzotycznych strojów, a raczej ich braku… To jednak nie jest album, który rozkłada się na czynniki pierwsze wskazując jakieś konkretne solówki, to piękna płyta i tyle, aż tyle.

Martyna Jakubowicz sama pisze na okładce, że po wydaniu „Tylko Dylan” przyrzekła sobie, że już nigdy nie zaśpiewa „nie swoich” piosenek. Cieszę się z braku konsekwencji w dotrzymaniu tego postanowienia. Album „Burzliwy Błękit Joanny” nie wypchnie żadnej płyty z grona 10 moich absolutnie ulubionych płyt, jednak gdyby nie było albumu „Tylko Dylan” – znalazłby tam miejsce, a tłok tam wielki jest.

„Burzliwy Błękit Joanny” to dla mnie album fenomenalny, choć nie ukrywam, że nie potrafię być w tym przypadku obiektywny, bowiem uwielbiam Joni Mitchell i Martynę Jakubowicz. Trzymam też kciuki za dalsze łamanie wspomnianego postanowienia i podrzucam kilka pomysłów na kolejne produkcje – Tim Hardin, wczesny Van Morrison, Tim Buckley, Nick Drake, Pete Seeger, a rockowym nieco bardziej wydaniu może być Nico, albo Neil Young. Miałem też taki sen – wiem, że jak to sen – zwykle się nie spełnia, ale jest taka płyta – „The Circle Game”, zapis koncertu Joni Mitchell i Jamesa Taylora z Royal Albert Hall z 1970 roku. Mnie przyśnił się duet Martyny Jakubowicz i Johna Portera… ---Rafał Garszczyński, jazzpress.pl

download:  uploaded filecloudio anonfiles yandex 4shared solidfiles mediafire mega nornar

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Tue, 14 Jan 2014 16:53:56 +0000
Martyna Jakubowicz - Dziewczynka z pozytywką Edwarda (1995) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/8943-martyna-jakubowicz-dziewczynka-z-pozytywk-edwarda-1995.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/8943-martyna-jakubowicz-dziewczynka-z-pozytywk-edwarda-1995.html Martyna Jakubowicz - Dziewczynka z pozytywką Edwarda (1995)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.Afirmacja • 03:46
2.O poranku, gdy się budzę • 03:28
3.I żeby ziemia zadrżała • 04:38
4.Dziewczynka z Pozytywką Edwarda • 04:05
5.Jeśli chcesz z kogoś kpić • 06:01
6.Blues 4 rano • 04:10
7.Pozytywka Edwarda (utwór instrumentalny) • 01:43
8.Trzech złych małych chłopców • 03:18
9.Nie wiadomo skąd wiatr wieje • 04:39
10.Przyjdź do mnie dwa • 03:22
11.Zawsze lubiłam sprzątać • 03:35
12.Z miłości tyle mam • 04:21
13.U mnie rosną fiołki • 03:27
14.Kretyni i osły
15.Kołysz mnie

Skład:
* Martyna Jakubowicz • g / voc
* Antoni Gralak • tp
* Wojciech Karolak • hamm / k
* Aleksander Korecki • fl
* Marcin Pospieszalski • bg
* Krzysztof Przybyłowicz • dr
* Jerzy Styczyński • g
* Katarzyna Szczot "Kayah" • bvoc / voc
* Wojciech Waglewski • g / voc

 

Dziewczynka z pozytywką Edwarda – album Martyny Jakubowicz wydany w październiku 1995 roku, nakładem wydawnictwa Polton. Urodziła się 24 lutego 1955 roku w Krakowie. Karierę artystyczną zapoczątkowała w 1977r. występem w warszawskim klubie Remont. Jednak przed szerszą publicznością zadebiutowała rok później w Białymstoku na festiwalu Jesień z bluesem. Początkowo występowała sama, akompaniując sobie na gitarze akustycznej lub koncertując z okazjonalnie zebranymi muzykami. Wśród tych okazjonalnie zebranych muzyków były m.in. takie znakomitości jak : Ryszard "Skiba" Skibiński, Wojtek Łuczaj - Pogorzelski ( Oddział Zamknięty ) czy Jacek Skubikowski. W roku 1980 rozpoczyna krótką współpracę z grupą Robotnik Sezonowy w której występowała razem z Cezarym Bierzniewskim (Kasa Chorych) oraz Jarosławem Szlagowskim (Lady Pank).

