Classical The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/classical/4269.html Sat, 02 Mar 2024 22:25:07 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Damian Stachowicz - Missa da Requiem (2011) http://www.theblues-thatjazz.com/en/classical/4269-stachowicz-damian/16147-damian-stachowicz-missa-da-requiem-2011.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/classical/4269-stachowicz-damian/16147-damian-stachowicz-missa-da-requiem-2011.html Damian Stachowicz - Missa da Requiem (2011)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.  Introitus Requiem aeternam
2.  Graduale Requiem aeternam
3.  Tractus Absolve Domine
4.  Sequentia Dies irae
5.  Offertorium Domine Jesu Christe
6.  Sonata
7.  Sanctus
8.  Agnus Dei
9.  Communio Lux aeterna

10. Veni Consolato

Marta Wróblewska - soprano
Aneta Łukaszewicz - soprano, alto 
Piotr Olech - alto 
Maciej Gocman - tenor 
Artur Sulima - baritone
Artur Mądry - bas 
Baroque Orchestra 
Rafał Sulima – organ
Wioletta Miłkowska - director. 

26 may 2006 Bialystok, Św. Wojciech’s Church

 

Stachowicz Damian, actually Jan Stachowicz, * 23 June, 1658 Sokołów (near Przemyśl), † 27 November, 1699 Łowicz, Polish composer. 1674 he joined the Piarists (religious name: Father Damien of the Holy Trinity). He was educated in the field of poetics, rhetoric, music and philosophy; whilst continuing his studies he taught in Piarist colleges in Podoliniec (1675/1676), Prievidza (from 1678) and Warsaw (1681-1691). From 1682 he served as a teacher and choir director in the Warsaw Collegium. He was ordained 21 December 1685. From 19 August, 1691 he was professor of rhetoric at the Piarist college in Łowicz, and from 1697 to 1698 the prefect of the college and professor of philosophy. He was a well-known composer in his time. His works were performed in Łowicz, Wieluń, Raków, Wąchock, Brest, presumably in Warsaw, and in Piarist monastic centres in today's Slovakia, in Prievidza and Podoliniec. --- pwm.com.pl

 

O. Damian Stachowicz, właśc. Jan Stachowicz, Damian to imię zakonne (ur. 23 czerwca 1658 w Sokołowie, zm. 27 listopada 1699 w Łowiczu). W wieku siedemnastu lat wstąpił w Rzeszowie do zakonu pijarów obierając imię Damiana od Trójcy Przenajświętszej. Przebywał także w domach pijarów w Podolińcu, Prievidzy (tereny dzisiejszej Słowacji), Warszawie i Łowiczu, gdzie pełnił m.in. obowiązki nauczyciela w klasach gramatyki, retoryki i teologii, kierownika chóru oraz prefekta szkoły i vice-rektora kolegium łowickiego. Informacje biograficzne zawarte w niniejszym zeszycie zostały oparte na najnowszych badaniach archiwalnych, które w znacznym stopniu zmieniają dotychczasowe wyobrażenie o życiu kompozytora. Missa Requiem na pięciogłosowy zespół wokalny (2SATB), dwie trąbki, dwoje skrzypiec i b.c., powstała przed 1693 r., gdyż informację o jej wykonaniu znajdujemy w opisie uroczystości pogrzebowych pierwszego rektora kolegium pijarów w Łowiczu, Wojciecha Siewierkiewicza (zm. 14 IX 1693). Jest to największy zachowany utwór Stachowicza. Kompozytor, zgodnie z obowiązującą praktyką, opracował zarówno części ordinarium missae (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei), jak i niektóre części proprium (introitus Requiem aeternam, sequentia Dies irae i offertorium Domine Jesu). Dbałość o aspekt brzmieniowy wyraża się tu m.in. w zmienności układów głosów i instrumentów (wykorzystywanych jest osiemnaście różnych zestawów) przy jednoczesnej logice następstw osiągniętej przez przemienność tutti i małogłosu. Relacje słowno-muzyczne w Requiem Stachowicza funkcjonują na wielu różnych poziomach, począwszy od projekcji architektoniki tekstu na formę utworu, poprzez prozodię, aż do szeroko rozumianej retoryki muzycznej. Dzieło jest świadectwem biegłości warsztatowej i bardzo dobrej orientacji kompozytora w obowiązujących konwencjach, zwłaszcza że w repertuarze polskim nie są znane opracowania mszy żałobnej w technice koncertującej, na których mógłby się wzorować.

download (mp3 @128 kbs):

yandex mediafire ulozto solidfiles global-files

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluesever) Stachowicz Damian Mon, 09 Jun 2014 16:51:32 +0000
Damian Stachowicz - Opera omnia (2003) http://www.theblues-thatjazz.com/en/classical/4269-stachowicz-damian/26659-damian-stachowicz-opera-omnia-2003.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/classical/4269-stachowicz-damian/26659-damian-stachowicz-opera-omnia-2003.html Damian Stachowicz - Opera omnia (2003)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Missa Requiem - Introitus. Requiem aeternam
2. Missa Requiem - Graduale. Requiem aeternam
3. Missa Requiem - Tractus. Absolve Domine
4. Missa Requiem - Sequentia. Dies irae
5. Missa Requiem - Offertorium. Domine Jesu Christe
6. Missa Requiem - Sonata
7. Missa Requiem - Sanctus
8. Missa Requiem - Agnus Dei
9. Missa Requiem - Communio. Lux aeterna