Pierwszych nagrań dokonała w 1981 w studio nagrań Programu III Polskiego Radia. Jednak pierwszymi nagraniami na płycie były piosenki : Kłopoty to jej specjalność i Tyle zalet miał wydane w 1982r. na singlu Tonpressu. Dyskografię Martyny Jakubowicz otwiera nagrana w 1983 roku płyta Maquillage, ten debiut fonograficzny przynosi również pierwszy wielki przebój W domach z betonu nie ma wolnej miłości, który zawędrował na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu III. W tym czasie współpracowała z Andrzejem Nowakiem i Januszem Niekraszem (TSA) i Andrzejem Ryszką (Krzak). Rok później wzięła udział w słynnej sesji nagraniowej do płyty I Ching (1984), nagrywają przepiękną balladę Kołysanka dla Misiaków z solówką gitarową w wykonaniu Wojciecha Waglewskiego. Współpraca z byłym gitarzystą zespołu TSA Andrzejem Nowakiem, pchnęła ją w kierunku bardziej rockowego grania. Co udokumentowała kaseta z koncertu w warszawskim kinie Ochota pt. Live (1985) i longplay Bardzo groźna księżniczka i ja (1986).

Po nagraniu tego albumu rozpadł się duet kompozytorski Jakubowicz-Nowak, z nowymi muzykami: Piotr Szkudelski ( Perfect ) , Jan Knatowicz ( Pod Budą ) , Rafał Rękosiewicz , Andrzejem Urnym (Krzak, Perfect) nagrała może mniej rockową a bardziej folkową i kameralną płytę, Wschodnia wioska (1988). Kolejnym epizodem w karierze Martyny Jakubowicz była współpraca z muzykami grupy Dżem z którymi koncertowała w Leningradzie i Kazachstanie!!! Natomiast wokalista Dżemu Ryszard Riedel, gościnnie zaśpiewał z artystką na festiwalu w Jarocinie'89, co można usłyszeć na kasecie Koncert live - Jarocin wydanej w 1990 roku. Początek lat dziewięćdziesiątych to ponowna współpraca z Wojciechem Waglewskim i albumy Patchwork (1991) i Kołysz mnie (1992). Kołysz mnie to zapis akustycznego koncertu w chorzowskim Teatrze Rozrywki, za który to album, wokalistka otrzymała Złotą Płytę.

Do wydania kolejnej płyty doszło dopiero w 1995r. Krążek Dziewczynka z pozytywką Edwarda zebrał bardzo dobre recenzje m.in. za bardzo nowoczesne aranżacje Wojciecha Waglewskiego i znakomite brzmienie, które było zasługą Wojciecha Karolaka, Jerzego Styczyńskiego, Mateusza Pospieszalskiego i Aleksandra Koreckiego, ponadto chórki zaśpiewała Kayah. --- www.boxmusic.com.pl

download:  uploaded 4shared ziddu divshare gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Thu, 14 Apr 2011 08:23:07 +0000
Martyna Jakubowicz - Kolysz Mnie (1992) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/5574-martyna-jakubowicz-kolysz-mnie-1992.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/5574-martyna-jakubowicz-kolysz-mnie-1992.html Martyna Jakubowicz - Kolysz Mnie (1992)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.

CD(1):
Karczma na moście • 05:05
Żagle tuż nad ziemią • 04:49
Stara taśma na moim grundigu • 03:42
Młode wino • 06:03
Kiedy będę starą kobietą • 06:11
Siła złości; post miłości • 04:48
Puste miejsce po obrazku na ścianie • 02:51
I wtedy właśnie • 03:40
Dom zachodzącego słońca • 03:55
Ardżuna i Kriszna • 06:11

CD(2):
W domach z betonu nie ma wolnej miłości • 04:37
Rosa taka sama od lat • 03:33
Ludzie błądzą • 04:46
Gdyby nie nasz fart • 04:25
Wróżba nie służba • 03:17
Wschodnia wioska • 03:17
Wiedza jest grzechem • 04:12
Baby w Meksyku • 05:20
Kretyni i osły • 03:00
Wokół strażniczych wież • 03:44
Chodź i usiądź obok mnie (Kołysz mnie) • 05:25
Chcę ci dać choć trochę wiary w cud (Kołysanka dla Misiaków) • 04:50

Personel:
Martyna Jakubowicz • g / voc
Krzysztof Głuch • k
Aleksander Korecki • fl / sax
Jerzy Piotrowski • dr
Mateusz Pospieszalski • sax
Rafał Rękosiewicz • bjo / g / k
Andrzej Rusek • bg
Wojciech Waglewski • g

Live At Chorzowski Teatr Rozrywki
Zespół w składzie: Martyna Jakubowicz - głos wiodący, gitara akompaniująca Rafał Rękosiewicz - aranżacja, klawisze, gitara ławkoa, banjolina Jerzy Piotrowski - perkusja miotełkowa Wojciech Waglewski - instrumenty strunowe Krzysztof Głuch - klawisze Andrzej Rusek - bas Mateusz Pospieszalski - instrumenty dęte Aleksander Korecki - saksofon, flet Nagrań dokonano w Teatrze Rozrywki w Chorzowie 2 marca 1992 r.

 

Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem , który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Śpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi.

Urodziła się 24 lutego 1955 roku w Krakowie. Zadebiutowała w 1977 w warszawskim klubie Remont. Rok później wystąpiła na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku śpiewając m.in. pieśni Joan Baez. Wielokrotnie występowała na festiwalach Jesień z Bluesem oraz Folk,Blues Meetingu w Poznaniu i Muzycznym Campingu w Lubaniu - wykonując stopniowo coraz więcej własnych piosenek do tekstów swego ówczesnego męża Andrzeja Jakubowicza.

Początkowo akompaniowała sobie na gitarze akustycznej, później występowała z własną grupą Robotnik Sezonowy, której czołową postacią był gitarzysta Cezary Bierzniewski. To on stworzył charakterystyczne brzmienie pierwszych nagrań Martyny dokonanych w studiu PR na ulicy Myśliwieckiej dla programu III. Od 1983 roku zaczynają ukazywać się jej płyty. Ma ich w swoim dorobku 10. ---www.martynajakubowicz.com

download:  uploaded 4shared ziddu divshare gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluesever) Martyna Jakubowicz Tue, 29 Jun 2010 21:01:13 +0000
Martyna Jakubowicz - Koncert w Trójce (2008) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/15230-martyna-jakubowicz-koncert-w-trojce-2008.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/15230-martyna-jakubowicz-koncert-w-trojce-2008.html Martyna Jakubowicz - Koncert w Trójce (2008)

W 2008 roku Martyna Jakubowicz obchodziła swoje "trzydzieste urodziny" działalności scenicznej. Jedne ze swoich pierwszych nagrań dokonała w studiu radiowej Trójki. Przez ten czas nagrała 12 płyt, wzięła udział w wielu projektach i mogliśmy ją oglądać na wielu festiwalach muzycznych.

W koncercie - specjalnie przygotowanym na tę okoliczność pod wodzą Marcina Pospieszalskiego - poza składem podstawowym wzięli udział: Marek Stingu Popów - gitary, Thomas Sanchez - instrumenty perkusyjne, Darek Wafeltowski - gitary, Łukasz Matuszyk - fortepian, Dariusz Dudziński - wiolonczela.

Poza piosenkami Martyny Jakubowicz w nowych opracowaniach uszłyszeliśmy fragmenty nowego programu "Blue true blues". ---polskieradio.pl

Koncert odbył się w Studio im. Agnieszki Osieckiej 26.10.2008.

download:  uploaded anonfiles yandex 4shared solidfiles mediafire mega filecloudio binge

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Tue, 10 Dec 2013 20:10:12 +0000
Martyna Jakubowicz - Maquillage (2006) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/6977-martyna-jakubowicz-maquillage-2006.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/6977-martyna-jakubowicz-maquillage-2006.html Martyna Jakubowicz - Maquillage (2006)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.  Instrumental Cezara 
2.  Kiedy będę starą kobietą    play
3.  Stłucz szybę i wyrzuć klucz 
4.  W domach z betonu nie ma wolnej miłości 
5.  Albo cacy albo Lili 
6.  Władco światła, władco ciemności
7.  Która to faza 
8.  Kretyni i osły 
9.  Blues o zużytych butach i szczęśliwym końcu szerokiej drogi 
10. Rosa taka sama od lat 
11. Gong (utwór instrumentalny)       
12. Posłuchaj Marta             play
13. Kłopoty to jej specjalność       
14. Tyle zalet miał