10. Ave Virgo mundi spes
11. Veni Consolator
12. Litaniae de Beata Maria Virgine
13. Beata nobis gaudia

14. Psalmi ad vesperas Invitatorium
15. Psalmi ad vesperas Dixit dominus
16. Psalmi ad vesperas Confitebor tibi Domine
17. Psalmi ad vesperas Beatus vir
18. Psalmi ad vesperas Laudate pueri
19. Psalmi ad vesperas Laetatus sum
20. Psalmi ad vesperas Lauda Jerusalem
21. Psalmi ad vesperas Magnificat

Soloists of the Warsaw Chamber Opera
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Lilianna Stawarz - conductor

 

o. [father] Damian Stachowicz, Polish composer, at the age of 17 entered the monastic order. Apart from composing he studied philosophy and theology. Stachowicz works that have survived include the genres of church music for both liturgical and non-liturgical texts. ---makdelart.blogspot.com

 

Zespół Warszawskiej Opery Kameralnej od lat dba w szczególny sposób o muzyczną spuściznę kultury staropolskiej, o czym wymownie świadczą m.in. płyty zawierające utwory z tego okresu. Bodaj najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem w tym względzie był, wydany przed kilku laty pod szyldem Fundacji Pro Musica Camerata, komplet dzieł wszystkich Marcina Mielczewskiego; w roku 2003 ukazała się kolejna płyta typu opera omnia, także z muzyką XVII-wiecznego mistrza - ojca Damiana Stachowicza.

Przez wiele lat twórca ten znany był z jednej właściwie kompozycji: Veni consolator - wirtuozowskiego concerto na sopran solo, clarino i basso continuo. Dziś w katalogu dzieł tego uzdolnionego kompozytora i pedagoga, wicerektora kolegium pijarskiego w Łowiczu odnaleźć można już kilkanaście utworów, w tym rozbudowaną Mszę za zmarłych i Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

Jego styl kształtował się pod wpływem kultury włoskiego baroku i, jak u większości polskich twórców tej epoki, znajdował silne oparcie zarówno w tradycji seconda, jak i prima prattica. Zachowane utwory - biorąc pod uwagę poziom warsztatu i wymagania wykonawcze - każą z dużym uznaniem myśleć o ówczesnych zespołach kolegiów pijarskich, które były odbiorcami i pierwszymi interpretatorami tej muzyki.

W omawianym nagraniu dzieła Stachowicza ukazane zostały w sposób zwarty i przejrzysty, z precyzyjnie ukształtowaną formą i zróżnicowaną ekspresją. Kompozycje te nie wymagają specjalnego wgłębiania się w szczegóły, ich istota tkwi w kształtnej, jędrnej melodii, energicznym rytmie, zmienności nastrojów, co też znalazło zrozumienie u wykonawców, szczególnie w kompozycjach rozbudowanych (Missa Requiem, Litania de BMV).

Gra zespołu kierowanego przez Liliannę Stawarz przydaje tym utworom blasku. W brzmieniu zespołu instrumentalnego na pierwszy plan wybija się partia trąbek (Igor Cecocho, Sławomir Cichor), często eksponowana przez autora nad resztą głosów. Solidny warsztat słychać w grze skrzypiec i grupy continuo, będącej punktem oparcia w budowaniu interpretacji.

W partiach wokalnych wystąpił kwintet śpiewaków: Martę Boberską i Dorotę Całek (soprany), Piotr Olech (alt), Maciej Goeman (tenor) i Mirosław Borczyński (bas) - w opisie z niezrozumiałych powodów wszyscy panowie figurują jako alty. Z reguły prezentują się w ansamblach lub krótkich odcinkach solowych, dając świadectwo dużego zgrania i wrażliwości na spójność barwy. Dobrym przykładem może być Ave Virgo mundi spes, z pięknym duetem sopranu i altu, kontrapunktowanym subtelnie przez skrzypce. Rozbudowaną partię solową w Veni consolator z polotem śpiewa Marta Boberska, która w trudnych figuracjach nie ustrzegła się - niestety - kilku nieczystości intonacyjnych, podobnie jak dialogujący z nią na trąbce Igor Cecocho. Najmniej korzystne wrażenie pozostawiają odtwarzane nużąco równo i statycznie odcinki chorałowe, którym we fragmentach zespołowych brak spójności brzmienia, szkoda więc że do grupy nieszpornych psalmów chorałowych włączono Invitatorium i Magnificat.

Chwilami można odnieść wrażenie, że nagrania dokonano podczas koncertu (choć nie ma o tym wzmianki). Dość często bowiem pojawiają się niedokładności w partiach wokalnych i instrumentalnych, np. na początku sekwencji w Missa Requiem słychać wyraźnie, że sopran "wyrywa się" z wejściem w swą kwestię kilka wartości za wcześnie. Nawet jeśli jest to rejestracja koncertu, uważam, że należało doszlifować lub podretuszować efekt końcowy, gdyż suma tych drobnych niedoskonałości psuje wizerunek całego przedsięwzięcia. ---Witold Paprocki, kultura.onet.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto solidfiles global-files

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover (Bogdan Marszałkowski)) Stachowicz Damian Fri, 05 Mar 2021 09:58:36 +0000