Skład:
Martyna Jakubowicz • vocal
Cezary Bierzniewski • guitar
Janusz Niekrasz • bass guitar
Andrzej Nowak • guitar
Andrzej Ryszka • drums
Ryszard Skibiński • harmonica
Marek Stefankiewicz • keyboards

 

Martyna Jakubowicz urodziła się 24 lutego 1955 w Krakowie. Jej debiut na scenie nastąpił w 1977 w klubie studenckim "Remont" we Warszawie, a już rok później podczas I Jesieni z Bluesem w Białymstoku,gdzie wystąpiła z repertuarem Joan Baez.

W styczniu i lutym 1983 nagrywała w krakowskim Studiu Teatr "STU" pierwszą swoją płytę Maquillage. Z tej płyty do dzisiaj z przyjemnością słucha się utworów „Kiedy będę starą kobietą”, „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” czy „Kłopoty to jej specjalność.”.

download:  uploaded 4shared ziddu divshare gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Tue, 28 Sep 2010 09:13:56 +0000
Martyna Jakubowicz - Skorka Pomaranczy (1998) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/8987-martyna-jakubowicz-skorka-pomaranczy-1998.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/8987-martyna-jakubowicz-skorka-pomaranczy-1998.html Martyna Jakubowicz - Skórka Pomarańczy (1998)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Skóra biała jak śnieg • 04:00
2. Rudzi, łysi i cykliści • 04:01
3. Bardziej niż kochanie • 04:38
4. Trutu-tutu • 02:28
5. Pin-up Man • 03:24 play
6. Nad rzeczką • 03:56
7. Wejdę na górę • 04:51
8. Skórka pomarańczy • 03:17 play
9. Trawa szepcze na wietrze • 05:16
10. Skóra biała jak śnieg – finał • 05:31

Skład:
* Martyna Jakubowicz – śpiew, gitara akustyczna
* Dariusz Chociej – gitara
* Jarek Chilkiewicz – gitara
* Krzysztof Głuch – instrumenty klawiszowe
* Leszek Biolik – gitara basowa, gitara, śpiew
* Kuba Majerczyk – perkusja, instrumenty perkusyjne

download:  uploaded 4shared ziddu divshare gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Wed, 20 Apr 2011 18:26:16 +0000
Martyna Jakubowicz - Tylko Dylan (2005) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/6984-martyna-jakubowicz-tylko-dylan-2005.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/6984-martyna-jakubowicz-tylko-dylan-2005.html Martyna Jakubowicz - Tylko Dylan (2005)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Pukam do nieba bram
2. Jot jak Judasz
3. Wejdź, proszę wejdź
4. Augustyn Święty był w mym śnie   play
5. Znów będę wolny
6. Wszystko tu popsute              play
7. Bądź ze mną
8. Specjaliści od wojny
9. Polityczny świat
10. Zegnaj mi Andzelino
11. Na straży w dzień i w nocy

Skład:
* Martyna Jakubowicz – śpiew
* Wojciech Waglewski – gitara, śpiew
* Mateusz Pospieszalski – saksofony
* Karim Martusewicz – gitara basowa
* Piotr Żyżelewicz – perkusja
* Marcin Borys – gitara
* Łukasz Matuszyk – akordeon
* Bartek Straburzyński – instrumenty klawiszowe, mandolina
* Małgorzata Kogut – chórki

Martyny Jakubowicz polskiej publiczności przedstawiać nie trzeba, choć niektórym, zwłaszcza młodszym, warto ją przypomnieć. Podobnie jest z Bobem Dylanem. Dlatego „Tylko Dylan" to płyta tak szczególna. Chcąc Dylana po swojemu uwspółcześnić, nie gubiąc uniwersalnego przesłania, Martyna zachęciła do współpracy zespół Voo Voo i producenta Bartka Straburzyńskiego. Wojtek Waglewski i jego koledzy z Voo Voo grają niezwykle swobodnie, słychać, że dobrze czują się zarówno w towarzystwie Martyny jak i w dylanowskim repertuarze. Co ważne, znakomicie brzmią też polskie tłumaczenia tekstów Boba płynnie, śpiewnie, przekonująco. W poznawanie płyty „Tylko Dylan" warto zaangażować duszę, serce, głowę bo to nie tylko płyta z coverami - hołd dla mistrza Boba, ale też być może przede wszystkim - artystyczny manifest silnej wykonawczej osobowości Martyny.

download:  uploaded 4shared ziddu divshare gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Wed, 29 Sep 2010 09:53:29 +0000
Martyna Jakubowicz - Wschodnia wioska (1987) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/6980-martyna-jakubowicz-wschodnia-wioska-1987.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/6980-martyna-jakubowicz-wschodnia-wioska-1987.html Martyna Jakubowicz - Wschodnia wioska (1987)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Gorąca sień
2. Młode wino
3. Wiedza jest grzechem
4. Ludzie błądzą
5. Na jednej skaczę nodze
6. Nocny problem Jana H.
7. Złoty przez palce piach     play
8. Wschodnia wioska          play
9. Wróżba nie służba
10. Martynella słodka

Skład:
* Martyna Jakubowicz – śpiew, gitara akustyczna
* Andrzej Urny – gitara
* Piotr Szkudelski – perkusja
* Rafał Rękosiewicz – gitara, instrumenty klawiszowe
* Robert Jaszewski – gitara basowa
* Krzysztof Zawadzki – instrumenty perkusyjne
* Aleksander Korecki – instrumenty dęte
* Jan Hnatowicz – gitara

 

Wschodnia wioska – album Martyny Jakubowicz wydany w 1988 roku nakładem wytwórni Polskie Nagrania Muza. Nagrania zrealizowano w okresie 26 maja – 7 czerwca 1987 w krakowskim Teatrze STU.

Martyna Jakubowicz, Polish blues and folk singer, guitarist and composer. Born February 24, 1955 in Kraków. Jakubowicz debuted in 1983 with "Maquillage" longplay. After that she released nine more albums: "Martyna Jakubowicz Live" (1985), "Bardzo grozna ksiezniczka i ja" (1986), "Wschodnia wioska" (1987), "Koncert live Jarocin" (1989), "Patchwork" (1991), "Total" (1992), "Kolysz mnie" (1992), "Dziewczyna z pozytywka Edwarda" (1995), "Skorka pomaranczy" (1998). Jakubowicz surprisingly returned in 2005 with "Tylko Dylan" longplay which contained Bob Dylan's songs in Polish versions.

download:   uploaded 4shared ziddu divshare gett

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Tue, 28 Sep 2010 12:40:01 +0000
Martyna Jakubowicz - Zwykły włóczęga (2018) http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/25655-martyna-jakubowicz-zwyky-woczga-2018.html http://theblues-thatjazz.com/en/polish/1205-martyna-jakubowicz/25655-martyna-jakubowicz-zwyky-woczga-2018.html Martyna Jakubowicz - Zwykły włóczęga (2018)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Ballada O Chudzinie
2 	Zwykły Włóczęga
3 	Nie Mów Nic, Szkoda Słów
4 	Skąd Tyle Zmian
5 	Ballada O Hollisie Brownie
6 	Posłaniec Zła
7 	Polityczny Świat
8 	To Nie Dla Mnie
9 	Do Ramony
10 	Handy Dandy – Śliczny Gładki
11 	Kilka Słów Na Koniec Opowieści
12 	Piosenka Dla Woody’ego

Bass Guitar – Mieczysław Jurecki
Drums – Tomasz Zeliszewski
Guitar, Ukulele, Mandolin, Banjo, Guitalele – Dariusz Befeltowski
Lead Vocals – Martyna Jakubowicz
Piano – Dariusz Grela (tracks: 2)  

 

Na nową płytę Martyny Jakubowicz nie musieliśmy czekać długo. Zaledwie dwa lata temu ukazał się ostatni, a artystka znów prezentuje nam nowy materiał. Ale czy „nowy” to w tym wypadku do końca trafne określenie? I tak i nie…

Skąd takie stwierdzenie? Otóż jej najnowsze dzieło, Zwykły Włóczęga to kolekcja piosenek Boba Dylana. Nie są to jednak zwykłe covery, nie, nie. Utwory zostały nie tylko ubrane w nowe, ciekawe aranżację ale są także… śpiewane w języku polskim!

Choć sama pani Martyna twierdzi, że wydanie takiej płyty nie było specjalnie planowane to sięgnięcie po takiego rodzaju materiał właściwie nie powinno dziwić. Po pierwsze dlatego, że nie jest to pierwsze takie wydawnictwo w dyskografii krakowianki. W 2005 roku ukazała się przecież płyta Tylko Dylan, na której znajdziemy wersje między innymi taki klasyków jak Knocking On Heavens Door.

Poza tym muzyka piosenkarki zawsze zawierała w sobie elementy bluesa i folku. Nie wspominając już o tym, że zarówno dla niej jak i dla Dylana jednym z najważniejszych elementów twórczości jest tekst.

Może to właśnie dlatego artystka, po raz kolejny zdecydowała się na wykonanie jego piosenek w przetłumaczonej na swój język ojczysty wersji. Muszę przyznać, że zdecydowanie wyszło jej to na dobre. Wyróżnia to album na tle innych mu podobnych płyt z coverami i daje wszystkim słuchaczom możliwość docenienia tak ważnej w wypadku tych utworów części składowej. Ale nie tylko. Tłumaczenia autorstwa Andrzeja Jakubowicza same w sobie są wspaniałe.

Już od pierwszych momentów czuć, że zarówno dla niego jak i dla Martyny, kompozycję z którymi pracują są w jakiś sposób ważne. W tekstach i w wykonaniu czuć pasję. Pozwala to słuchaczowi na odczucie większych emocji, a zarazem głębsze utożsamienie się z tym co dobiega do niego z głośników.

Jednym z przykładów tego, kiedy wszystkie elementy zgrały się świetnie, a „pociąganie za odpowiednie struny” udało się wyjątkowo dobrze jest utwór tytułowy longplay’a. Słuchając Zwykłego Włóczęgi poczujemy prawdziwe współczucie dla biednego, bezdomnego, zagubionego człowieka, którego historię opisuje. Wykonawczyni bardzo świadomie przeprowadza nas swoim głosem przez jego losy, aż do smutnej, samotnej śmierci, które opisał Dylan.

Piosenka jest nie tylko naprawdę świetna. Pojawienie się jej na trackliście jest również kolejnym dowodem na to, że Jakubowicz wie z jakim materiałem ma do czynienia i nie wybrała tematu swojego krążka przypadkowo. Only A Hobo, bo właśnie taki tytuł nosi Włóczęga w oryginale nie jest utworem, na który natkniemy się na pierwszym lepszym Greatest Hits. Wręcz przeciwnie, jest to mało znany outtake z albumu Boba Times They Are a’Changing z 1963 roku. Owszem wydany później na innych płytach ale na pewno nie dorównuje popularnością choćby wspomnianemu wyżej Knockin’ On Heavens Door. Brawo za niestandardowy wybór.

Jeśli ktoś szuka jednak bardzo znanych hitów pana z Minnesoty w nowym wydaniu, Zwykły Włóczęga jego również nie zawiedzie. Jest wspaniała rytmiczna wersja znanego chyba większości Don’t Think Twice It’s Alright w postaci Nie Mów Nic, Szkoda Słów, a także To Nie Dla Mnie będące polską wersją megahitu It Ain’t Me Babe.

Nad tym właściwie mogłabym przejść już do podsumowań ale jedno mi na to nie pozwala. Co to takiego? Fantastyczny Polityczny Świat! Jest to kolejny z tych fragmentów płyty, obok którego trudno przejść obojętnie. Świetne wykonanie tylko wzmaga wrażenie niepokoju, który budzi się w nas słuchających melodii ale przede wszystkim tekstu. Choć powstał on prawie 30 lat temu jako Political World jest tak bardzo aktualny, że czujemy na plecach ciarki.

Zwykły Włóczęga Martyny Jakubowicz to naprawdę świetna, wartościowa płyta. Świadomy dobór materiału, charyzmatyczny styl artystki, pasja, którą czuć tak wyraźnie… To wszystko sprawia, że ten krążek nie tylko z chęcią i zainteresowaniem przesłuchamy od początku do końca ale też, najprawdopodobniej, wrócimy do niego z radością nawet po dłuższym okresie czasu. ---Adrianna Małolepszy, allaboutmusic.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Martyna Jakubowicz Tue, 30 Jul 2019 13:14:33 +0000